ეკონომიკურად შვედეთში იმ თანაზომადი ქვეყნების მსგავსი ვითარებაა, რომლებშიც პანდემიის გამო გაცილებით მკაცრი შეზღუდვები შემოიღეს. იმავდროულად, შვედეთში იღუპება გაცილებით მეტი ადამიანი
შვედური სტრატეგიიდან ბევრი პატივსაცემი ეკონომისტი ქვას ქვაზე არ ტოვებს.
,,მართალია, ხელისუფლებამ გააცნობიერა, რომ ეს არ იყო საუკეთესო სტრატეგია, მაგრამ არავის სურს აღიაროს თავისი შეცდომები’’- ამბობს ეკონომიკის პროფესორი ჰუბერტ ფრომლეტი.
ეკონომიკის პროფესორი ლარს კალმფორსი დიდი ხნის წინ დაეჭვდა კორონავირუსთან ბრძოლის შვედურ სტრატეგიაში. როგორც ახალი ამბების სააგენტო Direkt-ი იტყობინება, მან გასულ კვირას გამართულ სემინარზე ეს სტრატეგია კიდევ ერთხელ გააკრიტიკა.
,,ჩემი აზრით, სრულიად აშკარაა, რომ შვედეთი სრულად დამარცხდა თავისი გაუბედავი სტრატეგიით, რომლის გამო ამდენი ადამიანი დაიღუპა’’-  განაცხადა მან.
კალმფორსმა მოიშველია საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ახალი გამოკვლევა, რომელიც მოწმობს, რომ მკაცრი კარანტინის შემომღები ქვეყნების ეკონომიკებმა, თითქმის იგივე ცვლილებები განიცადა, როგორც შვედეთისამ.
ამ დროს კი დიდია რისკი, რომ გაჭიანურებული მსუბუქი შეზღუდვებით გამოწვეული ინფექციის გავრცელება, სამომავლოდ მძიმედ აისახება შვედეთის ეკონომიკაზე.
„რაც უფრო ახლოს ვართ ვაქცინასთან, ჩემი აზრით მით უფრო ადვილია წავიდეთ იმ დანახარჯებზე, რაც მოკლევადიან კარანტინს უკავშირდება.“
,,ეს დამღუპველი სტრატეგიაა’’
ლარს კალმფორსს მხარი დაუჭირა ლინეუსის ნაციონალური ეკონომიკის უნივერსიტეტისა და შვედეთის ბანკის ყოფილმა მთავარმა ეკონომისტმა ფუბერტ ფრომლეტმა. ,,ეს დამღუპველი სტრატეგიაა, საკმარისია დავაკვირდეთ სიკვდილიანობას. მიამიტობა იყო იმის ფიქრი, რომ ადამიანები თავად მოიქცეოდნენ პასუხისმგებლობით. ამას გარდა, შვედეთის ეკონომიკა ვითარდება ოდნავ უკეთ ვიდრე, თანაზომადი ქვეყნებისა.“
,,ყოველთვის უნდა იპოვო ბალანსი სიცოცხლესა და ეკონომიკას შორის და ვფიქრობ, რომ ჩვენ ამ საკითხს არასწორად მივუდგებით, თუ მხედველობაში არ მივიღებთ იმას, რომ ზარალდება შვედეთის რეპუტაცია. უნდა ვაღიაროთ, რომ ეს აისახება ეკონომიკაზე. საზღვარგარეთ, ცოტა ვინმე თუ თვლის შვედეთის არჩევანს წარმატებულად’’- ამბობს ჰუბერტ ფრომლეტი.
გამოცემა Kvarrtal-მა გაანალიზა ქვეყნების მშპ-ს პროგნოზი 2020 წლისთვის, რომელიც წარმოადგინა კომპანია Consensus Economics-მა და შეუდარა ის ერთ მილიონ მოქალაქეზე სიკვდილიანობის მაჩვენებელს. ციფრები ადასტურებს, რომ შვედეთის ეკონომიკის დინამიკა, პრაქტიკულად, ერთ დონეზეა დანარჩენი სკანდინავიური ქვეყნების ეკონომიკასთან, რასაც ვერ იტყვი დაღუპულთა რაოდენობაზე. ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშებით, შვედეთში 11-ჯერ უფრო მეტი გარდაცვლილია, ვიდრე,მაგალითად, ნორვეგიაში.
სჯობდა კარანტინი უფრო სწრაფად შემოგვეღო
იმ ქვეყნებთან შედარებითაც კი, რომლებმაც უმკაცრესი კარანტინი შემოიღეს, მაგალითად ავსტრალიაში და ახალ ზელანდიაში, ეკონომიკური შედეგები იგივეა, რაც შვედეთში – 4%-იანი საბიუჯეტო დეფიციტი. ევროკომისიის პროგნოზი მიუთითებს უმცირეს სხვაობაზე შვედეთის, დანიისა და ფინეთის მთლიანი შიდა პროდუქტის დინამიკებს შორის.
სადერტერნის ეკონომიკის ინსტიტუტის პროფესორი, მათს ბერგმანი ეთანხმება კრიტიკას. მისი აზრით, საერთაშორისო გამოკვლევა მიუთითებს იმაზეც, რომ მკაცრი შეზღუდვები შეიძლება სასარგებლოც იყოს ეკონომიკისთვის, რამდენადაც ამ ბალანსში თავის როლს თამაშობს დაავადებულთა რაოდენობა.
,,სწრაფი და მოკლევადიანი კარანტინი იგივე გავლენას მოახდენდა ეკონომიკაზე რასაც ხანგრძლივი და ფრთხილი შეზღუდვა, რომლის დროსაც დიდია რისკი დაავადდეს კიდევ უფრო მეტი ადამიანი. შეზღუდვები, ისე როგორც ინფექციის გავრცელება, ასევე მოქმედებს მშპ-ს დინამიკაზე. ასე რომ,  ეკონომიკური თვალსაზრისითაც, დიდი ალბათობით, უმჯობესი იქნებოდა, თუკი შვედეთი უფრო მკვეთრად დაამუხრუჭებდა.’’
ნაწილობრივ მოვლენათა განვითარება განაპირობა შემთხვევითობამ – მიიჩნევს მათს ბერგმანი.
,,გარკვეული აზრით, ჩვენს სკანდინავიურ მეზობლებს გაუმართლდათ. ისინი ვირუსს ძლიერად არ დაუზიანებია და მათ არ შემოუღიათ სრული კარანტინი იმ ევროპული ქვეყნების მსგავსად, რომლებმაც მოქალაქეებს სახლიდან გასვლა აუკრძალეს. შეიქმნა უფრო ხელსაყრელი თანაფარდობა ეკონომიკისთვის.’’
აზიაში უკეთესი ვითარებაა
თუმცა ეკონომიკური თვალსაზრისით, შვედეთი ახლა უკეთეს მდგომარეობაშია, ვიდრე სხვა განვითარებული ქვეყნები – სიკვდილიანობის მაღალი მაჩვენებლით ერთ მოსახლეზე – მაგალითად, ესპანეთი, დიდი ბრიტანეთი, საფრანგეთი და იტალია. იქ,  სავარაუდოდ, ბიუჯეტის წლევანდელი დეფიციტი დაახლოებით 10%-ს შეადგენს.
ისეთი ქვეყნების ეკონომიკა კი როგორიცაა: ვიეტნამი, ჩინეთი და ტაივანი, წელს, ალბათ, გაიზრდება, თანაც იქ კორონავირუსით შედარებით ცოტა ადამიანი დაიღუპა. სამხრეთ კორეის, იაპონიისა და სინგაპურის ეკონომიკები გაცილებით მეტად დაზარალდა, მაგრამ ამ ქვეყნებმა გაცილებით ეფექტიანად გაართვეს თავი კორონავირუსის ახალ ლოკალურ აფეთქებებს.
ჰუბერტ ფრომლეტი, რომელიც ძირითადად აზიურ ეკონომიკებს შეისწავლის, თვლის, რომ ამ ქვეყნების შემთხვევაში გავლენას ახდენს დისციპლინა და ხელისუფლებებისადმი ნდობა. ,,ამასთან, ისინი დიდი ხანია შეეჩვივნენ სამედიცინო ნიღბების ტარებას, რათა გარშემომყოფნი დაიცვან’’-დასძინა მან.

Филиппа Ругвалль (Filippa Rogvall)
Экономически Швеции сегодня очень похожа на другие сопоставимые страны, в которых, однако, вводились более строгие ограничения в связи с пандемией
В то же время в Швеции умирает гораздо больше людей.
Многие уважаемые экономисты разносят стратегию Швеции по коронавирусу в пух и прах.
«Пусть правительство и осознало, наконец, что это не лучшая стратегия, никто все равно не хочет признать свои ошибки», — говорит профессор экономики Хуберт Фромлет (Hubert Fromlet).
Профессор экономики Ларс Кальмфорс (Lars Calmfors) давно усомнился в шведской стратегии по коронавирусу. Он еще раз высказал критику в ее адрес на семинаре на прошлой неделе, как сообщает новостное агентство Direkt.
«На мой взгляд, совершенно очевидно, что Швеция полностью провалилась со своей неосторожной стратегией, из-за которой умерло столько людей», — сказал он
Кальмфорс сослался на новое исследование Международного валютного фонда (МВФ), которое свидетельствует, что в экономиках стран, которые вводили строгий карантин, и в Швеции произошли примерно одинаковые изменения.
В то же время есть риск, что затянувшееся из-за мягких ограничений распространение инфекции плохо скажется на экономике Швеции в будущем.
«Чем ближе мы к вакцине, тем легче, по-моему, решиться на расходы, связанные с непродолжительным карантином».
«Это провальная стратегия»
Ларса Кальмфорса поддержал Хуберт Фромлет, профессор национальной экономики Университета Линнеус и бывший главный экономист Сведбанка.
«Это провальная стратегия, достаточно взглянуть на смертность. Было наивно рассчитывать, что люди сами будут вести себя ответственно. Кроме того, шведская экономика развивается ненамного лучше, чем в сопоставимых странах».
«Всегда нужно находить баланс между жизнью и экономикой, и я полагаю, что мы к этому балансу подошли слишком жестко. Если принять во внимание, что страдает и репутация Швеции, приходится признать, что это в будущем скажется на экономике. Мало кто за рубежом считает, что Швеция избрала успешный путь», — говорит Хуберт Фромлет.
Издание Kvartal проанализировало последние прогнозы по ВВП для ряда стран на 2020 год, представленные компанией Consensus Economics, а также сравнило их с числом умерших на миллион граждан. Цифры свидетельствуют, что экономическая динамика Швеции практически на одном уровне с остальными скандинавскими странами, чего не скажешь о количестве умерших. В Швеции в 11 раз больше умерших в пересчете на душу населения, чем, например, в Норвегии.
Лучше было быстро ввести карантин
Даже у таких стран, как Австралия и Новая Зеландия, которые вводили очень жесткие карантины, по расчетам, будут примерно те же экономические результаты, что и у Швеции, — дефицит бюджета в 4%. Прогноз Еврокомиссии также говорит лишь о небольших различиях в динамике ВВП Швеции, Дании и Финляндии.
Матс Бергман (Mats Bergman), профессор экономики в Институте Сёдертёрна, согласен с критикой. По его мнению, международные исследования указывают еще и на то, что строгие ограничения могли быть даже полезнее для экономики, поскольку в этом уравнении играет роль и количество зараженных.
«Быстрый и непродолжительный карантин оказал бы на экономику такое же влияние, как и долгое и осторожное торможение Швеции, при котором есть риск, что заболеют больше людей. Как и ограничения, само распространение инфекции тоже влияет на динамику ВВП. Поэтому даже с экономической точки зрения, вероятно, было бы лучше, если бы Швеция тормозила резче».
В некоторой степени на развитие событий повлиял случай, считает Матс Бергман.
«В каком-то смысле нашим скандинавским соседям повезло. Они не так сильно пострадали от вируса и при этом не вводили полный карантин, запрещая гражданам покидать дома, как некоторые европейские страны. Получилось более благоприятное для экономики сочетание».
В Азии ситуация лучше
Однако с точки зрения экономики Швеция сейчас в лучшем положении, чем другие развитые страны с высоким показателем смертности относительно численности населения, например, Испания, Великобритания, Франция и Италия. Там, как ожидается, дефицит бюджета в этом году составит около 10%.
А вот экономики таких стран, как Вьетнам, Китай и Тайвань, в этом году, вероятно, вырастут, к тому же там от коронавируса умерло сравнительно немного людей. Экономики Южной Кореи, Японии, Гонконга и Сингапура пострадали сильнее, но они очень эффективно справились с новыми локальными вспышками коронавируса.
Хуберт Фромлет, который прежде всего занимается азиатскими экономиками, считает, что в случае с этими странами сказываются дисциплина и доверие к властям. «К тому же они давно привыкли носить медицинские маски, чтобы защищать других», — добавляет он.