Frakfurter Allgemeine Zeitung გერმანია
მას შემდეგ, რაც აზერბაიჯანთან ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა, (რამაც სომხეთში დიდი უკმაყოფილება გამოიწვია), დააპატიმრეს ოპოზიციის ლიდერი არტურ ვანეციანი, რომელიც თითქოსდა ამზადებდა პუტჩს და პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ პაშინიანის მკვლელობას. მისი ადვოკატების მტკიცებით ვანეციანი შაბათს გამოიძახეს ნაციონალური უსაფრთხოების ორგანოთა შტაბში და დააპატიმრეს. ადვოკატებმა ოპოზიციის ლიდერისა და სპეცსამსახურების ყოფილი მეთაურის დაკავებას ხელისუფლების მხრიდან პოლიტიკური მოწინააღმდეგეების  დევნა უწოდეს და უარყვეს  ბრალდება მთავრობის მეთაურზე თავდასხმისა და ხელისუფლების ხელში ჩაგდების მომზადების შესახებ
ამას გარდა, სომხეთის სპეცსამსახურებმა გამოაცხადეს ხელისუფლების მიმართ ,,მტრულად განწყობილი’’ კიდევ ერთი ეჭვმიტანილის დაკავების შესახებ. მას აღმოუჩინეს იარაღის დიდი არსენალი. ეს ადამიანი თითქოსდა შეთანხმებული იყო ,,ანტისამთავრობო პოლიტიკოსებთან და მათ მომხრეებთან’’ და გეგმავდა ,,ერთ ცნობილ პირზე თავდასხმას ხელისუფლების ხელში ჩაგდების მიზნით.’’
კვირას დააპატიმრეს კიდევ ათი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსი, რომლებიც მოქალაქეებს პაშინიანის დამხობისკენ მოუწოდებდნენ. ბრალდება ასეთია: ,,მასობრივი უწესრიგობის ორგანიზაცია.’’
პაშინიანი  პოსტის დატოვებას არ აპირებს
სამშაბათს სომხეთი და აზერბაიჯანი რუსეთის შუამავლობით მთიან ყარაბაღში  ექვსკვირიანი საბრძოლო მოქმედებების შემდეგ ზავზე შეთანხმდნენ. შეთანხმება ითვალისწინებს, რომ ბაქო შეინარჩუნებს კონტროლს ბრძოლით მოპოვებულ ტერიტორიებზე, რომლებიც საერთაშორისო სამართლის შესაბამისად აზერბაიჯანს ეკუთვნის. ამას გარდა სომხეთი ფაქტობრივად კარგავს მთიანი ყარაბაღის მიმდებარე სხვა რაიონებს, რომლებზეც კონტროლის დამყარებაც აზერბაიჯანმა ვერ მოასწრო. ზავის პირობების შესრულებას დააკვირდება 2000-მდე რუსი სამხედრო.
სომხეთში ხელშეკრულებამ აღშფოთების ტალღა გამოიწვია და უკვე რამდენიმე დღეა მოქალაქეები პაშინიანის საწინააღმდეგო აქციებზე გამოდიან და მას ,,მოღალატეს’’ უწოდებენ. გასულ კვირაში რამდენიმე ათასი კაცი მის გადადგომას მოითხოვდა, მაგრამ ოპოზიციის მიერ წაყენებუი ულტიმატუმის ვადას პრემიერმა უკვე გადააცილა.
თავის მხრივ, აზერბაიჯანი დაეთანხმა სომხეთისთვის გამოეყო დამატებითი დრო ყარაბაღის მიმდებარე რეგიონებიდან სამხედრო შენაერთების გაყვანისათვის. თავდაპირველად მათი გაყვანა  კვირამდე უნდა მომხდარიყო, მაგრამ  ვადამ 25 ნოემბრამდე გადაიწია, როგორც ამას ბაქოდან პრეზიდენტის ადმინისტრაციის წარმომადგენელი იტყობინება. სომხური მხარე საკუთარ თხოვნას იმით ასაბუთებდა, რომ მებრძოლების გასაყვანად  შესაძლებელია მხოლოდ ერთი გზის გამოყენება. აქამდე ამბობდნენ, რომ სომხები მანამდე ტოვებდნენ საკუთარ სახლებს ვიდრე იქ აზერბაიჯანული ჯარის შევიდოდა. ზოგიერთებმა თითქოსდა დაწვეს კიდეც ისინი.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ მთიანი ყარაბაღის დედაქალაქ სტეფანაკერტს უკვე 200 ადამიანი დაუბრუნდა.

Соглашения с Азербайджаном о прекращении огня, вызвавшего в Армении массу недовольства, был задержан лидер оппозиции Артур Ванецян, который якобы готовил путч и убийство премьер-министра Никола Пашиняна. По утверждениям его адвокатов, Ванецян в субботу был вызван в штаб органов национальной безопасности и взят под стражу. Адвокаты назвали арест лидера оппозиции и бывшего главы спецслужб «преследованием» политических противников со стороны власти и отвергли утверждения о подготовке покушения на главу правительства и захвата власти
Кроме того, армянские спецслужбы объявили также о задержании еще одного подозреваемого, «враждебно настроенного» по отношению к руководству страны. У него был обнаружен большой арсенал оружия. Этот человек якобы состоял в сговоре с «антиправительственными политиками и их сторонниками» и планировал «покушение на одно известное лицо с целью захвата власти».
Также в воскресенье были задержаны десять оппозиционных политиков, которые призывали граждан к свержению Пашиняна. Обвинение такое: «организация массовых беспорядков».
Пашинян не хочет покидать свой пост
Во вторник Армения и Азербайджан при посредничестве России договорились о перемирии в Нагорном Карабахе после шести недель боевых действий. Соглашение предусматривает, что Баку может сохранить контроль над отвоеванными территориями, которые, согласно международному праву, принадлежат Азербайджану.
Кроме того, Армения фактически потеряла другие области, примыкающие к Нагорному Карабаху, которые Азербайджан еще не успел отвоевать. За соблюдением соглашения о перемирии будут следить около 2 тысяч российских военных.
В Армении соглашение вызвало волну возмущения, и уже несколько дней подряд жители выходят на акции протеста против Пашиняна, которого называют «предателем». На прошлой неделе несколько тысяч человек требовали его отставки, а ответ на ультиматум со стороны оппозиции он уже просрочил.
Азербайджан со своей стороны согласился предоставить Армении дополнительное время на вывод войск из регионов, граничащих с Карабахом. Изначально их следовало вывести до воскресенья, но теперь крайний срок перенесен на 25 ноября, сообщил представитель администрации президента в Баку. Армянская сторона обосновала свою просьбу тем, что для вывода войск может быть использована всего одна дорога. До этого говорилось, что армяне покидают свои дома в преддверии появления азербайджанских войск. Некоторые, уходя, якобы поджигали их.
МИД России сообщил, что уже около 200 человек вернулись после окончания боевых действий в столицу Нагорного Карабаха Степанакерт.