რაღაც პერიოდი ისინი თითქოს მეგობრობდნენ. კგბ-ს ყოფილმა მზვერავმა, რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა შეძლო ნატოს მკლავებიდან გამოეგლიჯა ალიანსის ერთ-ერთი ყველაზე ურჩი წევრი  – თურქეთის პრეზიდენტი რეჯეფ ტაიფ ერდოგანი. ისინი ერთმანეთს მუდმივად ურეკავდნენ. თურქეთი გააძევეს F-35-ის წარმოების პროგრამიდან იმის გამო, რომ რუსული საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსი C – 400 შეიძინა და მოულოდნელად ანკარა მოსკოვს უფრო დაუახლოვდა, ვიდრე ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსს
მაგრამ  ახლა  ყველაფერი  სხვაგვარადაა. ორი ქვეყანა ერთმანეთს სირიაში შეეჯახა, საპირისპირო მხარეებს ეხმარებოდა ლიბიაში და მთლიანობაში  მათ ერთმანეთი აღიზიანებთ, რადგან ცდილობენ შეავსონ რეგიონული ვაკუუმი, რომელიც ახლა აღმოსავლეთიდან აშშ – ს გასვლით შეიქმნა. პუტინი და ერდოგანი ერთმანეთს აღარ ეხმარებიან. მეტიც, აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის სამხედრო კონფლიქტის ესკალაციის პირობებში, რომელიც ანკლავ მთიანი ყარაბაღის  გამო მიმდინარეობს, ერდოგანმა პუტინი უმძიმეს მდგომარეობაში ჩააგდო.
თურქეთმა ცალსახად დაუჭირა მხარი აზერბაიჯანის სამხედრო კამპანიას და სავსებით შესაძლებელია ხელიც შეუწყო სირიელი დაქირავებულების კონფლიქტის ზონაში ბაქოს მხარდასაჭერად გადასროლას, თუმცა ოფიციალური ანკარა ამას უარყოფს. ამის წყალობით აზერბაიჯანმა მყისიერად წაიწია წინ სასტიკი  ძალის გამოყენებით. სომხეთმა სცადა აღედგინა მოლაპარაკების ძველი ფორმატი, მოეპოვებინა აშშ-ს მხარდაჭერა და პირობა დადო, რომ გამარჯვებამდე იბრძოლებდა.
თუმცა ტერიტორიის ნაწილი მან უკვე დაკარგა. დაბომბვა სულ უფრო ღრმად აზიანებს დასახლებულ პუნქტებს ორივე მხარეს, მოსკოვი კი დუმს. ეს გამაყრუებელი სიჩუმეა. გავლენიანი  რეგიონული მოთამაშე, რომელიც ესაზღვრება აზერბაიჯანს, მაგრამ სომხეთთან ოფიციალურ ალიანსში იმყოფება უსაფრთხოების სფეროში, დიპლომატური ხერხებით მოითხოვს ზარბაზნების დადუმებას. ჯერჯერობით რაიმე თვალშისაცემ გავლენას მოსკოვი ქაოსურ კონფლიქტზე ვერ ახდენს.
ამ კვირაში მოსკოვმა  სვლა უნდა გააკეთოს. სომხეთი, როგორც ჩანს, არ ფლობს ტექნიკურ საშუალებებს, რომ წინ აღუდგეს უპილოტო აპარატებსა და აზერბაიჯანის შეტევას, ამდენად, აფართოებს კონფლიქტის ზონას ესვრის რა აზერბაიჯანის მთავარ ქალაქებს (როგორც ბაქო აცხადებს). ასეთ დროს კრემლი ჩვეულებისამებ ახერხებდა მხარეების დაყოლიებას ან იძულებას , რომ ისინი მიბრუნებოდნენ მანამდე არსებულ წესრიგს, ახსენებდა რეგიონს ვინ იყო საბჭოთა დროს აქ ბატონ -პატრონი.
ახლა კი მოსკოვი ხმას არ იღებს და ამ დუმილის  მიზეზი გაურკვეველია.
უქმეებზე პუტინმა ჩაატარა უშიშროების საბჭოს სხდომა ვიდეოკონფერენციის რეჟიმში, ორშაბათს კი კრემლის ვებსაიტზე განთავსდა განცხადება ამ საკითხზე, რომელიც გაკეთდა პუტინის ტაჯიკეთის პრეზიდენტთან საუბრისას. ეს უკანასკნელი კი ნამდვილად არ არის ლიდერი იმ ქვეყნისა, რომელმაც შეიძლება ჩააქროს რეგიონული ხანძარი.
არსებობს არგუმენტები, რომ მოსკოვს თვალში არ მოსდის სომხეთის პრემიერ – მინისტრი ნიკოლ პაშინიანი, რომელიც ხელისუფლებაში 2018 წელს ხავერდოვანი რევოლუციის ტალღაზე მოვიდა და მოისურვა ქვეყანაში დასავლური ყაიდის რეფორმების გატარება. პაშინიანი ფრთხილად  უახლოვდება ევროკავშირს და იმავდროულად ინარჩუნებს ღრმა ეკონომიკურ ურთიერთობებს რუსეთთან. ამდენად, არ არის გამორიცხული, რომ მოსკოვმა გადაწყვიტა დასაჯოს სომხეთის ახალი მეთაური, ოფლში გაწუროს ან სულაც დასამარცხებლად გაიმეტოს ის ამ კონფლიქტში. ჩვენ გვახსოვს როგორ შეიჭრა ის 2014 წელს ყირიმის ნახევარკუნძულზე, როცა კიევმა ძალზე ღრმად შეტოპა  ბრიუსელთან ურთიერთობაში.
სომხეთმა უდავოდ გაიგო ეს სიგნალი და მიხვდა, რომ რუსეთის არასაკმარისი ერთგულებისთვის ფასის გადახდა მოუწევს. თუმცა გაცილებით ხმამაღლა ისმის რეგიონული სიგნალი: თურქეთის მოკავშირე, როგორც ჩანს, იმარჯვებს, რუსეთისთვის  კი ეს ძალზე რისკიანი გათვლაა. ის ფიქრობს, რომ თუნდაც თანდათანობით დაახლოება სომხეთისა ევროკავშირთან ნაკლებად აღიზიანებს მოსახლეობას საკუთარ პროევროპელ პრემიერზე, ვიდრე რუსეთზე, რომელმაც ბედის ანაბარა მიატოვა ძველი მოკავშირე.
არსებობს სხვა არგუმენტიც: ყარაბაღის მთაგორიანი ტერიტორია, რომელიც აზერბაიჯანის საზღვრებშია მოქცეული,  ანომალიას წარმოადგენს რუკაზე და მას არა აქვს საკმარისი სტრატეგიული ღირებულება მოსკოვისთვის. ამდენად, მოსკოვს არ სურს დახარჯოს თავისი სამხედრო და პოლიტიკური კაპიტალი ამ ანკლავზე. თუმცა სომხეთი დიდი ხანია იმდენად მნიშვნელოვანი მოკავშირეა რუსეთისთვის, რომ  აგვისტოში მოსკოვმა კოლექტიური უსაფრთხოების  ხელშეკრულების  (ОДКБ ) ამ წევრს ფასდაკლებით მიჰყიდა დიდი რაოდენობით იარაღი, რითაც გამოიწვია გაცილებით მდიდარი აზერბაიჯანის აღშფოთება.
ამ კვირაში  ОДКБ-ს ბელორუსში უნდა ჩაეტარებინა სწავლება სახელწოდებით  ,,ურყევი ძმობა’’, მაგრამ სომხეთმა ორშაბათს მასში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა – მიმდინარე კონფლიქტის გამო.  საეჭვოა პუტინს ის უყურადღებოდ დაეტოვებინა. პაშინიანი კრიზისის დაწყებიდან  პუტინს რამდენჯერმე  ტელეფონით ესაუბრა.
დასავლეთს ახასიათებს ფიქრი, რომ ყველაფერი რაც პუტინს უკავშირდება,  მის ჩანაფიქრს ასახავს.  ეს ერთობ მაღალი შეფასებაა  რუსეთის ლიდერის, რომლის თანახმად  ძიუდოში გამოწვრთნილი კრემლის მეთაური თავის მეტოქეებს ჯაბნის  იშვიათი  მოქნილობით, არ არის შეზღუდული შეკავებისა და წონასწორობის მექანიზმებით და ამდენად გეოპოლოტიკურ პერსპექტივას  ჭვრეტს გაცილებით უკეთ, ვიდრე მისი მოწინააღმდეგე დემოკრატიები. დასავლეთს სჩვევია იფიქროს რომ პუტინი ახერხებს ამოიცნოს მოსალოდნელი კრიზისები, ფლანგებიდან აუაროს მათ გვერდი და მიიღოს გაბედული გადაწყვეტილებები მაშინ, როცა აშშ და ევროპა მხოლოდ აღშფოთებით შემოიფარგლებიან.
მაგრამ ბოლო დროს კრემლი სხვის საქმეებში ზედმეტად ხშირად ერევა. ამჟამად მოსკოვს თავისი  (მარიონეტული) ძალები ჰყავს უკრაინაში, სირიაში და ლიბიაში (ასე ირწმუნებიან ამერიკის ოფიციალური პირები), მას მოუწია კუთხეში მიმწყვდეული ბელორუსი დიქტატორის ალექსანდრ ლუკაშენკოს მოულოდნელი დახმარება. ამ დახმარების მასშტაბები და შინაარსი არ ხმაურდება. ეს ოთხი სხვადასხვა კრიზისია და ყველა აქტიურ ფაზაშია შესული.  აქვს კი კრემლს ძალა, საშუალებები და გამბედაობა რომ მეხუთე კრიზისს შეებას?
მთიან ყარაბაღში რუსეთის ჯარების შეყვანა და მათი კონფლიქტში ჩართვა არ იქნება ადვილი. რუსეთს აქვს სამხედრო ბაზები ერევანსა და  გიუმრიში. მაგრამ მას მოუწევს საჰაერო გზით  დამატებითი ძალებისა და საშუალებების გადასროლა, ან საქართველოს უნდა ეხვეწოს მისი შენაერთების ტრანზიტი ამ ქვეყნის  ტერიტორიის გავლით. ამას გარდა, ახლა ძალიან გვიანია. აზერბაიჯანელები, როგორც ჩანს, უპირატესობას ფლობენ ტექნიკური და სტრატეგიული თვალსაზრისით.  მართალია ანკარა უარყოფს საფრანგეთის ღია  ბრალდებებს, რომ თურქეთი აზერბაიჯანს ამარაგებს სირიელი დაქირავებულებით, მაგრამ ისინი არსებითად ეხმარებიან შეტევაზე გადასულებს.
პუტინი ქვეყნის შიგნითაც არ გრძნობს თავს კომფორტულად. მისი რეიტინგი ბოლო დროს  გამოსწორდა პანდემიისა და ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური უკმაყოფილების შემდგომ, მაგრამ რუსეთის ეკონომიკა კვლავინდებურად პრობლემებს აწყდება. გერმანიამ პუტინი დაადანაშაულა მისი ყველაზე ცნობილი პოლიტიკური ოპონენტის მოწამვლაში. პროტესტი იზრდება. ბელორუსში სიტუაცია არასტაბილურია და  იქნებ ახლა უდროო იყოს ახალი სამხედრო ავანტურის წამოწყება, რომელიც შეიძლება გაჭიანურდეს?
გასაოცარია კიდევ ერთი გარემოება: აშშ-ს სრული უმოქმედობა. ჩვეულებრივ ვაშინგტონი ცდილობდა შფოთიანი კავკასიის დამშვიდებას. მთიან ყარაბაღში შეტევების დაწყებისთანავე სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე სტივენ ბიგანი დაელაპარაკა ორივე ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრს. მაგრამ სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომ გამოავლინა ამერიკის სრული გულგრილობა, როცა FOX NEWS-ს განუცხადა: ,,ჩვენ ვეწინააღმდეგებით ამ კონფლიქტის ინტერნაციონალიზაციას. ჩვენ ვთვლით, რომ  გარეშე ძალები მასში არ უნდა ჩაერიონ, მხარეებს მოვუწოდებთ შეწყვიტონ ცეცხლი.’’ არსებითად ამერიკას ეს დაპირისპირება არ აინტერესებს –  ის სხვა საქმეებშია ჩაფლული.
თუ რუსეთსაც ასევე არ აინტერესებს ეს კონფლიქტი და ისიც  სხვა რამითაა დაკავებული, მაშინ  თურქეთის ბრავადა და მზარდი რეგიონული გავლენა, მართლაც მნიშვნელოვან მოვლენად გადაიქცევა.

Какое-то время казалось, что они друзья. Бывшему шпиону КГБ российскому президенту Владимиру Путину удалось вырвать из объятий НАТО одного из самых неудобных ее членов — турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана. Они постоянно звонили друг другу, Турцию выгнали из программы строительства F-35 за приобретение зенитно-ракетных комплексов С-400 российского производства, и Анкара неожиданно оказалась ближе к Москве, чем к Североатлантическому альянсу
Но сейчас все изменилось. Две страны столкнулись в Сирии, поддержали противоположные стороны в Ливии и в целом испытывают раздражение друг от друга, стремясь воспользоваться региональным вакуумом, оставшимся на Ближнем Востоке после ухода США. Путин и Эрдоган больше не звонят друг другу. Более того, в условиях эскалации боевых действий между Арменией и Азербайджаном за анклав Нагорный Карабах Эрдоган поставил Путина в чрезвычайно сложное положение.
Турция однозначно поддержала азербайджанскую военную кампанию, и вполне возможно, содействовала направлению сирийских наемников в зону конфликта воевать на стороне Баку, хотя официально Анкара это отрицает. Благодаря этому Азербайджан молниеносно продвинулся вперед, применяя жестокую силу. Армения предложила оживить старый формат переговоров, она добивается американской поддержки и обещает воевать до победного конца.
Но похоже, часть территории она утратила. Обстрелы все чаще и глубже поражают районы проживания гражданского населения с обеих сторон, а Москва молчит. Это оглушительное молчание. Этот влиятельный региональный игрок, граничащий с Азербайджаном, но вступивший с Арменией в официальный альянс в сфере безопасности, дипломатическими средствами требует, чтобы замолчали пушки. Но пока никакого заметного влияния на этот хаотичный конфликт Москва не оказывает.
На этой неделе ход за Москвой. Армения, по всей видимости, не обладает техническими возможностями, чтобы противостоять беспилотникам и азербайджанскому наступлению, и вместо этого она расширяет зону конфликта, обстреливая главные азербайджанские города (согласно утверждениям Баку). В этот момент Кремль обычно угрожал, уговаривал или силой заставлял всех придерживаться старого, установившегося порядка, напоминая региону, кто здесь был хозяином в советские годы.
Но сейчас Москва молчит, и причины такого молчания непонятны.
В выходные дни Путин провел совещание со своим советом безопасности в режиме видеоконференции, а в понедельник кремлевский вебсайт разместил его заявление по данному вопросу, которое он сделал во время разговора с президентом Таджикистана. Вряд ли это та страна, которая может остановить региональное пожарище.
Есть аргументы о том, что Москва недолюбливает армянского премьер-министра Никола Пашиняна, который пришел к власти в 2018 году на волне бархатной революции с требованием провести реформы по западному образцу. Пашинян осторожно сближается с Евросоюзом, сохраняя при этом глубокие экономические связи Армении с Россией. Поэтому не исключено, что Москва решила наказать нового армянского руководителя, заставляя его попотеть, а может быть, даже проиграть в этом конфликте. Мы помним, как Россия в 2014 году вторглась на территорию украинского Крымского полуострова, когда Киев зашел слишком далеко в своих попытках заново подружиться с Брюсселем.
Но Армения наверняка уже услышала этот сигнал, поняв, что ей придется заплатить за недостаточную преданность России. Однако гораздо громче звучит более обширный региональный сигнал: союзник Турции, по всей видимости, побеждает. Для России это весьма рискованный расчет. Она полагает, что пусть очень медленно, но все-таки сближающаяся с ЕС Армения после этого кризиса будет больше злиться на своего проевропейского премьера, чем на давнюю союзницу Россию, которая бросила ее на произвол судьбы.
Есть и другой аргумент. Он состоит в том, что горная территория Карабаха, находящаяся внутри азербайджанских границ и являющаяся загадочной аномалией на карте, просто не обладает достаточной стратегической ценностью для Москвы, а посему она не желает тратить на этот конфликт свой военный и политический капитал. Но Армения издавна является очень ценной союзницей для Кремля — настолько, что в августе Россия продала этому члену Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) большое количество оружия со скидкой, вызвав тем самым возмущение у более богатого Азербайджана.
На этой неделе ОДКБ должна была провести в Белоруссии учения под названием «Нерушимое братство», однако Армения в понедельник заявила, что отказывается от участия из-за конфликта. Но Путин вряд ли оставил ее без своего внимания. Пашинян во время кризиса несколько раз беседовал с ним по телефону.
У Запада есть склонность думать, что все происходящее вокруг Путина идет в соответствии с его замыслами. Весьма лестная оценка для российского лидера, согласно которой поднаторевший в дзюдо кремлевский руководитель переигрывает своих врагов, обладая большей гибкостью, имея меньше сдержек и противовесов, и видя геополитическую перспективу дальше, чем противостоящие ему демократии. Запад имеет обыкновение думать, что Путин видит зарождающиеся кризисы и обходит их с флангов, предпринимая решительные действия, в то время как Соединенные Штаты и Европа просто выражают серьезную озабоченность.
Однако в последнее время Кремль вмешивается слишком часто. У Москвы в настоящее время есть силы (марионеточные), воюющие на Украине, в Сирии и в Ливии (так говорят американские официальные лица). Ей также пришлось оказать срочную помощь очутившемуся в осаде белорусскому диктатору Александру Лукашенко. Масштабы и содержание такой помощи не разглашаются. Это четыре разных кризиса, и все они находятся в самой активной фазе. Есть ли у Кремля силы, средства и решимость, чтобы ввязаться в пятый кризис?
Ввести российские войска в Нагорный Карабах и задействовать их в конфликте будет непросто. У России есть военные базы в Ереване и Гюмри, но ей придется по воздуху перебрасывать дополнительные силы и средства, или умолять Грузию разрешить транзит этих войск через ее территорию. Кроме того, сейчас уже слишком поздно. Азербайджанцы, по всей видимости, одерживают верх в техническом и стратегическом плане, хотя Анкара опровергает прямые обвинения Франции, заявляющей о том, что Турция поставляет в Азербайджан сирийских наемников, которые оказывают существенную помощь наступающим войскам.
Внутри страны Путин тоже чувствует себя не вполне комфортно. Его рейтинги в последнее время начали восстанавливаться после пандемии и усиления политического недовольства в России. Российская экономика по-прежнему сталкивается с серьезными проблемами. Германия обвиняет Путина в отравлении самого видного политического оппонента. Нарастают протесты. Ситуация в Белоруссии далеко не стабильна. Может, сейчас не время начинать очередную военную авантюру, которая может затянуться?
Поражает еще одно очень важное обстоятельство: полное отсутствие США. Обычно Вашингтон старался активно стабилизировать неспокойный Кавказ. Как только начались боестолкновения в Нагорном Карабахе, заместитель госсекретаря Стивен Биган (Stephen Biegun) поговорил по телефону с министрами иностранных дел обеих стран. Но на прошлой неделе госсекретарь Майк Помпео продемонстрировал американское безразличие, заявив «Фокс Ньюс»: «Мы против интернационализации этого конфликта. Мы считаем, что посторонние не должны в это вмешиваться. Мы призываем к прекращению огня». По сути дела, Америке это неинтересно, и у нее других дел по горло.
Если это в той же мере неинтересно России, и если она занята другими делами, то усиливающаяся бравада и региональное влияние Турции кажутся весьма примечательным фактом.