რაღაც პერიოდი ისინი თითქოს მეგობრობდნენ. კგბ-ს ყოფილმა მზვერავმა, რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა შეძლო ნატოს მკლავებიდან გამოეგლიჯა ალიანსის ერთ-ერთი ყველაზე ურჩი წევრი  – თურქეთის პრეზიდენტი რეჯეფ ტაიფ ერდოგანი. ისინი ერთმანეთს მუდმივად ურეკავდნენ. თურქეთი გააძევეს F-35-ის წარმოების პროგრამიდან იმის გამო, რომ რუსული საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსი C – 400 შეიძინა და მოულოდნელად ანკარა მოსკოვს უფრო დაუახლოვდა, ვიდრე ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსს
მაგრამ  ახლა  ყველაფერი  სხვაგვარადაა. ორი ქვეყანა ერთმანეთს სირიაში შეეჯახა, საპირისპირო მხარეებს ეხმარებოდა ლიბიაში და მთლიანობაში  მათ ერთმანეთი აღიზიანებთ, რადგან ცდილობენ შეავსონ რეგიონული ვაკუუმი, რომელიც ახლა აღმოსავლეთიდან აშშ – ს გასვლით შეიქმნა. პუტინი და ერდოგანი ერთმანეთს აღარ ეხმარებიან. მეტიც, აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის სამხედრო კონფლიქტის ესკალაციის პირობებში, რომელიც ანკლავ მთიანი ყარაბაღის  გამო მიმდინარეობს, ერდოგანმა პუტინი უმძიმეს მდგომარეობაში ჩააგდო.
თურქეთმა ცალსახად დაუჭირა მხარი აზერბაიჯანის სამხედრო კამპანიას და სავსებით შესაძლებელია ხელიც შეუწყო სირიელი დაქირავებულების კონფლიქტის ზონაში ბაქოს მხარდასაჭერად გადასროლას, თუმცა ოფიციალური ანკარა ამას უარყოფს. ამის წყალობით აზერბაიჯანმა მყისიერად წაიწია წინ სასტიკი  ძალის გამოყენებით. სომხეთმა სცადა აღედგინა მოლაპარაკების ძველი ფორმატი, მოეპოვებინა აშშ-ს მხარდაჭერა და პირობა დადო, რომ გამარჯვებამდე იბრძოლებდა.
თუმცა ტერიტორიის ნაწილი მან უკვე დაკარგა. დაბომბვა სულ უფრო ღრმად აზიანებს დასახლებულ პუნქტებს ორივე მხარეს, მოსკოვი კი დუმს. ეს გამაყრუებელი სიჩუმეა. გავლენიანი  რეგიონული მოთამაშე, რომელიც ესაზღვრება აზერბაიჯანს, მაგრამ სომხეთთან ოფიციალურ ალიანსში იმყოფება უსაფრთხოების სფეროში, დიპლომატური ხერხებით მოითხოვს ზარბაზნების დადუმებას. ჯერჯერობით რაიმე თვალშისაცემ გავლენას მოსკოვი ქაოსურ კონფლიქტზე ვერ ახდენს.
ამ კვირაში მოსკოვმა  სვლა უნდა გააკეთოს. სომხეთი, როგორც ჩანს, არ ფლობს ტექნიკურ საშუალებებს, რომ წინ აღუდგეს უპილოტო აპარატებსა და აზერბაიჯანის შეტევას, ამდენად, აფართოებს კონფლიქტის ზონას ესვრის რა აზერბაიჯანის მთავარ ქალაქებს (როგორც ბაქო აცხადებს). ასეთ დროს კრემლი ჩვეულებისამებ ახერხებდა მხარეების დაყოლიებას ან იძულებას , რომ ისინი მიბრუნებოდნენ მანამდე არსებულ წესრიგს, ახსენებდა რეგიონს ვინ იყო საბჭოთა დროს აქ ბატონ -პატრონი.
ახლა კი მოსკოვი ხმას არ იღებს და ამ დუმილის  მიზეზი გაურკვეველია.
უქმეებზე პუტინმა ჩაატარა უშიშროების საბჭოს სხდომა ვიდეოკონფერენციის რეჟიმში, ორშაბათს კი კრემლის ვებსაიტზე განთავსდა განცხადება ამ საკითხზე, რომელიც გაკეთდა პუტინის ტაჯიკეთის პრეზიდენტთან საუბრისას. ეს უკანასკნელი კი ნამდვილად არ არის ლიდერი იმ ქვეყნისა, რომელმაც შეიძლება ჩააქროს რეგიონული ხანძარი.
არსებობს არგუმენტები, რომ მოსკოვს თვალში არ მოსდის სომხეთის პრემიერ – მინისტრი ნიკოლ პაშინიანი, რომელიც ხელისუფლებაში 2018 წელს ხავერდოვანი რევოლუციის ტალღაზე მოვიდა და მოისურვა ქვეყანაში დასავლური ყაიდის რეფორმების გატარება. პაშინიანი ფრთხილად  უახლოვდება ევროკავშირს და იმავდროულად ინარჩუნებს ღრმა ეკონომიკურ ურთიერთობებს რუსეთთან. ამდენად, არ არის გამორიცხული, რომ მოსკოვმა გადაწყვიტა დასაჯოს სომხეთის ახალი მეთაური, ოფლში გაწუროს ან სულაც დასამარცხებლად გაიმეტოს ის ამ კონფლიქტში. ჩვენ გვახსოვს როგორ შეიჭრა ის 2014 წელს ყირიმის ნახევარკუნძულზე, როცა კიევმა ძალზე ღრმად შეტოპა  ბრიუსელთან ურთიერთობაში.
სომხეთმა უდავოდ გაიგო ეს სიგნალი და მიხვდა, რომ რუსეთის არასაკმარისი ერთგულებისთვის ფასის გადახდა მოუწევს. თუმცა გაცილებით ხმამაღლა ისმის რეგიონული სიგნალი: თურქეთის მოკავშირე, როგორც ჩანს, იმარჯვებს, რუსეთისთვის  კი ეს ძალზე რისკიანი გათვლაა. ის ფიქრობს, რომ თუნდაც თანდათანობით დაახლოება სომხეთისა ევროკავშირთან ნაკლებად აღიზიანებს მოსახლეობას საკუთარ პროევროპელ პრემიერზე, ვიდრე რუსეთზე, რომელმაც ბედის ანაბარა მიატოვა ძველი მოკავშირე.
არსებობს სხვა არგუმენტიც: ყარაბაღის მთაგორიანი ტერიტორია, რომელიც აზერბაიჯანის საზღვრებშია მოქცეული,  ანომალიას წარმოადგენს რუკაზე და მას არა აქვს საკმარისი სტრატეგიული ღირებულება მოსკოვისთვის. ამდენად, მოსკოვს არ სურს დახარჯოს თავისი სამხედრო და პოლიტიკური კაპიტალი ამ ანკლავზე. თუმცა სომხეთი დიდი ხანია იმდენად მნიშვნელოვანი მოკავშირეა რუსეთისთვის, რომ  აგვისტოში მოსკოვმა კოლექტიური უსაფრთხოების  ხელშეკრულების  (ОДКБ ) ამ წევრს ფასდაკლებით მიჰყიდა დიდი რაოდენობით იარაღი, რითაც გამოიწვია გაცილებით მდიდარი აზერბაიჯანის აღშფოთება.
ამ კვირაში  ОДКБ-ს ბელორუსში უნდა ჩაეტარებინა სწავლება სახელწოდებით  ,,ურყევი ძმობა’’, მაგრამ სომხეთმა ორშაბათს მასში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა – მიმდინარე კონფლიქტის გამო.  საეჭვოა პუტინს ის უყურადღებოდ დაეტოვებინა. პაშინიანი კრიზისის დაწყებიდან  პუტინს რამდენჯერმე  ტელეფონით ესაუბრა.
დასავლეთს ახასიათებს ფიქრი, რომ ყველაფერი რაც პუტინს უკავშირდება,  მის ჩანაფიქრს ასახავს.  ეს ერთობ მაღალი შეფასებაა  რუსეთის ლიდერის, რომლის თანახმად  ძიუდოში გამოწვრთნილი კრემლის მეთაური თავის მეტოქეებს ჯაბნის  იშვიათი  მოქნილობით, არ არის შეზღუდული შეკავებისა და წონასწორობის მექანიზმებით და ამდენად გეოპოლოტიკურ პერსპექტივას  ჭვრეტს გაცილებით უკეთ, ვიდრე მისი მოწინააღმდეგე დემოკრატიები. დასავლეთს სჩვევია იფიქროს რომ პუტინი ახერხებს ამოიცნოს მოსალოდნელი კრიზისები, ფლანგებიდან აუაროს მათ გვერდი და მიიღოს გაბედული გადაწყვეტილებები მაშინ, როცა აშშ და ევროპა მხოლოდ აღშფოთებით შემოიფარგლებიან.
მაგრამ ბოლო დროს კრემლი სხვის საქმეებში ზედმეტად ხშირად ერევა. ამჟამად მოსკოვს თავისი  (მარიონეტული) ძალები ჰყავს უკრაინაში, სირიაში და ლიბიაში (ასე ირწმუნებიან ამერიკის ოფიციალური პირები), მას მოუწია კუთხეში მიმწყვდეული ბელორუსი დიქტატორის ალექსანდრ ლუკაშენკოს მოულოდნელი დახმარება. ამ დახმარების მასშტაბები და შინაარსი არ ხმაურდება. ეს ოთხი სხვადასხვა კრიზისია და ყველა აქტიურ ფაზაშია შესული.  აქვს კი კრემლს ძალა, საშუალებები და გამბედაობა რომ მეხუთე კრიზისს შეებას?
მთიან ყარაბაღში რუსეთის ჯარების შეყვანა და მათი კონფლიქტში ჩართვა არ იქნება ადვილი. რუსეთს აქვს სამხედრო ბაზები ერევანსა და  გიუმრიში. მაგრამ მას მოუწევს საჰაერო გზით  დამატებითი ძალებისა და საშუალებების გადასროლა, ან საქართველოს უნდა ეხვეწოს მისი შენაერთების ტრანზიტი ამ ქვეყნის  ტერიტორიის გავლით. ამას გარდა, ახლა ძალიან გვიანია. აზერბაიჯანელები, როგორც ჩანს, უპირატესობას ფლობენ ტექნიკური და სტრატეგიული თვალსაზრისით.  მართალია ანკარა უარყოფს საფრანგეთის ღია  ბრალდებებს, რომ თურქეთი აზერბაიჯანს ამარაგებს სირიელი დაქირავებულებით, მაგრამ ისინი არსებითად ეხმარებიან შეტევაზე გადასულებს.
პუტინი ქვეყნის შიგნითაც არ გრძნობს თავს კომფორტულად. მისი რეიტინგი ბოლო დროს  გამოსწორდა პანდემიისა და ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური უკმაყოფილების შემდგომ, მაგრამ რუსეთის ეკონომიკა კვლავინდებურად პრობლემებს აწყდება. გერმანიამ პუტინი დაადანაშაულა მისი ყველაზე ცნობილი პოლიტიკური ოპონენტის მოწამვლაში. პროტესტი იზრდება. ბელორუსში სიტუაცია არასტაბილურია და  იქნებ ახლა უდროო იყოს ახალი სამხედრო ავანტურის წამოწყება, რომელიც შეიძლება გაჭიანურდეს?
გასაოცარია კიდევ ერთი გარემოება: აშშ-ს სრული უმოქმედობა. ჩვეულებრივ ვაშინგტონი ცდილობდა შფოთიანი კავკასიის დამშვიდებას. მთიან ყარაბაღში შეტევების დაწყებისთანავე სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე სტივენ ბიგანი დაელაპარაკა ორივე ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრს. მაგრამ სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომ გამოავლინა ამერიკის სრული გულგრილობა, როცა FOX NEWS-ს განუცხადა: ,,ჩვენ ვეწინააღმდეგებით ამ კონფლიქტის ინტერნაციონალიზაციას. ჩვენ ვთვლით, რომ  გარეშე ძალები მასში არ უნდა ჩაერიონ, მხარეებს მოვუწოდებთ შეწყვიტონ ცეცხლი.’’ არსებითად ამერიკას ეს დაპირისპირება არ აინტერესებს –  ის სხვა საქმეებშია ჩაფლული.
თუ რუსეთსაც ასევე არ აინტერესებს ეს კონფლიქტი და ისიც  სხვა რამითაა დაკავებული, მაშინ  თურქეთის ბრავადა და მზარდი რეგიონული გავლენა, მართლაც მნიშვნელოვან მოვლენად გადაიქცევა.

(CNN)For a while it seemed like they were friends. Russian President Vladimir Putin, the former KGB spy, had managed to slowly pry away one of NATO’s most awkward members — Turkish President Recep Tayyip Erdogan. The pair seemed always on the phone, Turkey was kicked out of the US-led F-35 program for buying Russia’s S-400 air defense missile system, and Ankara seemed suddenly closer to Moscow than the Brussels-based alliance
But how that has changed. After clashing in Syria, backing opposing sides in Libya, and generally finding the other an irritant in their respective bids to capitalize on America’s regional withdrawal, Putin and Erdogan are no longer speed-dialing each other. In fact, with the ongoing and escalating fighting between Armenia and Azerbaijan over the enclave of Nagorno-Karabakh, Erdogan has left Putin in perhaps his most complicated spot in years.
Turkey’s full-throated backing for the Azerbaijani campaign — and quite possibly, its facilitation of Syrian mercenaries to back Azerbaijan, something Ankara officially denies — has led Baku to some swift and brutal progress. Armenia has suggested reviving the old negotiations format, courted US support and vowed to fight on.
But it does appear to be losing some ground. And as the shelling reaches civilian areas with greater frequency and depth on both sides, there is a deafening silence from Moscow. The regional powerbroker, which neighbors Azerbaijan but has a formal security alliance with Armenia, has used diplomacy to demand the guns fall silent, yet has so far watched this messy chapter in its backyard play out without its discernible influence.
It is Moscow’s move, really, this week.
Armenia does not look like it has the technical capabilities to match the drones and pace of Azerbaijan’s offensive, and is instead widening the conflict, Azerbaijan alleges, by shelling its main cities. This is the moment when traditionally the Kremlin would threaten, cajole or bomb everyone back into the old, established order — reminding the neighborhood who was its boss for the Soviet decades.
But it hasn’t, and it is unclear why.
Over the weekend, Putin talked with his security council via teleconference, and, by noon on Monday, the Kremlin website had him talking about the issue, among others, with the President of Tajikistan — hardly front and center of stemming the prospect of a regional conflagration.
There is an argument that the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who swept to power after a Velvet Revolution in 2018 demanding Western-style reforms, has been exactly the sort of ally Moscow dislikes. Pashinyan has been moving cautiously closer to the European Union, while balancing his country’s deep economic ties to Russia. So leaving Yerevan’s latest leader to sweat — and perhaps even lose — could be punishment for his policies. Remember, Russia even invaded Ukraine’s Crimean peninsula after it went too far in its renewed 2014 vigor to befriend Brussels.
But that message — of the price of inadequate fealty to Russia — has perhaps already been heard by Armenia. What’s louder is the broader, regional message: that Turkey’s ally appears to be winning. It is a risky calculus for Russia: that a nation moving towards the EU — albeit very, very slowly — might emerge from this crisis angrier at its pro-EU prime minister, than at its long-term ally — Russia — who left it to face the music.
There is another argument that Nagorno-Karabakh — a mountainous area, that sits inside Azerbaijan’s borders and appears as a baffling anomaly on the map — simply has not enough strategic value for Moscow to bother spending military or political capital on. Yet Armenia is a long-term asset for the Kremlin, that they even doubled down on in August, selling yet more arms at a discounted rate to the member of its Collective Security Treaty Organization (CSTO), despite fury from wealthier Azerbaijan.
The CSTO was due to hold exercises this week in Belarus — called Indestructible Brotherhood — but Armenia said Monday it would pull out, citing the conflict’s pressures. Armenia had obviously not fallen off Putin’s security radar. Pashinyan has spoken by phone with Putin several times amid the crisis.
In the West there is a flattering tendency to think that everything around Putin happens by his design. The conventional narrative is the judo-expert Kremlin head outmaneuvers its foes, with greater flexibility, less checks and balances, and longer perspectives geopolitically than the democracies that oppose it. That it sees crises emerging, and outflanks them with decisive action, while the United States or Europe simply express their concerns in the strongest possible terms.
Yet the Kremlin has been intervening a lot recently. Moscow currently has (proxy) forces in Ukraine, Syria, and Libya (according to US officials). It has also had to send emergency support to embattled Belarusian dictator Alexander Lukashenko, the extent and format of which are not public. That is four separate crises, all of which are very much alive. Does the Kremlin have the resources or stomach for a fifth?
Inserting Russian military power into the Nagorno-Karabakh conflict would not be easy. It has bases in Yerevan and Gyumri, Armenia, but would have to fly additional men and materiel in, or beg Georgia for land transit. To add to that, it is late. The Azerbaijanis seem to have the technical and strategic upper hand, although Ankara denies France’s direct accusation that some of that is bolstered by Turkey flying in Syrian mercenaries.
Putin is also not that comfortable domestically. His poll ratings have recovered recently from a pandemic and domestic political discontent. The Russian economy is still in trouble. He’s been accused of poisoning his most public opponent by Germany. Protests abound. And Belarus is far from stable. Perhaps now is not the time for another new, open-ended military adventure?
Yet were that the case, it would be almost as startling as the other key absence here: the United States. Traditionally an outsize presence stabilizing the volatile Caucasus, Washington’s first response to the Nagorno-Karabakh skirmish was to put Deputy Secretary of State Stephen Biegun on the phone to both foreign ministers. Last week, Secretary of State Mike Pompeo added to the sense of American indifference when he told Fox News: “We’re discouraging internationalization of this. We think outsiders ought to stay out. We’re urging a ceasefire.” Basically, the US isn’t interested, and is more than a little distracted.
What would be remarkable for Turkey’s growing bravado and regional sway, is if Russia was distracted and disinterested too.