საერთაშოროსო სავალუტო ფონდმა ესპანეთი covid-19-ით ყველაზე მეტად დაზარალებულ ევროპულ ქვეყნად დაასახელა. წელს, სსფ-ს შეფასებით, ესპანეთის მთლიანი შიდა პროდუქტი 12,8% -ით შემცირდება – ეს ყველაზე ნეგატიური მაჩვენებელია ევროპის განვითარებულ ქვეყნებს შორის. შედარებისთვის, ევროზონის მშპ მთლიანობაში დაიკლებს 8,3%-ით: იტალიაში 10,6%-ით, დიდ ბრიტანეთში 9,8%-ით, გერმანიაში 6,0%-ით, აშშ-ში 4,3%-ით, რუსეთში 4,1%-ით… ესპანეთზე უარეს დღეში, მხოლოდ განვითარებადი ქვეყნებია, როგორიცაა: პერუ (-13%), ლიბანი და ვენესუელა (-25%). Covid-19-ის პანდემიამ, წერს ესპანური ელ პაისი, ქვეყანას გრიგალივით გადაუარა და მიწასთან გაასწორა ეკონომიკის მთელი სექტორები. მკაცრი ლოკდაუნი, რომელიც 15 მარტიდან 21 ივნისამდე მოქმედებდა, განსაკუთრებით მძიმედ აისახა ტურისტულ სექტორზე. ესპანეთი ვიზიტორების რაოდენობით მსოფლიოს ერთ-ერთი წამყვანი ქვეყანაა და აქ ტურისტების წლიური რაოდენობა დაახლოებით 80 მილიონს აღწევს. ამ სექტორზე მოდის მშპ-ს 12% და დასაქმების 13%. ამიტომ გაზაფხული – ზაფხულის ლოქდაუნით მშპ-მ 18,5% – ით იკლო, მაშინ, როცა დანარჩენ იმავე პერიოდში მშპ – ს შემცირებამ ევროპაში 11,7% შეადგინა. სიტუაცია მძიმეა სადღეისოდაც. მშპ-ს წლიური ვარდნა – 12,8%-ით – ყველაზე ღრმაა გასული საუკუნის 30-იანი წლებში სამოქალაქო ომის დროინდელი კრიზისის შემდგომ
ამასთან, ესპანეთი მსოფლიოს მოწინავე (მეხუთე ადგილი მოსახლეობის გათვალისწინებით) და ევროპის ერთპიროვნული ლიდერია კორონავირუსით დაინფიცირებულთა რაოდენობით, სიკვდილიანობის მაჩვენებლით კი ქვეყანა ევროპის სამეულში ხვდება ბელგიასთან და დიდ ბრიტანეთთან ერთად. ნეგატიური მაჩვენებლებით ესპანეთმა იტალიასაც კი გადაუსწრო – ქვეყანას, რომელიც მასთან ყველაზე ახლოა კლიმატური პირობებითა და კულტურული ტრადიციებით. ესპანელი ექიმები ცდილობენ ახსნან ეს მოვლენა და მიზეზთა შორის ასახელებენ მოსახლეობის უფრო ფართო ტესტირებას, ესპანელთა ,,ჯოგურ ქცევას’’, განსაკუთრებით ზაფხულში, ივნისის დასაწყისში ნაადრევად გამოცხადებულ ბიზნესის გახსნას, უცხოელი ტურისტების მოძალებას ზაფხულის მეორე ნახევარში, ბარების, დისკოთეკებისა და კლუბების გვიანობამდე მუშაობასა და ა.შ. მეორე მხრივ აღნიშნავენ, რომ იტალიამ ესპანეთზე უკეთ ააწყო ინფექციის გადამტანთა მონიტორინგის სისტემა.
ეპიდემიამ გამოააშკარავა ესპანეთის ჯანდაცვის სისტემისთვის დამახასიათებელი ნაკლოვანებანი, რომელიც კარგადაა მორგებული პირველად სამედიცინო დახმარებასა და ტრადიციული დაავადებების მკურნალობაზე. თუმცა ესპანეთს, ისე როგორც ევროპის ქვეყნების უმეტესობას, არ აქვს პანდემიებთან ბრძოლის გამოცდილება – ეს განსაკუთრებით ეხება ახალი ტიპის ვირუსებს. ქვეყანაში პრაქტიკულად არ არსებობს ანტივირუსული ჰიგიენის კულტურა – ესაა ზედაპირების დეზინფექცია, საგნების სტერილიზაცია, ხელის საგულდაგულოდ დაბანა. საავადმყოფოები არასაკმარისადაა აღჭურვილი ხელთათმანებით, პირბადეებითა და ხელოვნური სუნთქვის აპარატებით. უმძიმეს მდგომარეობაშია მოხუცთა თავშესაფრები, სწორედ მათ ბინადრებზე მოდის კოვიდით დაღუპულების ნახევარი. ექსპერტებს მიაჩნიათ, რომ ბოლო ათწლეულის ყველაზე მძლავრმა ეპიდემიამ გამოააშკარავა ჯანდაცვის სფეროს არსებითი ნაკლოვანებები და არასწორი გათვლები სახელმწიფოს მხრიდან.
ესპანეთის ტურიზმისა და მომსახურების ინდუსტრიას მიადგა უმძიმესი დარტყმა, რის გამოც ის კარგა ხანს „ვერ მოვა გონს“. ასე მაგალითად, ამა წლის აგვისტოში ესპანეთში ჩასული ტურისტების რიცხვი 76%-ით შემცირდა. უმუშევრობის დონე წელს 19% – ს აღწევს და ის ოდნავ თუ შემცირდება 2021 წელს, რადგან მსოფლიო ტურიზმი იმ დროისთვის ნაკლებსავარაუდოა აღდგეს. ესპანეთში ტურისტულ სექტორთან ერთად დაზარალდა მცირე და საშუალო ბიზნესიც, რომელსაც არა აქვთ ფინანსური რეზერვები, რომ გაუძლოს საქმიანი აქტივობის შეჩერებას.
] მთელი იმედი 750 მილიარდიან დახმარების ფონდზეა, რომელიც ევროკავშირმა ეპიდემიით ყველაზე დაზარალებული ქვეყნებს გამოუყო. ესპანეთის წილი დახმარების პაკეტში 142 მილიარდი ევროა.
პანდემიის პირობებში ესპანეთის საგარეო ვალმა ყველაზე მაღალ ნიშნულს მაღწია ბოლო 10 წლის განმავლობაში. მთავრობამ განაცხადა, რომ 2020–21 წლებში იძულებული იქნება საგანგებო წესით შეაჩეროს ევროკავშირის მიერ დაწესებული საბიუჯეტო შეზღუდვები. ესპანეთის საგარეო ვალი წელს გაიზარდა 120 მლრ ევრომდე ( მშპ-ს 99%-დან 123%-მდე), რაც ანტირეკორდია და ბევრად აღემატება ვალის ჭერს – 60%-ს, რომელიც ევროკავშირმა დააწესა. ეკონომისტები აღნიშნავენ, რომ ვალის ასეთი ზრდა არ ყოფილა 1947 წლიდან მოყოლებული.
მიუხედავად უმწვავესი კრიზისისა, სახელმწიფო აგრძელებს უმუშევრებისა და ნაწილობრივ დასაქმებულების დაფინანსებას და ეს პოლიტიკა ყოველთვიურად 4 მილიარდი ევრო უჯდება. პროფკავშირებისა და მემარცხენე პოლიტიკური პარტიების ძალდატანებით მთავრობამ აკრძალა სამსახურიდან გათავისუფლება, საწარმოების მფლობელები იძულებულნი არიან მოსამსახურეები მოკლე სამუშაო რეჟიმსა და შემცირებულ სამუშაო კვირაზე გადაიყვანონ. ამ გზით მოხერხდა ნაწილობრივ შემცირებულიყო უმუშევართა რიცხვი – 3-4 მილიონიდან 750 ათასამდე. მოსახლეობის ამ კატეგორიისა და თვითდასაქმებულთა საკრედიტო დახმარება წელს ქვეყანას მშპ-ს 20% დაუჯდება და ასე გაგრძელდება სულ ცოტა მომავალი წლის იანვრამდე. მთლიანობაში ესპანელთა 30% ცხოვრობს პენსიის, შემწეობისა და სხვა სახელმწიფო დახმარების ხარჯზე.
უცხოელი დამკვირვებლები აღნიშნავენ, რომ პანდემიის პირობებში ესპანელების ცხოვრების წესი მკვეთრად შეიცვალა და ქუჩებში ნაკლებად გხვდებათ მომღიმარი სახეები, ხალხი აღარ იკრიბება ხმაურიან თავყრილობებზე, ადამიანები ნაკლებად ურთიერთობენ. განსხვავებით უფრო თავშეკავებული ჩრდილოელებისგან, ადრე ესპანეთში არ იცავდნენ სოციალურ დისტანციას. ესპანელები ერთმანეთს ეხვეოდნენ, კოცნიდნენ და მჭიდროდ სხდებოდნენ. ახლა ეს ,,სახალხო’’ ჩვევები იძულებით იცვლება, ესპანელები მასობრივად ყიდიან ოქროს და საოჯახო ძვირფასეულობას, რომ გადაარჩინონ საოჯახო ბიზნესი, ან უბრალოდ თავი გაიტანონ. ახლა ესპანეთში კორონავირუსის მეორე ტალღა მძვინვარებს, მაგრამ ხელისუფლებას ეშინია მარტი- ივნისის მსგავსი მკაცრი შეზღუდვების დაწესება, ის ფიქრობს, რომ ეს ეკონომიკას დაასამარებს.
როგორია კრიზისიდან გამოსვლის პერსპექტივა? ექსპერტების შეფასებით პერსპექტივა უიმედოა, ვინაიდან კრიზისი მოითხოვს ესპანეთის ეკონომიკური მოდელის ძირფესვიან გადახედვას, რომელიც ძირითადად ტურიზმსა და მომსახურებას ეფუძნება. მაგრამ ჯერ ამას არავინ აპირებს, რადგან ეპიდემიის დასრულების იმედი აქვთ. ამასთან, პრემიერ-მინისტრმა პედრო სანჩესმა განაცხადა, რომ კრიზისისგან თავის დაღწევა 2023 წლამდე მოსალოდნელი არ არის.

The international monetary Fund named Spain as the European country most affected by the covid-19 epidemic. This year, according to the IMF, Spanish GDP will fall by 12.8% — the most negative indicator among developed countries in Europe. For comparison, the Eurozone’s GDP will fall by 8.3%, including Italy by 10.6%, the UK by 9.8%, Germany by 6.0%, the US by 4.3%, and Russia by 4.1%. Only developing countries such as Peru (-13.9% of GDP), Lebanon and Venezuela (-25%) are worse off than Spain. The covid-19 pandemic, writes the Spanish Pais (El Pais), swept through the country like a hurricane that swept away entire sectors of the economy. The strict lockdown imposed between March 15 and June 21 has had a particularly devastating impact on the tourism sector. Spain is one of the most visited countries in the world, with an annual tourist population of about 80 million people, providing 12% of GDP and 13% of employment. This is why the spring-summer lockdown brought down GDP by 18.5%, while in the rest of Europe the decline over the same period was 11.7%. The situation remains extremely difficult to this day. The annual drop in GDP of 12.8% is considered the deepest since the civil war of the 30s of the last century
At the same time, Spain remains one of the world leaders (5th place, about a million people) and the undisputed European leader in the level of coronavirus infection. In terms of mortality from covid-19 in relation to the population, the country is in the European “three” along with Belgium and the United Kingdom. In terms of negative indicators, Spain was even ahead of Italy, a country with comparable climatic conditions and cultural traditions. Spanish experts try to explain this phenomenon, naming among the reasons for the wider testing of the population than in Italy, the “herd” behavior of Spaniards, especially in summer, the premature opening of businesses at the end of June, the influx of foreign tourists in the second half of summer, the work of bars, discos and clubs in the late hours, etc. On the other hand, it is noted that Italy is better than Spain has established a tracking system for vectors of infection.
The epidemic has revealed serious shortcomings in the Spanish health system, which is well adapted to provide primary care and treat traditional diseases. However, Spain, like most European countries, has no experience in dealing with viral pandemics, especially of a new type. There is practically no culture of antiviral hygiene in the country — disinfection of surfaces, sterilization of objects, thorough hand washing. Hospitals are insufficiently equipped with gloves, masks, and ventilators. Nursing homes are in a depressing state, accounting for almost half of the deaths from covid-19. Experts believe that the largest epidemic in a hundred years revealed significant shortcomings in the organization of health care and serious miscalculations on the part of the state.
The Spanish tourism and services industry has suffered a severe blow, from which it will not be able to recover for a long time. So, in August of this year, the number of tourists arriving in Spain decreased by 76%. The unemployment rate will reach 19% this year and only fall slightly in 2021, as global tourism is unlikely to recover by then. In Spain, along with the tourism sector, small and medium-sized businesses have been severely affected, which do not have the financial reserves to withstand a long-term business shutdown. The main hope is placed on the aid Fund of 750 billion euros, which the European Union intends to allocate to the countries affected by the epidemic. Spain’s share in this aid package is 142 billion euros.
In the face of the pandemic, Spain’s public debt has risen to its highest level in decades. The government said that in 2020-21, it will be forced to suspend the budget restrictions imposed by the European Union in an emergency. Spain’s national debt will increase by 120 billion euros this year — from 99% to 123% of GDP, which is a kind of anti-record and far exceeds the debt ceiling of 60% set by the European Union. Economists note that there has not been such an increase in debt since 1947.
Despite the acute crisis, the state will continue to Finance the unemployed and underemployed, although this policy costs 4 billion euros per month. If this program is curtailed, the country faces a social explosion. Under pressure from trade unions and left-wing political parties, the government has imposed a ban on layoffs, and businesses are required to transfer workers to reduced working hours and part-time workweeks. Thanks to these measures, it was possible to reduce the number of partially unemployed from 3.4 million at the peak of the first wave to 750 thousand people at this time. Support for this category of the population, as well as assistance and loans to the self-employed, will cost the state 20% of GDP this year, and they will last at least until January next year. In total, 30% of Spaniards live on a pension, allowance or other form of state support.
Foreign observers note that the lifestyle of Spaniards in the conditions of the epidemic has changed dramatically, there are fewer happy faces on the streets, people do not gather in noisy companies, they communicate less with each other. Unlike the more reserved northerners, in Spain, social distance was not observed before, people hugged and kissed everywhere, sat very tightly. Now these “folk” habits have to be changed, and Spaniards sell gold and family jewelry EN masse to save the family business or just make ends meet. Now in Spain, the second wave of coronavirus is raging, but the authorities are afraid to impose the same strict restrictions as in March and June, fearing that they will finally finish off the economy.
What are the prospects for overcoming the crisis? According to experts, they are very unimportant, since they will require a revision of the entire economic model of Spain based on tourism and services. But so far, no one is going to change this model, hoping for an early end to the epidemic. However, Prime Minister Pedro Sanchez said that the exit from the crisis is not expected until 2023.