AL ARABIYA არაბეთის გაერთიანებული ემირატები
ოქტომბრის რევოლუციის შემდეგ რუსეთიდან სხვადასხვა სოციალური ფენების მასობრივი ემიგრაცია დაიწყო. 1918 წელს ამერიკას მიაშურა მე-20 საუკუნის ერთ-ერთმა გენიალურმა ავიაკონსრუქტორმა. რუსეთში არსებულმა უწესრიგო ვითარებამ და ანგარიშსწორების საფრთხემ „ავიაციის მამად“ წოდებული იგორ სიკორსკი აიძულა მიეტოვებინა სამშობლო და უკეთესი ცხოვრების საძიებლად თავი ამერიკისთვის შეეფარებინა
იგორ სიკორსკი დაიბადა 1889 წელს. მომავალი ავიაკონსტუქტორის დედას სამედიცინო განათლება ჰქონდა მიღებული და მან ჩაუნერგა თავის პირმშოს ავიაციის სიყვარული. სწორედ მისგან შეიტყო იგორმა 15-16 საუკუნეში მცხოვრები გენიალური იტალიელის ლეონარდო და ვინჩისა და მისი საფრენი აპარატების პროექტთა შესახებ. დედის წყალობით ფრენა სიკორსკის ნატვრად იქცა.
წარმატებული გამოცდა კიევში
12 წლის სიკორსკიმ შვეულმფრენის პირველი მინიატურული მოდელი შექმნა. ოცნების კვალად მან სასწავლებლად ჯერ პარიზს, მერე სანკტ- პეტერბურგს მიაშურა. მშობლიურ კუთხეს ის მხოლოდ 1910 წელს დაუბრუნდა.
სამშობლოში  ის მაშინვე შვეულმფრენზე მუშაობას შეუდგა. რამდენიმე წარუმატებელი ცდის შემდეგ, მან ეს მოახერხა. იგორმა შეიმუშავა ვერტმფრენის მოდელი, რომელიც აღჭურვა ძრავით და პროპელერებით და რომელიც მოძრაობდა 40 კმ/სთ სიჩქარით. საფრენი აპარატის შექმნით სიკორსკიმ სახელი საქვეყნოდ გაითქვა.
ოქროს საათი
1912 წელს სიკორსკის ბედმა გაუღიმა. ის გახდა სანკტ-პეტერბურგში მდებარე რუსეთის ვაგონშემკეთებელი ქარხნის მთავარი კონსტრუქტორი, სადაც გააგრძელა ავიაციის სფეროში კვლევები. კოლეგებთან ერთად მან შექმნა ოთხძრავიანი თვითმფრინავი, რომელმაც დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა რუს ინჟინრებზე. თვით იმპერატორმა ნიკოლოზ II-მ ისურვა ენახა საავიაციო ტექნიკის ეს საოცრება.
თვითმფრინავის ხილვით იმპერატორი ისე მოიხიბლა, რომ კონსტრუქტორს ოქროს საათი უბოძა. ნიკოლოზ II მეტად აფასებდა სიკორსკის ტალანტს,  აგულიანებდა  მას გაეგრძელებინა კვლევები ავიაციის სფეროში.
დასახვრეტთა სია და გაქცევა რუსეთიდან
ოქტომბრის რევოლუციის შემდგომ რუსეთში სამოქალაქო ომი დაიწყო. ბოლშევიკთა მოსვლით სიკორსკის დიდი საფრთხე შეექმნა, რადგან ლენინის თანამებრძოლებმა მას ბრალად მეფის ერთგულება დასდეს და ის „ბურჟუად“ მონათლეს. გარდა ამისა კომუნისტები სრულად აკონტროლებდნენ ქარხნებს და მათ ერთბაშად გააუქმეს ავიაციის სფეროში კვლევევბისა და ექსპერიმენტებისთვის არსებული ბიუჯეტი და ამჯობინეს ეს ფული საკავალერიო იარაღის შექმნას მოხმარებოდა, რომელის აქტიურად გამოიყენებოდა სამოქალაქო ომში. დაფინანსების დაკარგვის გარდა, სიკორსკის მეგობარმა შეატყობინა, რომ მისი გვარი ბოლშევიკთა მიერ შედგენილ  დასახვრეტთა სიაში მოხვდა. სიკორსკი იძულებული შეიქნა რუსეთი რაც შეიძლება მალე დაეტოვებინა.
საოცარი მიღწევები ავიაციის სფეროში
ამერიკაში ჩასული სიკორსკი თავდაპირველად თავს სკოლაში მათემატიკის სწავლებით ირჩენდა. 1923 წელს მან საკუთარი ავიასამშენებლო კომპანია დააფუძნა. მისი საქმიანობა დასაწყისში რთულად წარიმართა. გამომგონებელი უამრავ დაბრკოლებას შეეჯახა და ლამის გაკოტრდა. გაბანკროტებისგან მისი მეგობრის, კომპოზიტორ სერგეი რახმანინოვის ფინანსურმა დახმარებამ იხსნა. რახმანინოვი სიკორსკის მსგავსად იძულებული იყო ოქტომბრის რევოლუციის შემდეგ აშშ-ში გაქცეულიყო.
1924 წელს სიკორსკიმ შექმნა თვითმფრინავი S-29A, რომელიც 2 ძრავით იყო აღჭურვილი. S-29A-ს შეეძლო 14 მგზავრის გადაყვანა და 185 კმ/სთ-ში სიჩქარის განვითარება .10 წლის შემდეგ მან შეიმუშავა თვითმფრინავი-ამფიბია SIKORSKY S-42, რომელსაც ამერიკული კომპანიები ატლანტიკის გავლით კომერციული რეისებისთვის იყენებდნენ.
წარმატებით ფრთაშესხმულმა სიკორსკიმ შვეულმფრენზე მუშაობა დაიწყო, რათა ხორცი შეესხა მისი და ლეონარდო და ვინჩის ოცნებისთვის – შეექმნა აპარატი ვერტიკალურად აფრენის ფუნქციით.
1939-40 წლებში ის მუშაობდა ვერტმფრენზე VOUGHT-SIKORSKY VS-300. 2 წლის შემდეგ მან შექმნა ვერტმფრენი SIKORSKY R-4, რომელიც უდიდესი პოპულარობით სარგებლობდა აშშ-ს შეიარაღებულ ძალებში. უნდა ითქვას, რომ სიკორსკიმ, რომელმაც ამერიკის მოქალაქეობა მიიღო, შექმნა 30 საფრენი აპარატი, უპირატესად შვეულმფრენები. 1957 წელს თეთრი სახლის მოთხოვნით ააგო ვერტმფრენი SIKORSKY H-34, რომელიც გამიზნული იყო აშშ-ს პრეზიდენტ დუაით ეიზენჰაუერის რეგულარული სამუშაო ვიზიტებისთვის.
იგორ სიკორსკი გარდაიცვალა 1972 წელს ქალაქ ისთონში (კონეკტიკუტის შტატი). ის 82 წლის იყო. რუსი ავიაკონსტუქტორი გარდაიცვალა შორს მშობლიური კიევიდან, სადაც დაბრუნებაზე მთელი ცხოვრება ოცნებობდა.

Таха Абдель Насер Рамадан
После Октябрьской революции началась массовая эмиграция самых различных социальных слоев российского населения. В 1918 году в США иммигрировал один из самых гениальных авиаконструкторов XX века. Нестабильная политическая ситуация в России и угрозы расправы вынудили Игоря Сикорского, которого многие называли «отцом авиации», покинуть родину и иммигрировать в Соединенные Штаты Америки в поисках лучшей жизни
Игорь Сикорский родился в 1889 году. Мать будущего авиаконструктора, Мария Сикорская, имевшая медицинское образование, с детских лет прививала сыну любовь к авиации. Именно от нее Игорь впервые услышал о проектах летальных аппаратов великого итальянского изобретателя Леонардо да Винчи, жившего на рубеже XV-XVI веков. Именно благодаря матери полеты стали мечтой всей жизни Сикорского.
Успешные испытания в Киеве
В 12 лет Сикорский сконструировал первую миниатюрную модель вертолета. В погоне за мечтой он поехал учиться сначала в Париж, а затем в Санкт-Петербург. В родной Киев Сикорский вернулся только в 1910 году.
По возвращении в родной город Сикорский работал над созданием вертолета. После нескольких неудачных попыток ему это удалось. Он смог создать модель вертолета, оснащенного двигателем и пропеллерами, который мог развивать скорость около 40 километров в час. Благодаря созданию летательного аппарата Игорь Сикорский стал знаменит.
Золотые часы
В 1912 году Сикорскому улыбнулась удача. Он стал главным конструктором в отделе Русско-Балтийского вагонного завода в Санкт-Петербурге, где продолжил свои исследования в области авиации. Вместе со коллегами Сикорский разработал самолет с четырьмя двигателями, который произвел большое впечатление на российских инженеров. Сам император Николай II выразил желание посмотреть на чудо авиационной техники.
Во время осмотра российский император был так впечатлен самолетом, что пожаловал конструктору золотые часы. Николай II высоко оценил талант Сикорского и призвал его продолжить исследования в области авиации.
Расстрельный список и бегство из России
После Октябрьской революции в России началась гражданская война. С приходом к власти большевиков Сикорский оказался в большой опасности, поскольку товарищи Владимира Ленина обвиняли его в преданности царскому двору и называли «буржуазной» фигурой. Кроме того, коммунисты, как правило, контролировали заводы и намеренно урезали бюджет, выделенный на эксперименты и исследования в области авиации, предпочитая использовать эти деньги для разработки кавалерийского оружия, которое активно применялось в гражданской войне. Одновременно с потерей финансирования Сикорский получил информацию от одного из своих друзей о том, что его имя значится в расстрельном списке большевиков, поэтому он был вынужден как можно скорее бежать из России.
Осуществив побег, Сикорский какое-то время жил в Париже, а затем навсегда иммигрировал в Соединенные Штаты Америки.
Поразительные достижения в области авиации
Первое время Сикорский зарабатывал преподаванием математики в школе. В 1923 году он основал собственную авиастроительную компанию. Начало его деятельности в США было весьма непростым. Сикорский столкнулся со многими трудностями и чуть не обанкротился. Спасением от разорения стала финансовая помощь, которую он получил от своего друга, российского композитора Сергея Рахманинова. Он, как и Игорь Сикорский, был вынужден бежать в Америку после Октябрьской революции.
В 1924 году Сикорский сконструировал самолет S-29A, оснащенный двумя двигателями. Самолет S-29A мог перевозить 14 пассажиров и развивать скорость до 185 километров в час. Спустя 10 лет Сикорский разработал самолет-амфибию Sikorsky S-42, который использовался американскими авиакомпаниями для совершения коммерческих рейсов через Атлантику.
Воодушевившись успехами, Игорь Сикорский начал работать над вертолетами, чтобы осуществить свою детскую мечту и мечту Леонардо да Винчи о создании летательного аппарата с вертикальным взлетом. В 1939-1940 годы он занимался разработкой вертолета Vought-Sikorsky VS-300. А два года спустя ему удалось сконструировать вертолет Sikorsky R-4, который получил широкую популярность в вооруженных силах США.
Кстати говоря, Игорь Сикорский, получивший американское гражданство, смог создать более 30 летательных аппаратов, большая часть из которых — вертолеты.
В 1957 году по просьбе Белого дома российский ученый разработал вертолет Sikorsky H-34, который предназначался для регулярных рабочих поездок президента США Дуайта Эйзенхауэра.
Игорь Сикорский скончался 26 октября 1972 года в городе Истоне, штат Коннектикут. Ему было 82 года. Российский авиаконструктор умер на чужбине, вдали от родного Киева, куда он всегда мечтал вернуться.