Project Syndicate – დუბლინი
თანამდებობის ვადაზე ადრე დატოვება, იაპონიის ყველაზე გრძელვადიან პრემიერ-მინისტრს – შინზო აბეს, საშუალებას აძლევს თვითონ აირჩიოს წასვლის პირობები და არა მისმა ხმალამოღებულმა მეტოქეებმა. ის ტოვებს ქვეყანას, რომელსაც ფუნდამენტური ეკონომიკური პრობლემები,გააჩნია,  თუმცა, ამავდროულად, მეტადაა მზად მსოფლიოში საკუთარი გზის გასაკვლევად.
შინზო აბეს მოულოდნელი გადადგომით (ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო) დასრულდა იაპონიის ყველაზე გრძელვადიანი პრემიერ-მინისტრის მმართველობა. 1945 წლიდან მოყოლებული,მსოფლიოში ყველაზე აღიარებული იაპონელი სახელმწიფო მოღვაწის გარდა, აბე, აგრეთვე, აშშ-ს პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან გოლფის თამაშის ყველაზე მეტად მოყვარული მსოფლიო ლიდერი იყო.
მართალია, აბე იაპონიის ეკონომიკას კვლავ სუსტ მდგომარეობაში ტოვებს, თუმცა მან თავდაცვისა და საგარეო პოლიტიკის საკითხებში ქვეყანა ბევრად ძლიერი და დამოუკიდებელი გახადა. ვინც არ უნდა დაიკავოს მისი თანამდებობა, სავარაუდოდ ამავე გზაზე გააგრძელებს სვლას, რაც კარგი ამბავია აღმოსავლეთ აზიაში მშვიდობის დამცველებისთვის და ზოგადად, კანონზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგისთვის.
აბეს მმართველობის ვადა 2021 წლის სექტემბერში უნდა ამოწურულიყო, თუმცა მისი რეიტინგი ისტორიულ მინიმუმამდე დაეცა, რამაც პრემიერობისთვის მორიგ კენჭისყრას აზრი დაუკარგა. შესაბამისად, მისი წასვლის მანერაც, სათავეში თითქმის რვა წლიანი ყოფნის შემდეგ, მისი პოლიტიკური ცხოვრების ძველი პრინციპებიდან გამომდინარეობს. პარტიის სტაჟიანი ლიდერისთვის, რომელმაც იცის, რომ მისი პოლიტიკური კარიერის დასასრული მოახლოვდა, უმჯობესია თვითონვე წამოაყენოს თანამდებობის დატოვების პირობები, ვიდრე მისმა მეტოქეებმა გამოაგდონ.
აბეს ახალგაზრდობიდან აწუხებს წყლულოვანი კოლიტი, დამაუძლურებელი სენი, რომელმაც ერთხელ აქამდეც აიძულა გადადგომა, 2007 წელს, გაპრემიერებიდან ერთი წლის შემდეგ. პირველ გადადგომას სერიოზული პოლიტიკური სირთულეები დაემთხვა, რამაც 2012 წელს მისი დაბრუნება კიდევ უფრო მნიშვნელოვნად აქცია. საავადმყოფოში ორი კარგად ფართოდ გაშუქებული ვიზიტის გათვალისწინებით, აბეს ჯანმრთელობის გაუარესება დამაჯერებელია. მიუხედავად ამისა, ტოკიოს ოლიმპიური თამაშების მომავალი ზაფხულისთვის გადადების გათვალისწინებით, რთული დასაჯერებელია, რომ ის მაინცდამაინც ახლა გადაწყვეტდა გადადგომას, რომ არა სერიოზული პოლიტიკური ზეწოლა.
საერთაშორისო გადმოსახედიდან, აბეს პოპულარობის ვარდნა მოულოდნელი იყო, იმის გათვალისწინებით, რომ ქვეყანაში covid-19-ის 1300-ზე ნაკლები შემთხვევა დაფიქსირდა და იაპონია ეკონომიკურადაც უფრო ნაკლებად დაზარალდა, ვიდრე შეერთებული შტატები და ევროპის ქვეყნების უმრავლესობა. აბეს მთავრობამ კრიტიკა არამდგრადი კომუნიკაციითა და პანდემიის საპასუხოდ შესამჩნევად უდარდელი ეკონომიკური პოლიტიკით დაიმსახურა. ასევე, თანამდებობაზე ყოფნის ამდენი წლის განმავლობაში დაგროვილმა სკანდალებმა და ქვეყნის უცვლელი მმართველობის გადაღლილობამაც თავისი როლი ითამაშა.
გარდა ამისა, მზარდი იყო იმედგაცრუება ეკონომიკისა და ცხოვრების დონის მდგომარეობით. აბეს ხმამაღლა გარეკლამებული ეკონომიკური პროგრამა – „აბენომიკა“ – სწრაფი მონეტარული ექსპანსიის, გარკვეული ფისკალური სტიმულებისა და ზრდაზე ორიენტირებულ სტრუქტურულ რეფორმებზე საუბრისგან შედგებოდა. თუმცა მისი შედეგები მწირი აღმოჩნდა, მით უმეტეს ლიდერისგან, რომელმაც სამჯერ გაიმარჯვა საყოველთაო არჩევნებში და დიდი ხნის განმავლობაში ეკუთვნოდა ძლიერ საპარლამენტო უმრავლესობას.
აბენომიკა წარმოადგენდა პროგრამას, რომელსაც უნდა დაეძლია დეფლაცია, დაეჩქარებინა ეკონომიკური ზრდა და მეორე ფაზაში, ხელი შეეწყო შობადობის დონის ზრდისთვის იაპონიაში. მართალია, ფასებმა ვარდნა შეწყვიტა, მაგრამ იმედები დაბალი ინფლაციის აღდგენასა და ხელფასების ზრდაზე დაიმსხვრა. ეკონომიკური ზრდა, 2012 წელსა და ამჟამინდელ პანდემიას შორის, ცოტა უკეთესია წინა დეკადასთან შედარებით, თუმცა ეს უმეტესად იმის დამსახურებაა, რომ არ მომხდარა ისეთი დიდი შოკი, როგორიც 2008 წლის ფინანსური კრიზისი ან 2011 წლის მიწისძვრა და ცუნამი იყო. შობადობის დონე კი უცვლელი რჩება.
აბეს მთავრობამ ნამდვილად გაატარა არაერთი მცირე, სასარგებლო რეფორმა, მათ შორის კორპორაციული მართვის ახალი კოდექსი, კომპანიებისთვის ინფორმაციის გასაჯაროების გაუმჯობესებული წესები, ბავშვთა ჯანდაცვაზე გაზრდილი ხარჯები და ჯანმრთელობისთვის სახიფათოდ ხანგრძლივ ზეგანაკვეთურ დროზე მკაცრი ლიმიტები; მიუხედავად ამისა, უფრო ღრმა რეფორმების გატარების გეგმები კონკურენტული გარემოს გასაძლიერებლად, ან ვერ განხორციელდა, ან დაიბლოკა მსხვილი ბიზნესების მიერ. მთლიანი სამუშაო ძალის თითქმის 40% მოკლევადიან, დროებით კონტრაქტებზე რჩება და მართალია დასაქმებული ქალების რაოდენობა გაიზარდა, მაგრამ მათგან ძალიან ცოტამ თუ მიაღწია მმართველ პოზიციებამდე.
აბემ ვერც მისი უდიდესი ამბიციის მიღწევა შეძლო, რაც იაპონიის 1947 წლის კონსტიტუციისთვის გადახედვას და ქვეყნის შეიარაღებული ძალებისთვის სტატუსის ნორმალიზებას გულისხმობდა, დოკუმენტიდან ცნობილი პაციფიზმის მუხლის (თავი მე-9) ამოღების საშუალებით. იაპონელი საზოგადოება ასეთი ცვლილების მოწინააღმდეგე რჩება, აბეს ლიბერალ-დემოკრატებმა (ლდპ) კი თავიანთი მძლავრი საპარლამენტო უმრავლესობა პაციფისტური ფესვების მქონე ცენტრისტულ ბუდისტურ გუნდ „კომეიტოსთან“ კოალიციისკენ მიმართეს. ვინაიდან კონსტიტუციაში ცვლილების შესატანად საჭიროა პარლამენტის ყოველ პალატაში მინიმუმ 2/3-იანი უმრავლესობის, ხოლო ეროვნულ რეფერენდუმზე მარტივი უმრავლესობის ქონა, აბემ ოცნების რეალიზება ვერ შეძლო.
რაც შეეხება მის მემკვიდრეობას, აბეს ტრადიციონალისტად დაიმახსოვრებენ (იაპონური გაგებით). ლდპ-ში ის “ახალი კონსერვატორების“ გუნდს უძღვება, რომელიც მხარს ძლიერ სახელმწიფო ცენტრალურ მმართველობას, დამკვიდრებული ღირებულებების დაცვას და ყველაზე მეტად, უფრო ძლიერ და ავტონომიურ საგარეო და თავდაცვის პოლიტიკას უჭერს. ამ პრიორიტეტებით კი ის ნამდვილად ხელმძღვანელობდა.
დროდადრო, ის ტრამპთან მონურად ახლო ურთიერთობისკენაც იხრებოდა. თუმცა ის ასევე მიისწრაფვოდა იაპონიის ავტონომიური როლის გაეძლიერებინა ისეთ საკითხებში, როგორიცაა ვაჭრობა. 2007 წელს მისი ძალისხმევით მოხერხდა 12 ქვეყნის წყნარ-ოკეანური პარტნიორობის გადარჩენა, მას შემდეგ, რაც ტრამპის ადმინისტრაცია შეთანხმებიდან გავიდა. იაპონიამ აგრეთვე შეთანხმებას მიაღწია ევროკავშირთან ორმხრივი თვისუფალი ვაჭრობის ორგანიზების საკითხში და მალე დაიწყება პარალელური შეთანხმება დიდ ბრიტანეთთან.
გარდა ამისა, აბემ გააძლიერა იაპონია-ინდოეთის თავდაცვითი ურთიერთობები. თუმცა, იაპონიის საომარი ისტორიის რევიზიონისტულ ხედვაზე ხაზგასმით, მან ურთიერთობა სამხრეთ კორეასთან – იაპონიის უახლოეს მეზობელსა და აშშ-ს პარტნიორთან უსაფრთხოებაში – ახალ უდაბლეს წერტილამდე დაიყვანა, ქვეყნის მემარცხენე მიმართულებით გადახვევის შემდეგ.
შეჯიბრი პოტენციურ მემკვიდრეებს შორის ლდპ-ში რამდენიმე თვეა ფარულად მიმდინარეობს. მაგრამ ისედაც აშკარაა, რომ არც ერთი მოწინააღმდეგე ლიდერი – თავდაცვის მინისტრი ტარო კონო, ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი ფუმიო კიშიდა, სამთავრობო მდივანი იოშიჰიდე სუგა და აბეს ძველი მეტოქე, შიგერუ იშიბაც კი – არ მოისურვებს ქვეყნის საგარეო პოლიტიკური პოზიციის შერბილებას. პირიქით, შეიძლება ისიც სცადონ, რომ კონკურენტულები უსაფრთხოების საკითხებზე უფრო ძლიერი პოზიცის ქონით გამოჩნდნენ, მაგალითად მხარი დაუჭირონ სამხედრო ხარჯების გაზრდას, ჩრდილოეთ კორეის სარაკეტო საფრთხეებზე წინმსწრები იერიშის შესაძლებლობების შემუშავებას, ან აღმოსავლეთ ჩინეთის ზღვაში ჩინური საზღვაო თავდასხმების წინააღმდეგ უფრო მკაცრ რეაგირებას.
1952 წელს, ამერიკული ოკუპაციის დასრულებიდან მოყოლებული, იაპონიის არც ერთ პრემიერ- მინისტრს სერიოზულად არ განუზრახავს აშშ-სთან ურთიერთობის გაწყვეტა. თუმცა, იმის გაცნობიერებით, რომ ამერიკა სულ უფრო ნაკლებ სანდო და კოოპერატიული მოკავშირე გახდა, განსაკუთრებით ტრამპის დროს, აბემ საფუძველი მოამზადა იაპონიისთვის რომ განვითარდეს მეტი დამოუკიდებლობისა იდეა მსოფლიო პარტნიორებთან ერთად საკუთარ ქსელს შექმნის შესახებ. ეს სტრატეგია კი ძალაში რჩება.

Проект Синдикат-Дублин
Покидая свой пост сейчас, как самый продолжительный премьер-министр современной Японии, Синдзо Абэ определит условия своего ухода, вместо того чтобы позволить вооруженным кинжалами соперникам сделать это за него. Он оставит позади страну, все еще борющуюся с фундаментальными экономическими проблемами, но также более подготовленную идти своим собственным путем в мире.
Внезапная отставка Синдзо Абэ (по состоянию здоровья) завершает срок полномочий самого продолжительного премьер-министра Японии. Самый международно признанный государственный деятель страны с 1945 года, Абэ был, среди прочего, мировым лидером, наиболее увлеченным игрой в гольф с президентом США Дональдом Трампом.
Несмотря на то, что он уходит со все еще слабой экономикой, Абэ сделал Японию сильнее и более автономной в вопросах обороны и внешней политики. Кто бы ни стал его преемником, он, скорее всего, продолжит идти по этому пути, что является хорошей новостью для сторонников мира в Восточной Азии и основанного на правилах международного порядка в целом.
Нынешний срок полномочий Абэ должен был закончиться в сентябре 2021 года, но его рейтинги одобрения упали до исторического минимума, что сделало еще одну гонку за премьерство не стартовой. Таким образом, его уход после почти восьми непрерывных лет пребывания у власти отражает старый принцип политической жизни. Для долго служащего лидера партии, который знает, что конец его политической карьеры близок, лучше установить условия своего собственного ухода, чем быть вытесненным вооруженными кинжалами соперниками.
С юности Абэ страдал от язвенного колита, изнурительного состояния, которое вынудило его уйти в отставку один раз до этого, в 2007 году, прослужив один год на посту премьер-министра. Этот предыдущий уход также совпал с серьезными политическими трудностями, что делает его возвращение к власти в 2012 году еще более примечательным. Учитывая два недавних хорошо освещенных визита в больницу, возобновившиеся проблемы со здоровьем Эйба, скорее всего, являются подлинными. И все же, поскольку Олимпийские игры в Токио были перенесены на следующее лето, трудно поверить, что он решил бы уйти сейчас, если бы не испытывал серьезного политического давления.
С международной точки зрения потеря популярности Абэ может показаться удивительной, учитывая, что его страна пережила менее 1300 смертей от COVID-19 и меньший экономический спад, чем в Соединенных Штатах или большинстве европейских стран. Но правительство Абэ подверглось критике за неустойчивую коммуникацию и кажущуюся безразличной экономическую политику в ответ на пандемию. И после стольких лет пребывания у власти накопившиеся скандалы и общая усталость от неизменного руководства страны настигли его.
Кроме того, растет разочарование по поводу состояния экономики и уровня жизни. Хваленая экономическая программа Абэ, “Абэномика», состояла из более быстрой денежной экспансии, некоторых фискальных стимулов и разговоров о стимулирующих рост структурных реформах. Но результаты были скудными, особенно от лидера, который выиграл три всеобщих выборов и долгое время пользовался сильным парламентским большинством.
Абэномика была объявлена программой преодоления дефляции, ускорения экономического роста и – на втором этапе-повышения рождаемости в Японии. В то время как цены перестали падать, надежды на восстановление умеренной инфляции и рост заработной платы были разбиты. Хотя экономический рост в период между 2012 годом и нынешней пандемией был несколько лучше, чем в предыдущем десятилетии, это было в значительной степени обусловлено отсутствием серьезных потрясений в масштабах финансового кризиса 2008 года или землетрясения и цунами 2011 года. Уровень рождаемости остается неизменным.
Безусловно, правительство Абэ провело несколько небольших полезных реформ, включая новый Кодекс корпоративного управления, более эффективные правила раскрытия информации для компаний, более высокие расходы на уход за детьми и более жесткие ограничения на опасно длительные сверхурочные. Но планы более глубоких реформ, направленных на усиление конкуренции, либо не осуществились, либо были заблокированы корыстными интересами бизнеса. Почти 40 процентов рабочей силы по-прежнему работают по краткосрочным, ненадежным контрактам, и хотя больше женщин работают, очень немногие пробились на руководящие должности.
Абэ также не смог достичь своей самой большой цели: пересмотреть Конституцию Японии 1947 года, чтобы нормализовать статус Вооруженных сил страны и убрать из документа знаменитую статью о пацифизме (Статья 9). Японская общественность по-прежнему выступает против такого изменения, и либеральные демократы Абэ (ЛДП) получили свое сильное парламентское большинство в коалиции с Центристской буддийской группой Комейто, имеющей пацифистские корни. Поскольку для пересмотра Конституции требуется большинство в две трети голосов в каждой палате парламента и простое большинство на национальном референдуме, Абэ так и не смог осуществить свою мечту.
Что касается его наследия, то Абэ запомнится как традиционалист (в японских терминах). В ЛДП он возглавляет группу “новых консерваторов», которые выступают за сильное государство, центральное руководство, устоявшиеся ценности и – самое главное – более надежную и автономную внешнюю и оборонную политику. По этим приоритетам он уже выступил.
Временами он поддерживал рабски тесные отношения с Трампом. Но он также стремился создать более автономную роль для Японии в таких вопросах, как торговля. В 2017 году он возглавил усилия по спасению Транстихоокеанского партнерства из 12 стран после выхода администрации Трампа из этой сделки. Япония также заключила двустороннее соглашение о свободной торговле с Европейским Союзом и вскоре завершит параллельное соглашение с Соединенным Королевством.
Абэ также укрепил оборонные отношения Японии с Индией. Однако, подчеркивая ревизионистский взгляд на военную историю Японии, он довел отношения с Южной Кореей-ближайшим соседом Японии и союзником США по безопасности – до нового минимума после левого поворота этой страны.
Гонка среди потенциальных преемников внутри ЛДП тайно продолжается уже несколько месяцев. Но уже сейчас ясно, что ни один из ведущих претендентов – министр обороны Таро Коно, бывший министр иностранных дел Фумио Кисида, секретарь кабинета министров Есихидэ Суга, ни даже старый соперник Абэ Шигеру Ишиба – не захотят смягчить внешнеполитическую позицию страны. Во всяком случае, они могут конкурировать, чтобы казаться еще более сильными в вопросах безопасности, выступая за увеличение военных расходов, превентивные ударные возможности против северокорейских ракетных угроз или более жесткие действия против китайских морских вторжений в Восточно-Китайское море.
Ни один японский премьер-министр с момента окончания американской оккупации в 1952 году не был способен серьезно задуматься о каком-либо разрыве с США. Но, признавая, что Америка стала менее надежным и сотрудничающим союзником, особенно при Трампе, Абэ подготовил почву для развития более независимого голоса Японии, поскольку она строит свою собственную сеть партнеров по всему миру. Эта стратегия здесь, чтобы остаться.