Project Syndicate – დუბლინი
თანამდებობის ვადაზე ადრე დატოვება, იაპონიის ყველაზე გრძელვადიან პრემიერ-მინისტრს – შინზო აბეს, საშუალებას აძლევს თვითონ აირჩიოს წასვლის პირობები და არა მისმა ხმალამოღებულმა მეტოქეებმა. ის ტოვებს ქვეყანას, რომელსაც ფუნდამენტური ეკონომიკური პრობლემები,გააჩნია,  თუმცა, ამავდროულად, მეტადაა მზად მსოფლიოში საკუთარი გზის გასაკვლევად.
შინზო აბეს მოულოდნელი გადადგომით (ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო) დასრულდა იაპონიის ყველაზე გრძელვადიანი პრემიერ-მინისტრის მმართველობა. 1945 წლიდან მოყოლებული,მსოფლიოში ყველაზე აღიარებული იაპონელი სახელმწიფო მოღვაწის გარდა, აბე, აგრეთვე, აშშ-ს პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან გოლფის თამაშის ყველაზე მეტად მოყვარული მსოფლიო ლიდერი იყო.
მართალია, აბე იაპონიის ეკონომიკას კვლავ სუსტ მდგომარეობაში ტოვებს, თუმცა მან თავდაცვისა და საგარეო პოლიტიკის საკითხებში ქვეყანა ბევრად ძლიერი და დამოუკიდებელი გახადა. ვინც არ უნდა დაიკავოს მისი თანამდებობა, სავარაუდოდ ამავე გზაზე გააგრძელებს სვლას, რაც კარგი ამბავია აღმოსავლეთ აზიაში მშვიდობის დამცველებისთვის და ზოგადად, კანონზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგისთვის.
აბეს მმართველობის ვადა 2021 წლის სექტემბერში უნდა ამოწურულიყო, თუმცა მისი რეიტინგი ისტორიულ მინიმუმამდე დაეცა, რამაც პრემიერობისთვის მორიგ კენჭისყრას აზრი დაუკარგა. შესაბამისად, მისი წასვლის მანერაც, სათავეში თითქმის რვა წლიანი ყოფნის შემდეგ, მისი პოლიტიკური ცხოვრების ძველი პრინციპებიდან გამომდინარეობს. პარტიის სტაჟიანი ლიდერისთვის, რომელმაც იცის, რომ მისი პოლიტიკური კარიერის დასასრული მოახლოვდა, უმჯობესია თვითონვე წამოაყენოს თანამდებობის დატოვების პირობები, ვიდრე მისმა მეტოქეებმა გამოაგდონ.
აბეს ახალგაზრდობიდან აწუხებს წყლულოვანი კოლიტი, დამაუძლურებელი სენი, რომელმაც ერთხელ აქამდეც აიძულა გადადგომა, 2007 წელს, გაპრემიერებიდან ერთი წლის შემდეგ. პირველ გადადგომას სერიოზული პოლიტიკური სირთულეები დაემთხვა, რამაც 2012 წელს მისი დაბრუნება კიდევ უფრო მნიშვნელოვნად აქცია. საავადმყოფოში ორი კარგად ფართოდ გაშუქებული ვიზიტის გათვალისწინებით, აბეს ჯანმრთელობის გაუარესება დამაჯერებელია. მიუხედავად ამისა, ტოკიოს ოლიმპიური თამაშების მომავალი ზაფხულისთვის გადადების გათვალისწინებით, რთული დასაჯერებელია, რომ ის მაინცდამაინც ახლა გადაწყვეტდა გადადგომას, რომ არა სერიოზული პოლიტიკური ზეწოლა.
საერთაშორისო გადმოსახედიდან, აბეს პოპულარობის ვარდნა მოულოდნელი იყო, იმის გათვალისწინებით, რომ ქვეყანაში covid-19-ის 1300-ზე ნაკლები შემთხვევა დაფიქსირდა და იაპონია ეკონომიკურადაც უფრო ნაკლებად დაზარალდა, ვიდრე შეერთებული შტატები და ევროპის ქვეყნების უმრავლესობა. აბეს მთავრობამ კრიტიკა არამდგრადი კომუნიკაციითა და პანდემიის საპასუხოდ შესამჩნევად უდარდელი ეკონომიკური პოლიტიკით დაიმსახურა. ასევე, თანამდებობაზე ყოფნის ამდენი წლის განმავლობაში დაგროვილმა სკანდალებმა და ქვეყნის უცვლელი მმართველობის გადაღლილობამაც თავისი როლი ითამაშა.
გარდა ამისა, მზარდი იყო იმედგაცრუება ეკონომიკისა და ცხოვრების დონის მდგომარეობით. აბეს ხმამაღლა გარეკლამებული ეკონომიკური პროგრამა – „აბენომიკა“ – სწრაფი მონეტარული ექსპანსიის, გარკვეული ფისკალური სტიმულებისა და ზრდაზე ორიენტირებულ სტრუქტურულ რეფორმებზე საუბრისგან შედგებოდა. თუმცა მისი შედეგები მწირი აღმოჩნდა, მით უმეტეს ლიდერისგან, რომელმაც სამჯერ გაიმარჯვა საყოველთაო არჩევნებში და დიდი ხნის განმავლობაში ეკუთვნოდა ძლიერ საპარლამენტო უმრავლესობას.
აბენომიკა წარმოადგენდა პროგრამას, რომელსაც უნდა დაეძლია დეფლაცია, დაეჩქარებინა ეკონომიკური ზრდა და მეორე ფაზაში, ხელი შეეწყო შობადობის დონის ზრდისთვის იაპონიაში. მართალია, ფასებმა ვარდნა შეწყვიტა, მაგრამ იმედები დაბალი ინფლაციის აღდგენასა და ხელფასების ზრდაზე დაიმსხვრა. ეკონომიკური ზრდა, 2012 წელსა და ამჟამინდელ პანდემიას შორის, ცოტა უკეთესია წინა დეკადასთან შედარებით, თუმცა ეს უმეტესად იმის დამსახურებაა, რომ არ მომხდარა ისეთი დიდი შოკი, როგორიც 2008 წლის ფინანსური კრიზისი ან 2011 წლის მიწისძვრა და ცუნამი იყო. შობადობის დონე კი უცვლელი რჩება.
აბეს მთავრობამ ნამდვილად გაატარა არაერთი მცირე, სასარგებლო რეფორმა, მათ შორის კორპორაციული მართვის ახალი კოდექსი, კომპანიებისთვის ინფორმაციის გასაჯაროების გაუმჯობესებული წესები, ბავშვთა ჯანდაცვაზე გაზრდილი ხარჯები და ჯანმრთელობისთვის სახიფათოდ ხანგრძლივ ზეგანაკვეთურ დროზე მკაცრი ლიმიტები; მიუხედავად ამისა, უფრო ღრმა რეფორმების გატარების გეგმები კონკურენტული გარემოს გასაძლიერებლად, ან ვერ განხორციელდა, ან დაიბლოკა მსხვილი ბიზნესების მიერ. მთლიანი სამუშაო ძალის თითქმის 40% მოკლევადიან, დროებით კონტრაქტებზე რჩება და მართალია დასაქმებული ქალების რაოდენობა გაიზარდა, მაგრამ მათგან ძალიან ცოტამ თუ მიაღწია მმართველ პოზიციებამდე.
აბემ ვერც მისი უდიდესი ამბიციის მიღწევა შეძლო, რაც იაპონიის 1947 წლის კონსტიტუციისთვის გადახედვას და ქვეყნის შეიარაღებული ძალებისთვის სტატუსის ნორმალიზებას გულისხმობდა, დოკუმენტიდან ცნობილი პაციფიზმის მუხლის (თავი მე-9) ამოღების საშუალებით. იაპონელი საზოგადოება ასეთი ცვლილების მოწინააღმდეგე რჩება, აბეს ლიბერალ-დემოკრატებმა (ლდპ) კი თავიანთი მძლავრი საპარლამენტო უმრავლესობა პაციფისტური ფესვების მქონე ცენტრისტულ ბუდისტურ გუნდ „კომეიტოსთან“ კოალიციისკენ მიმართეს. ვინაიდან კონსტიტუციაში ცვლილების შესატანად საჭიროა პარლამენტის ყოველ პალატაში მინიმუმ 2/3-იანი უმრავლესობის, ხოლო ეროვნულ რეფერენდუმზე მარტივი უმრავლესობის ქონა, აბემ ოცნების რეალიზება ვერ შეძლო.
რაც შეეხება მის მემკვიდრეობას, აბეს ტრადიციონალისტად დაიმახსოვრებენ (იაპონური გაგებით). ლდპ-ში ის “ახალი კონსერვატორების“ გუნდს უძღვება, რომელიც მხარს ძლიერ სახელმწიფო ცენტრალურ მმართველობას, დამკვიდრებული ღირებულებების დაცვას და ყველაზე მეტად, უფრო ძლიერ და ავტონომიურ საგარეო და თავდაცვის პოლიტიკას უჭერს. ამ პრიორიტეტებით კი ის ნამდვილად ხელმძღვანელობდა.
დროდადრო, ის ტრამპთან მონურად ახლო ურთიერთობისკენაც იხრებოდა. თუმცა ის ასევე მიისწრაფვოდა იაპონიის ავტონომიური როლის გაეძლიერებინა ისეთ საკითხებში, როგორიცაა ვაჭრობა. 2007 წელს მისი ძალისხმევით მოხერხდა 12 ქვეყნის წყნარ-ოკეანური პარტნიორობის გადარჩენა, მას შემდეგ, რაც ტრამპის ადმინისტრაცია შეთანხმებიდან გავიდა. იაპონიამ აგრეთვე შეთანხმებას მიაღწია ევროკავშირთან ორმხრივი თვისუფალი ვაჭრობის ორგანიზების საკითხში და მალე დაიწყება პარალელური შეთანხმება დიდ ბრიტანეთთან.
გარდა ამისა, აბემ გააძლიერა იაპონია-ინდოეთის თავდაცვითი ურთიერთობები. თუმცა, იაპონიის საომარი ისტორიის რევიზიონისტულ ხედვაზე ხაზგასმით, მან ურთიერთობა სამხრეთ კორეასთან – იაპონიის უახლოეს მეზობელსა და აშშ-ს პარტნიორთან უსაფრთხოებაში – ახალ უდაბლეს წერტილამდე დაიყვანა, ქვეყნის მემარცხენე მიმართულებით გადახვევის შემდეგ.
შეჯიბრი პოტენციურ მემკვიდრეებს შორის ლდპ-ში რამდენიმე თვეა ფარულად მიმდინარეობს. მაგრამ ისედაც აშკარაა, რომ არც ერთი მოწინააღმდეგე ლიდერი – თავდაცვის მინისტრი ტარო კონო, ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი ფუმიო კიშიდა, სამთავრობო მდივანი იოშიჰიდე სუგა და აბეს ძველი მეტოქე, შიგერუ იშიბაც კი – არ მოისურვებს ქვეყნის საგარეო პოლიტიკური პოზიციის შერბილებას. პირიქით, შეიძლება ისიც სცადონ, რომ კონკურენტულები უსაფრთხოების საკითხებზე უფრო ძლიერი პოზიცის ქონით გამოჩნდნენ, მაგალითად მხარი დაუჭირონ სამხედრო ხარჯების გაზრდას, ჩრდილოეთ კორეის სარაკეტო საფრთხეებზე წინმსწრები იერიშის შესაძლებლობების შემუშავებას, ან აღმოსავლეთ ჩინეთის ზღვაში ჩინური საზღვაო თავდასხმების წინააღმდეგ უფრო მკაცრ რეაგირებას.
1952 წელს, ამერიკული ოკუპაციის დასრულებიდან მოყოლებული, იაპონიის არც ერთ პრემიერ- მინისტრს სერიოზულად არ განუზრახავს აშშ-სთან ურთიერთობის გაწყვეტა. თუმცა, იმის გაცნობიერებით, რომ ამერიკა სულ უფრო ნაკლებ სანდო და კოოპერატიული მოკავშირე გახდა, განსაკუთრებით ტრამპის დროს, აბემ საფუძველი მოამზადა იაპონიისთვის რომ განვითარდეს მეტი დამოუკიდებლობისა იდეა მსოფლიო პარტნიორებთან ერთად საკუთარ ქსელს შექმნის შესახებ. ეს სტრატეგია კი ძალაში რჩება.

Project Syndicate – Dublin
By leaving office now, as modern Japan’s longest-serving prime minister, Shinzo Abe will set the terms of his departure instead of allowing dagger-wielding rivals to do it for him. He will leave behind a country still struggling with fundamental economic problems, but also more prepared to go its own way in the world.
Shinzo Abe’s sudden resignation (on health grounds) ends the tenure of Japan’s longest-serving prime minister. The country’s most internationally recognized statesman since 1945, Abe has been, among other things, the world leader most keen on playing golf with US President Donald Trump.
Though he leaves with a still-weak economy, Abe has made Japan stronger and more autonomous in matters of defense and foreign policy. Whoever succeeds him will likely continue on that path, which is good news for proponents of peace in East Asia and of the rules-based international order more generally.
Abe’s current term was set to end in September 2021, but his approval ratings had fallen to historic lows, making another run for the premiership a non-starter. The manner of his departure, after nearly eight continuous years in office, thus reflects an old principle of political life. For a long-serving party leader who knows the end of his political career is nigh, it is better to set the terms of one’s own departure than be pushed out by dagger-wielding rivals.
Since his youth, Abe has suffered from ulcerative colitis, a debilitating condition that forced him to resign once before, in 2007, after serving one year as prime minister. That previous departure also coincided with serious political difficulties, making his return to power in 2012 all the more remarkable. Given two recent well-publicized hospital visits, Abe’s renewed health problems are likely genuine. And yet, with the Tokyo Olympics having been postponed to next summer, it is hard to believe that he would choose to step down now unless he also felt serious political pressure.
From an international perspective, Abe’s loss of popularity may seem surprising, given that his country has suffered fewer than 1,300 COVID-19 deaths and a smaller economic downturn than in the United States or most European countries. But Abe’s government has drawn criticism for erratic communication and a seemingly uncaring economic-policy response to the pandemic. And, after so many years in office, accumulated scandals and a general weariness with the country’s unchanging leadership have caught up with him.
Moreover, there has been growing disappointment about the state of the economy and living standards. Abe’s ballyhooed economic program, “Abenomics,” has consisted of faster monetary expansion, some fiscal stimulus, and talk of pro-growth structural reforms. But the results have been meager, especially from a leader who has won three general elections and long enjoyed strong parliamentary majorities.
Abenomics was billed as a program to overcome deflation, accelerate economic growth, and – in a second phase – boost Japan’s birth rate. While prices have stopped falling, hopes of restoring mild inflation and wage growth have been dashed. While economic growth between 2012 and the current pandemic was slightly better than in the previous decade, that was largely owing to the absence of major shocks on the scale of the 2008 financial crisis or the 2011 earthquake and tsunami. The birth rate remains flat.
To be sure, the Abe government has enacted some small, useful reforms, including a new corporate-governance code, better disclosure rules for companies, higher child-care spending, and tighter limits on dangerously long overtime. But plans for deeper reforms to increase competition have either not materialized or been blocked by vested business interests. Nearly 40% of the workforce remains on short-term, precarious contracts, and although more women work, very few have broken through to leadership positions.
Abe has also failed to achieve his greatest ambition of all: revising Japan’s 1947 constitution to normalize the status of the country’s armed forces and remove the document’s famous pacifism clause (Article 9). The Japanese public remains opposed to such a change, and Abe’s Liberal Democrats (LDP) have commanded their strong parliamentary majorities in coalition with the centrist Buddhist group Komeito, which has pacifist roots. Because a constitutional revision requires a two-thirds majority in each house of parliament and a simple majority in a national referendum, Abe has never been able to realize his dream.
As for his legacy, Abe will be remembered as a traditionalist (in Japanese terms). Within the LDP, he leads a group of “new conservatives” who advocate a strong state, central leadership, established values, and – most of all – a more robust and autonomous foreign and defense policy. On these priorities, he has delivered.
At times, he has pursued a slavishly close relationship with Trump. But he has also sought to carve out a more autonomous role for Japan on issues like trade. In 2017, he led the effort to salvage the 12-country Trans-Pacific Partnership following the Trump administration’s withdrawal from that deal. Japan has also negotiated a bilateral free-trade arrangement with the European Union, and will shortly complete a parallel deal with the United Kingdom.
Abe has also strengthened Japan’s defense relationship with India. By emphasizing a revisionist view of Japan’s wartime history, however, he has brought relations with South Korea – Japan’s closest neighbor and a fellow US security ally – to a new low following that country’s leftward turn.
The race among potential successors within the LDP has been covertly underway for several months. But it is already clear that none of the leading contenders – defense minister Taro Kono, former foreign minister Fumio Kishida, the cabinet secretary Yoshihide Suga, nor even Abe’s old rival, Shigeru Ishiba – will want to soften the country’s foreign-policy stance. If anything, they may compete to appear even stronger on security issues, advocating more military spending, pre-emptive strike capabilities against North Korean missile threats, or tougher action against Chinese maritime incursions in the East China Sea.
No Japanese prime minister since the end of the American occupation in 1952 has been able to contemplate seriously any kind of rupture with the US. But, recognizing that America has become a less reliable and cooperative ally, especially under Trump, Abe has prepared the ground for Japan to develop a more independent voice as it builds its own network of partners around the world. That strategy is here to stay.