მეორე მსოფლიო ომი დასრულდა 6 წლისა და 1 დღის შემდეგ,  იმ დროიდან, რაც 1939წელს გერმანია შეიჭრა პოლონეთში და მოახდინა მე-20 საუკუნის გლობალური კონფლიქტის პროვოცირება. იქამდე,  1945 წლის 2 სექტემბერს, ვიდრე ამერიკული სამხედრო ხომალდის გემბანზე ომი დასრულდებოდა, მან შეიწირა 60–80 მლნ. ადამიანის სიცოცხლე, ანუ პლანეტის მთელი მოსახლეობის 3%. ისტორიაში ყველაზე სისხლისმღვრელ ომში დაღუპულთა უმრავლესობა, მშვიდობიანი მოქალაქე იყო, მათ შორის 6 მილიონი ებრაელი, რომელიც პოლოკოსტის დროს ნაცისტურ ბანაკში მოაკვდინეს
გერმანიამ,  სტრატეგიით ,,ბლიცკრიგი’’ (ელვისებური ომი),  პირველივე თვეებში დაიპყრო ნიდერლანდები, ბელგია, საფრანგეთი, აიძულა ბრიტანეთისა და სხვა მოკავშირეების შეიარაღებული ძალები – 300 000 კაცი, კონტინენტური ევროპიდან ევაკუირებულიყო. 1941 წელს გერმანელმა დიქტატორმა ადოლფ ჰიტლერმა დაარღვია საბჭოთა კავშირთან დადებული თავდაუსხმელობის ხელშეკრულება და წამოიწყო ოპერაცია ,,ბარბაროსა’’, რის შედეგადაც ნაცისტურმა არმიამ მოსკოვის კარიბჭეს მიაღწია.
იმ დროისთვის, ვიდრე იაპონელები დაბომბავდნენ პერლ – ჰარბორს და აშშ ომში ჩაებმებოდა, გერმანელებს უკვე ოკუპირებული ჰქონდათ ევროპის მნიშვნელოვანი ნაწილი შავი ზღვიდან ლამანშამდე. ამის თანმდევმა მოვლენებმა განაპირობა მე-2 მსოფლიო ომის დასრულება.
გერმანია ორ ფრონტზე იბრძოდა
მას შემდეგ, რაც ომის პირველ სამ წლის განმავლობაში ჰიტლერულმა კოალიციამ შეძლო წინსვლა ევროპაში, ქანცგამოცლილი იძულებული გახდა თავდაცვაზე გადასულიყო, რადგან წითელმა არმიამ ის უკუაგდო სტალინგრადთან ბრძოლაში, რომელიც 1942 წლის აგვისტოდან 1943წლის თებერვლამდე გაგრძელდა. ქალაქისთვის (მას სახელი საბჭოთა დიქტატორ სტალინის საპატივცემულოდ ეწოდა) წარმოებულ სისხლისმღვრელ ბრძოლებში დაიღუპა 2 მილიონი ადამიანი, მათ შორის, ათეულ ათასობით სტალინგრადის მაცხოვრებელი.
როცა საბჭოთა ჯარებმა დაიწყეს აღმოსავლეთ ფრონტზე შეტევა, დასავლელმა მოკავშირეებმა  დაიკავეს სიცილია და სამხრეთ იტალია, რასაც 1943 წელს, მოჰყვა იტალიელი დიქტატორის ბენიტო მუსოლინის დამხობა. მოკავშირეებმა  1944 წლის 6 ივლისს, გახსნეს დასავლეთ ფრონტი  და დესანტი გადასხეს ნორმანდიაში. ისინი გამაგრდნენ საფრანგეთის ჩრდილოეთით და 25 აგვისტოს გაათავისუფლეს პარიზი, ორ კვირაზე ნაკლებ დროში კი ბრიუსელი.
ბრძოლა არდენში
იმ დროისთვის, როცა საბჭოთა არმია შედიოდა ჩეხოსლოვაკიაში, უნგრეთში და რუმინეთში, მოკავშირეები მიიწევდნენ აღმოსავლეთით და გერმანია ორმხრივ წნეხში მოექცა. ჰიტლერი ომს ორ ფრონტზე ეწეოდა. რესურსების მილევის პირობებში მისი მდგომარეობა სულ უფრო უიმედო ხდებოდა. იმ იმედით, რომ მოკავშირეთა თავდაცვის ხაზს გაარღვევდა, მან ბრძანება გასცა დაწყებულიყო ბოლო იერიში დასავლეთ ფრონტზე – 1944 წლის 16 დეკემბერს, ნაცისტებმა   მოულოდნელად შეურიეს დასავლეთ ფრონტზე – 130 კილომეტრიანი მთიანი ტყის მასივის გასწვრივ, არდენთან, ბელგიისა და ლუქსემბურგის საზღვარზე. იერიშის შედეგად გერმანელებმა წაიწიეს დასავლეთით, მაგრამ მოკავშირეებმა შეინარჩუნეს თავდაცვის ხაზი. ისინი იბრძოდნენ ნულს ქვემოთ ტემპერატურის პირობებში, რის გამოც ჯარისკაცები იტანჯებოდნენ მოყინვით და ტერფის კანის ნეკროზით. მართალია, ამერიკელმა მებრძოლებმა გაუძლეს გერმანული არმიის იერიშებს, რომელიც ერთდროს გერმანიის ძლევამოსილებას განასახიერებდა, მაგრამ ამ ბრძოლაში, რომელიც ამერიკელთათვის ყველაზე სისხლისმღვრელი გამოდგა, მათ დაკარგეს 20 ათასი მებრძოლი. შეტაკება,  რომელსაც არდენის ბრძოლას უწოდებენ, აღმოჩნდა ბოლო აგონიური სვლა გერმანიისა –  საბჭოთა არმიამ დაიწყო ზამთრის შეტევა აღმოსავლეთ ფრონტზე, რის შედეგად გაზაფხულზე, მდინარე ოდერს მიაღწია. ეს მონაკვეთი გერმანიის დედაქალაქ ბერლინამდე, სულ რაღაც 80კმ-ით იყო დაშორებული.
გერმანელთა კაპიტულაცია
დრეზდენისა და სხვა გერმანული ქალაქების დაბომბვის შედეგად ათეულ ათასობით მშვიდობიანი მცხოვრები დაიღუპა, დასავლელმა მოკავშირეებმა გადალახეს რეინი და აღმოსავლეთით – ბერლინისკენ დაიძრნენ. დედაქალაქთან მიახლოებისას მოკავშირეებმა იხილეს ჰოლოკოსტის მთელი საშინელება, მას შემდეგ, რაც გაათავისუფლეს ისეთი საკონცენტრაციო ბანაკები, როგორიცაა ბერგენ-ბელზენი და დაჰაუ. იგემა რა ორივე ფრონტზე მარცხი  და მიხვდა   გარდაუვალ მარცხს, 1945 წლის 30 აპრილს, ჰიტლერმა, საკუთარ რეიხსკანცელარიის ქვეშ მდებარე ბუნკერში, თავი მოიკლა.
ჰიტლერის მემკვიდრედ დანიშნულმა გროსადმირალმა კარლ დენიცმა დაიწყო მოლაპარაკებები ზავის შესახებ და გენერალ ალფრედ იოდლს დაავალა ხელი მოეწერა გერმანიის არმიის სრული კაპიტულაციის შესახებ,  რომელიც ძალაში ხელმოწერიდან მეორე დღეს უნდა შესულიყო. მაგრამ სტალინმა უარი განაცხადა ეცნო ფრანგულ რეიმსში ამერიკელი გენერლის დუაით ეიზენჰაუერის ხელმოწერილი აქტი და აიძულა გერმანელები  მეორე დოკუმენტი საბჭოთა ჯარების მიერ ოკუპირებულ ბერლინში გაეფორმებინათ.
ჰიროსიმასა და ნაგასაკის ატომური დაბომბვები
ევროპაში, მოკავშირეების გამარჯვების შემდეგაც,  მეორე მსოფლიო ომი გრძელდებოდა წყნარი ოკეანის სამხედრო თეატრში. ამერიკული შეიარაღებული ძალები ნელა, მაგრამ განუხრელად  წინ მიიწევდნენ იაპონიაში, რადგან 1942 წლის მიდვეის ბრძოლაში გამარჯვებამ, ომის მსვლელობა შეცვალა. 1945 წლის ზამთარში და გაზაფხულზე გამართული ბრძოლები ივოჯიმასა და ოკინავაზე,  ერთ-ერთი ყველაზე სისხლისმღვრელი იყო ამ ომში – ამერიკულ არმიაში ვარაუდობდნენ, რომ იაპონიის მატერიკზე შეჭრას დაახლოებით მილიონამდე ჯარისკაცი შეეწირებოდა.
1945 წლის 16 ივლისს, ატომური ბომბის პირველი წარმატებული გამოცდიდან (ალამოგორდო, ნიუ-მექსიკოს შტატი) რამდენიმე კვირაში,  პრეზიდენტმა ჰარი ტრუმენმა (მან პოსტი ფრანკლინ რუზველტის დაღუპვამდე ოთხი თვით ადრე დაიკავა) ნება დართო ბომბი გამოეყენებინათ იაპონიის წინააღმდეგ, იმ იმედით, რომ მას ომის მყისიერი დამთავრება მოჰყვებოდა. 1945 წლის 6 აგვისტოს, ამერიკულმა ბომბდამშენმა ,,ენოლა გეიმ’’ატომური ბომბი სამრეწველო ქალაქ ჰიროსიმაში ჩააგდო, რასაც დაახლოებით 80 000 ადამიანი ემსხვერპლა, ათეულობით ათასი კი რადიაციული დასხივებით დაიღუპა. რადგან ჰიროსიმას დაბომბვის შემდეგაც იაპონიამ კაპიტულაცია არ გამოაცხადა, სამი დღის შემდეგ უფრო ძლიერი ბომბი ნაგასაკიში ჩააგდეს – მყისიერად დაიღუპა 35 ათასი , მოგვიანებით კი  50 000 კაცი.
საბჭოთა კავშირის მიერ ომის გამოცხადება და იაპონიის კაპიტულაცია
ჰიროსიმასა და ნაგასაკის დაბომბვის ფონზე, იაპონიის მდგომარეობა სულ უფრო მძიმდებოდა,  8 აგვისტოს საბჭოთა კავშირმა მას ოფიციალურად გამოუცხადა ომი  და იაპონიის მიერ ოკუპირებულ მანჯურიაში შეიჭრა. რამდენადაც უმაღლესი სამხედრო საბჭო გადაწყვეტილებას ვერ იღებდა,  იაპონიის იმპერატორმა ჰიროჰიტომ გადაწყვიტა, რომ ქვეყანას მართებდა კაპიტულაცია. 15 აგვისტოს, შუადღით (იაპონიის დროით), იმპერატორმა თავის პირველ რადიოგამოსვლაში იაპონიის კაპიტულაცია გამოცხადა.
მეორე მსოფლიო ომი დამთავრდა 2 სექტემბერს, როცა ამერიკელმა გენერალმა დუგლას მაკარტურმა იაპონიისგან ოფიციალურად მიიღო კაპიტულაცია ამერიკულ ლინკორზე „მისური“, რომელიც ღუზაჩაშვებული იდგა ტოკიოს ყურეში – მოკავშირეების ფლოტილიის თანხლებით, რომელიც 250 სამხედრო ხომალდს ითვლიდა.
კაპიტულაციის აქტის ხელმოწერით დასრულდა მეორე მსოფლიო ომი, რომელიც 2 194 დღე გრძელდებოდა და მაკარტურმა მთელი მსოფლიოს გასაგონად განაცხადა რადიოგამოსვლაში: ,, დღეს ქვემეხები დუმს. დამთავრდა უდიდესი ტრაგედია. მოპოვებულია უდიდესი გამარჯვება.’’

World War II ended six years and one day after Germany’s invasion of Poland on September 1, 1939, sparked the 20th century’s second global conflict. By the time it concluded on the deck of an American warship on September 2, 1945, World War II had claimed the lives of an estimated 60-80 million people, approximately 3 percent of the world’s population. The vast majority of those who died in history’s deadliest war were civilians, including 6 million Jews killed in Nazi concentration camps during the Holocaust.
Germany employed its “blitzkrieg” (“lightning war”) strategy to sweep across the Netherlands, Belgium and France in the war’s opening months and force more than 300,000 British and other Allied troops to evacuate continental Europe from Dunkirk. In June 1941, German dictator Adolf Hitler broke his nonaggression pact with the Soviet Union and launched Operation Barbarossa, which brought Nazi troops to the gates of Moscow.
By the time the United States entered World War II following the Japanese bombing of Pearl Harbor, German forces occupied much of Europe from the Black Sea to the English Channel. The Allies, however, turned the tide of the conflict, and the following major events brought World War II to an end.
1. Germany Repelled on Two Fronts
After storming across Europe in the first three years of the war, overextended Axis forces were put on the defensive after the Soviet Red Army rebuffed them in the brutal Battle of Stalingrad, which lasted from August 1942 to February 1943. The fierce battle for the city named after Soviet dictator Joseph Stalin resulted in nearly two million casualties, including the deaths of tens of thousands of Stalingrad residents.
As Soviet troops began to advance on the Eastern Front, the Western Allies invaded Sicily and southern Italy, causing the fall of Italian dictator Benito Mussolini’s government in July 1943. The Allies then opened a Western Front with the amphibious D-Day invasion of Normandy on June 6, 1944. After gaining a foothold in northern France, Allied troops liberated Paris on August 25 followed by Brussels less than two weeks later.
1. Battle of the Bulge
Germany found itself squeezed on both sides as Soviet troops advanced into Poland, Czechoslovakia, Hungary and Romania while the Western Allies continued to push eastward. Forced to fight a two-front war with dwindling resources, an increasingly desperate Hitler authorized a last-ditch offensive on the Western Front in hopes of splitting the Allied lines. The Nazis launched a surprise attack along an 80-mile, densely wooded stretch of the Ardennes Forest in Belgium and Luxembourg on December 16, 1944.
The German onslaught caused the Allied line to bulge, but it would not break during six weeks of fighting in subzero conditions that left soldiers suffering from hypothermia, frostbite and trench foot. American forces withstood the full might of what was left of Germany’s power but lost approximately 20,000 men in what was their deadliest single battle in World War II. What became known as the Battle of the Bulge would turn out to be Germany’s last gasp as the Soviet Red Army launched a winter offensive on the Eastern Front that would have them at the Oder River, less than 50 miles from the German capital of Berlin, by the spring.
1. Germany Surrenders
Allied soldiers and others read copies of the Stars and Stripes military newspaper, belonging to the London Times, that announces Germany’s surrender in World War II, on May 7, 1945.
After the firebombing of Dresden and other German cities that killed tens of thousands of civilians, the Western Allies crossed the Rhine River and moved eastward toward Berlin. As they closed in on the capital, Allied troops discovered the horror of the Holocaust as they liberated concentration camps such as Bergen-Belsen and Dachau. With both fronts collapsing and defeat inevitable, Hitler committed suicide in his bunker deep below the Reich Chancellery on April 30, 1945.
Hitler’s successor, Grand Admiral Karl Dönitz, started peace negotiations and on May 7 authorized General Alfred Jodl to sign an unconditional surrender of all German forces to take effect the following day. Stalin, however, refused to accept the surrender agreement inked at the headquarters of U.S. General Dwight D. Eisenhower in Reims, France, and forced the Germans to sign another one the following day in Soviet-occupied Berlin.
1. Atomic Bombing of Hiroshima and Nagasaki
Even after the Allied victory in Europe, World War II continued to rage in the Pacific Theater. American forces had made a slow, but steady push toward Japan after turning the course of the war with victory at the June 1942 Battle of the Midway. The Battles of Iwo Jima and Okinawa in the winter and spring of 1945 were among the bloodiest of the war, and the American military projected that as many as 1 million casualties would accompany any invasion of the Japanese mainland.
Weeks after the first successful test of the atomic bomb occurred in Alamogordo, New Mexico, on July 16, 1945, President Harry Truman, who had ascended to the presidency less than four months earlier after the death of Franklin D. Roosevelt, authorized its use against Japan in the hopes of bringing a swift end to the war. On August 6, 1945, the American B-29 bomber Enola Gay dropped an atomic bomb on the manufacturing city of Hiroshima, immediately killing an estimated 80,000 people. Tens of thousands later died of radiation exposure. When Japan failed to immediately surrender after the bombing of Hiroshima, the United States detonated an even more powerful atomic bomb on Nagasaki three days later that killed 35,000 instantly and another 50,000 in its aftermath.
1. Soviets Declare War, Japan Surrenders
In addition to the bombings of Hiroshima and Nagasaki, Japan came under increasing pressure when the Soviet Union formally declared war on August 8 and invaded Japanese-occupied Manchuria in northeastern China. With his Imperial Council deadlocked, Japan’s Emperor Hirohito broke the tie and decided that his country must surrender. At noon on August 15 (Japanese time), the emperor announced Japan’s surrender in his first-ever radio broadcast.
On September 2, World War II ended when U.S. General Douglas MacArthur accepted Japan’s formal surrender aboard the U.S. battleship Missouri, anchored in Tokyo Bay along with a flotilla of more than 250 Allied warships.
At the signing of the agreement that brought an end to 2,194 days of global war, MacArthur told the world in a radio broadcast, “Today the guns are silent. A great tragedy has ended. A great victory has been won.”