ორშაბათს, კიევსა და დონბასს შორის შეთანხმებული ზავის აღსრულება დაიწყო, რომელსაც კონტროლისა და აკრძალვის უპრეცედენტო ღონისძიებები ახლავს. მხარეებს ეკრძალებათ სადაზვერვო-დივერსიული აქტების ჩატარება, დრონების გაშვება და „რუხ ზონაში“ პოზიციების შენარჩუნება – დაუშვებელია სნაიპერული ცეცხლის წარმოებაც. პირველად მოხდა, რომ შეთანხმება, ბრძანების სახით დააფიქსირეს უკრაინის შეიარაღებული ძალებისა და სეპარატისტული „სახალხო მილიციის“ ხელმძღვანელებმა.“
ცეცხლის შეწყვეტის გასაკონტროლებლად, წინა ხაზზე მივიდნენ სპეციალური ოფიცრები, რომელთაც სამშვიდობო მისიებში მონაწილეობის გამოცდილება აქვთ. მოკლედ, გატარდა სერიოზული ზომები,რომლებიც მართლაც შეამცირებს საომარ დაძაბულობას, თუ, რა თქმა უნდა, მხარეებმა შესაბამისი ნება გამოიჩინეს.
აქვე ვიტყვით: ვერსია არმიის სრული განაიარაღების შესახებ, ერთხმად უარყვეს ჩვენმა თანამოსაუბრებმა. იარაღი ადგილზეა. სხვადახვა ნიუანსები კი იკვეთება.
„როცა ორივე მხარე შეიარაღებულია, ტყვია მაინც გავარდება“
ალექსეი გ. კაპიტანი: „მებრძოლების უმეტესობას ზავი გულს უხარებს, ხელფასი და კვება შენარჩუნებულია, „რუხ ზონაშიც“ არავინ გაგზავნის, სადაც შეიძლება ნაღმზე აფეთქდე ან მტრის ტყვიამ მოგკლას. ეს, ერთი მხრივ თუ შეხედავ. მეორე მხრივ, არავის სჯერა, რომ ზავი დიდხანს გაგრძელდება. ვინ დაადგენს, ცეცხლი პირველმა, ვინ გახსნა, ან საპასუხო ცეცხლის ბრძანებას ვინ გასცემს? შტაბის შემადგენლობა? არ გამაცინოთ, თუ გვესვრიან, მე მებრძოლებს ზავსა და მინსკის შეთანხმებაზე კი არ დავუწყებ საუბარს, არამედ საპასუხოდ ვისვრი.“
იური, სერჟანტი: „როცა  ორივე მხარე შეიარაღებულია, ტყვია მაინც გავარდება. წინა ხაზზე ასე ხდება – გაირბენს კურდღელი ან მელა ნეიტრალურ ზონაში, გაედება განაჭიმს და აფეთქდება. პირველი, რაც თავში მოგდის, ისაა, რომ დივერსანტი მოცოცავს. ბუნებრივია ამას მოყვება საპასუხო სროლა, ატყდება ტყვიების კაკანი – ვის უნდა დივერსანტმა ყელი გამოჭრას? ჩვენ ისე  შორს შევტოპეთ, რომ გულხელდაკრეფილი არავინ იჯდება.“
დმიტრი, უფროსი ჯარისკაცი: „მთლიანობაში ზავი კარგია, იმიტომ, რომ „რუხ ზონაში“ ბრძოლა ბევრი ჯარისკაცისთვის მთლად გასაგები არ არის. ვიბრძვით მისთვის –  თვეები, წლები, ვკარგავთ ბიჭებს, საბოლოოდ კი ასეული მეტრით მივიწევთ წინ. ასეა თუ ისე, დონეცკზე შეტევის ბრძანებას არავინ გვაძლევდა და არც მომავალში მოგვცემს. ამ სიტუაციაში რა საჭიროა ბრძოლის იმიტაცია და ხალხის კარგვა? მაგრამ ცოტა ვინმეს თუ სჯერა, რომ სროლა შეწყდება. როცა ორი არმია ერთმანეთის პირისპირ დგას, პრაქტიკულად შეუძლებელია ისე მოახერხო, რომ არავინ ისროლოს.“
კონსტანტინი, მაიორი: „ ის გენერლები, რომლებიც „სიჩუმეს“ აკვირდებიან, აქედან 3-5 კოლომეტრში სხედან. მათ წინა ხაზზე და საყრდენ პუნქტებზე თოკით ვერ მოათრევ. როგორ უნდა გააკონტროლონ ჩვენ ვისროლეთ თუ სეპარატისტებმა? თუ უნდა, ხომჩაკმა თავად დაიცვას „სიჩუმე“, როცა თავზე ჭურვი დაეცემა. ჩვენ პირად შემადგენლობამდე ბრძანება მივიტანეთ, მაგრამ უმეტესობას  ამ ცნობამ ირონიული ღიმილი მოგვარა.“
დენისი, უფროსი ჯარისკაცი: „არ მჯერა, რომ თუ მტრის სნაიპერმა ჩემს სიფათს სანგარში თვალი მოკრა, სროლისგან თავს შეიკავებს, ერთხელ უკვე შევესწარი ამგვარ დაშორიშორებას –  ზოლოტოეში. გენერლების წასვლის შემდეგ, ყველა მიტოვებულ პოზიციას მივარდა. აქ, არავის არაფრის სჯერა, ჩვენ სეპარატისტებს არ ვენდობით, ისინი ჩვენ არ გვენდობიან“.
ბრძოლაში შეიძლება ნებისმიერ წამს ჩაებან
ჯარისკაცებისა და ოფიცრების სიტყვებიდან ჩანს, რომ ზავისადმი მათი დამოკიდებულება არაერთგვაროვანია. თეორიულად, ზავი თითქოსდა გამართლებულია (ახლანდელი პოზიციური ბრძოლა უაზრო სისხლისღვრაა არანაირი პერსპექტივით, ვერც სამხედრო გამარჯვებას მოიპოვებ და ვერც მოწინააღმდეგეს გაანადგურებ), მაგრამ მისი პრაქტიკული განხორციელების არავის სჯერა. ორი მტრულად განწყობილი არმია, ნებისმიერ შემთხვევაში იომებს ზავი რამდენჯერაც არ უნდა გამოაცხადო.
მოკლედ, ცეცხლის შეწყვეტა ნახევარზომაა,  რომელიც დიდხანს ვერ გასტანს თუ სხვა ქნედითი ნაბიჯებით არ იქნა განმტკიცებული. მაგალითად, ძალების გაყვანით ფრონტის მთელი ხაზიდან. უკრაინას, ეს ჯერ კიდევ დეკემბერში შესთავაზეს  ნორმანდიული ოთხეულის სამიტზე  პარიზში. მაგრამ ზელენსკის გარემოცვამ წინადადებას უარით უპასუხა, რადგან მიაჩნდა, რომ მოვლენათა ამგვარი განვითარება უკრაინისთვის ,,წამგებიანია.’’ რა თქმა ეს პროცესი მტკივნეულია: უკრაინის სამხედრო ძალების ბევრი საბრძოლო პოზიცია ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში კარგად მოეწყო და ძნელია დასათმობად. მაგრამ დაშორიშორება სარკისებურად მიმდინარეობს და მოწინააღმდეგესაც მოუწევს თავდაცვითი ნაგებობების დატოვება.
მეორე, და მთავარი – სროლა მნიშვნელოვნად გართულდება (თუ, რა თქმა უნდა, მეომრები ისევ არ დაუბრუნდებიან საწყის პოზიციებს, როგორც ეს მოხდა ზოლოტოეში).
აქვე უნდა ითქვას, რომ უკრაინის ხელისუფლება ძალების დაშორიშორებაზე ჯერჯერობით არ მიდის და სრული მოცულობით არც არასდროს წავა, თუ გავითვალისწინებთ იმ წინააღმდეგობას, რაც მას ზავის დადების დროს შეხვდა. ზავი კი ნებისმიერ წუთს შეიძლება დაირღვეს, სანამ სრულად აღჭურვილი ორი არმია პირისპირ დგას.
პრობლემების რეალურ გადაწყვეტად შეიძლება იქცეს  პოლიტიკური მოწესრიგების პროცესის დაწყება მინსკის შეთანხმებათა საფუძველზე.  თუმცა, ეს კიდევ უფრო შორეული  და ბუნდოვანი პერსპექტივაა, ვიდრე მხარეების დაშორიშორება.

Впонедельник Киев и Донбасс начали большое перемирие, которое впервые обставлено столь беспрецедентными мерами контроля и запретами. Стороны больше не смогут вести разведку и осуществлять диверсии, запускать дроны и удерживать позиции в «серой» зоне. Запрещен также снайперский огонь. Впервые все это зафиксировано приказами командующих — ООС и «народной милиции» сепаратистов.
Для контроля режима прекращения огня на передовую прибыли специальные офицеры с опытом миротворческих миссий. То есть меры серьезные и действительно могли бы снять накал войны при наличии воли на то с обеих сторон. Первый же день перемирия показал, что стрельба на самом деле утихла.
Сразу отметим, что разговоры о том, что армию чуть ли не разоружили все наши собеседники отметают. Оружие все на месте. А вот в остальном есть нюансы.
«Если по обе стороны держат оружие, оно все равно выстрелит»
Алексей Г. капитан: «Большинству бойцов перемирие по душе, зарплата идет, на кухне кормят, в разведку в „серую‟ зону, где можно подорваться на мине или погибнуть под огнем противника, больше не посылают. Это с одной стороны. А с другой стороны — никто не верит, что это перемирие долго продержится. Кто будет фиксировать, что противник начал первым обстреливать и даст команду на ответку? Штабные? Не смешите меня. Если по нам будут стрелять, то конечно же я не буду рассказывать солдатам про перемирие и Минские соглашения, а будем стрелять в ответ».
Юрий, сержант: «Если по обе стороны держат оружие, то это оружие все равно выстрелит. На передке бывает так — пробежал заяц или лиса по нейтралке, задел за растяжку — взрыв. Почти всегда первая мысль, что диверсанты ползут к нам. Естественно, что после этого пойдет ответка, стрелкотня — кому интересно, чтобы диверсанты горло у всех наших перерезали? Дело зашло слишком далеко, поэтому молчать никто не будет».
Дмитрий, старший солдат: «По большому счету перемирие — это хорошо. Потому что для многих наших бойцов смысл сражений за „серую‟ зону не совсем понятен был. Деремся за нее месяцами, а то и годами, терям ребят, а по итогу продвижение на сотню метров. Все равно приказа идти в наступление и освобождать Донецк никто не дает и не даст. А раз так, то зачем имитировать войну и терять людей? Но мало кто верит в то, что стрелять вообще перестанут. Когда две армии находятся друг против друга, практически невозможно сделать так, чтоб они не стреляли».
Константин, майор: «Смотрящие за „тишиной‟ генералы все равно сидят в трех — пяти километрах от передка, в окопы или на опорники их канатом не затянешь. Как можно контролировать, кто начал стрельбу, мы или сепары? Вот пусть Хомчак и соблюдает тишину, когда на его голову прилетит мина. Мы довели до личного состава приказ из штаба. Но этот приказ у большинства вызвал иронию».
Денис, старший солдат: «Я не верю, что снайпер с той стороны воздержится от выстрела, когда мою башку в окопе увидит. Когда-то уже разводили войска в Золотом, я был при этом. Сразу же после отъезда генералов все сразу рванули на оставленные позиции — дураков нет, что бы сепары придвинулась к нам в наши же окопы. Никто никому здесь не доверяет, мы не доверяем сепарам, они — нам».
Могут начать воевать в любой момент
Из слов солдат и офицеров следует, что к перемирию у них отношение неоднозначное. Мол, в теории это может быть и правильно (нынешний формат позиционной войны — это бессмысленное кровопускание без каких-либо перспектив одержать военную победу, разгромив противника), но на практике не верят в соблюдение запретов на обстрелы. Ведь две стоящие рядом враждебные армии в любом случае будут воевать. Сколько бы перемирий ни объявлялось.
То есть остановка огня — половинчатая мера, которая не может долго продержаться без более действенных шагов. Например, разведения войск по всей линии фронта. Это предлагалось Украине еще в декабре на саммите нормандской четверки в Париже, но у Зеленского ответили, что такое развитие событий Украине «невыгодно».
Разумеется, это процесс болезненный: многие позиции ВСУ слишком хорошо обустроены за последние лет пять, чтобы ими поступиться. Но, во-первых, такое разведение проводится зеркально, и противник тоже теряет свои оборонительные преимущества.
Во-вторых, и в главных, — обстрелы становятся делом еще более затруднительным (если только войска не возвращаются на исходные позиции, что произошло, например, в районе Золотого).
Впрочем, на этап разведения украинские власти пока не идут. Да и вряд ли пойдут в полном объеме, судя по сопротивлению, которое оказывается даже после перемирия. Которое может вообще сорваться в любой момент, пока две армии стоят в полной боевой готовности друг напротив друга.