Project Syndicate – კალიფორნია
დიდი ბრიტანეთის მიერ „ჰუავეის“ ჩამოცილება ქვეყნის 5G კავშირგაბმულობიდან ჩინეთისთვის ერთ-ერთი ბოლოდროინდელი წარუმატებლობაა. ამიტომ, სანამ ჩინეთის ლიდერები საპაუხო ქმედებებს აწონ-დაწონიან, იქამდე ორმოს პირველი წესი უნდა გაითვალისწინონ: „თუ ორმოში აღმოჩნდები, თხრა უნდა შეწყვიტო“.
დიდი ბრიტანეთის გადაწყვეტილებამ „ჰუავეის“ 5G ქსელიდან გამოძევების შესახებ, ჩინეთს მტკივნეული დარტყმა მიაყენა. ბოლო ხანებამდე ჩინეთს იმედი ჰქონდა, რომ დიდი ბრიტანეთი არ შეცვლიდა ადრე მიღებულ გადაწყვეტილებას და ჩინური ტელეკომუნიკაციის გიგანტს ქვეყნის 5G კავშირგაბმულობისთვის საჭირო აღჭურვილობის მიწოდების უფლებას მისცემდა.
თუმცა,  ცოტა ხნის წინ მომხდარმა ორმა მოვლენამ ამ გადაწყვეტილების შესრულება შეუძლებელი გახადა. მათგან პირველია შეერთებული შტატების მიერ წამოწყებული ომი „ჰუავეის“ წინააღმდეგ. მაისში აშშ-მ ახალი სანქცია დააწესა, რომლის მიხედვითაც ამერიკული ტექნოლოგიებით მოსარგებლე კომპანიებს „ჰუავეისთვის“ ნახევარგამტარების მიწოდება ეკრძალება. ვინაიდან მაღალტექნოლოგიური ნახევარგამტარების დასამზადებლად, რომელიც „ჰუავეის“ პროდუქციას (5G საბაზისო სადგურების ჩათვლით) ესაჭიროება, ამერიკული ტექნოლოგიები გამოიყენება, თუკი კომპანიის მომარაგება შეწყდება, მისთვის 5G აღჭურვილობის წარმოება თითქმის შეუძლებელი გახდება.
იმის შესაძლებლობა, რომ დიდი ბრიტანეთის 5G ქსელის მთავარმა მომწოდებელმა ვეღარ შეძლოს სისტემის აგება და შენარჩუნება ბევრად უფრო სერიოზული საფრთხის შემცველია, ვიდრე ჩინელების მხრიდან პოტენციური ჯაშუშობის პოტენციური საფრთხე. ვერც ერთი პასუხისმგებელი მთავრობა ვერ გასწევს ასეთ რისკს. ასე რომ, „ჰუავეის“ დღეები მას შემდეგ იყო დათვლილი, რაც მაისში აშშ-ს მთავრობამ გამოკრა ჩახმახს თითი. საკითხავი მხოლოდ ისღა რჩებოდა, როდის ეტყოდა პრემიერ მინისტრი ბორის ჯონსონი ცუდ ამბავს პრეზიდენტ სი ძინპინს.
მეორე მოვლენა, რომელმაც პოლიტიკური კუთხით გაამარტივა ჯონსონისთვის „ჰუავეის“ გაძევება, ჩინეთის მიერ ჰონგ-კონგისთვის ეროვნული უსაფრთხოების კანონის თავს მოხვევა იყო. ამ ულმობელმა კანონმდებლობამ, რომელიც ჩინეთის ფორმალურმა პარლამენტმა 30 ივნისს დამტკიცა, პრაქტიკულად  აღკვეთა ბრიტანეთის ყოფილი კოლონიის ავტონომიური სტატუსი. დიდი ბრიტანეთის გადმოსახედიდან, ჩინეთის ნამოქმედარი აშკარა დარღვევაა 1984 წლის ჩინურ-ბრიტანული საერთო დეკლარაციისა ჰონგ-კონგის შესახებ, რომელშიც ჩინეთი პირობას დებს, რომ პატივს სცემს და დაიცავს ქალაქის სამართლებრივ სისტემას და სამოქალაქო თავისუფლებას, 1997 წელს, ჩინეთის მმართველობაში დაბრუნებიდან კიდევ 50 წლის განმავლობაში.
ჩინეთის ლიდერები შესაძლოა ფიქრობენ, რომ დიდი ბრიტანეთი მეტისმეტად სუსტია წინააღმდეგობის გასაწევად. აშკარაა, რომ ისინი ცდებიან. დიდმა ბრიტანეთმა გადაწყვიტა უკან არ დაიხიოს ჰონგ-კონგთან დაკავშირებით, „ჰუავეი“ კი ამისათვის მარტივი და აშკარა სამიზნეა.
ჩინეთი შესაძლოა ცდუნებას აჰყვეს და საპასუხო დარტყმა განახორციელოს, რამეთუ აქვს კიდეც ამისთვის საჭირო ბერკეტები. მას შეუძლია ჩინეთში ბიზნესის მქონე ბრიტანული ფირმები შეავიწროვოს. მაგალითად, ბრიტანული საბანკო გიგანტი „HSBC” დაუცველია ასეთი ჩაგვრის წინააღმდეგ, რადგან ოპერაციები, რომელსაც ჰონგ-კონგში ახორციელებს, მისი მოგების ნახევარზე მეტს და შემოსავლების მესამედს შეადგენს. ჩინეთმა ასევე შეიძლება მოისურვოს იმ ფინანსური ტრანზაქციების შეწყვეტა, რომელსაც ლონდონში ახორციელებს და შეამციროს სტუდენტების რაოდენობა, რომელთაც ბრიტანეთის კოლეჯებსა და უნივერსიტეტებში აგზავნის.
თუმცა, ასეთი საპასუხო ზომები, რაც არ უნდა მიმზიდველი ჩანდეს, ბუმერანგივით დაბრუნდება უკან. თუკი „HSBC” ჰონგ-კონგიდან გავა, ქალაქი გლობალური ფინანსური ცენტრის სტატუსს დაკარგავს, რადგან ჩინეთი ვეღარ იპოვის სხვა საერთაშორისო ბანკს ამ სასიცოცხლო როლის დასაკავებლად. ჩინეთსა და აშშ-ს შორის არსებული დაძაბულობის ფონზე რთული წარმოსადგენია, რომ ჩინეთი ბანკებს „Citi“ ან „JPMorgan Chase“ აირჩევს – „HSBC“ ბანკის ჩამნაცვლებლად.
ანალოგიურად, დიდ ბრიტანეთში სწავლის აკრძალვა ჩინეთს უფრო დააზარალებს. ამჟამად, 120 000 ჩინელი სტუდენტი სწავლობს ბრიტანეთში. ჩინეთისთვის გამოწვევას ის წარმოადგენს, რომ მხოლოდ რამდენიმე კარგი ალტერნატივა არსებობს, თუ ის მოსწავლეების სხვაგან გაგზავნას მოისურვებს. აშშ ჩინელი სტუდენტების შეკავებას განიხილავს, ეროვნული უსაფრთხოების მოტივით. ავსტრალიას თვითონ ჩინეთი დაემუქრა ტურისტებისა და სტუდენტების რაოდენობის შემცირებით. კანადურ უნივერსიტეტებს, რომლებიც 140 000 ჩინელ მოსწავლეს იღებს, შეზღუდული ტევადობა აქვს. ასევე, ჩინეთი და კანადა დიპლომატიურ ჩიხში არიან მოქცეული, კანადის მიერ „ჰუავეის“ ფინანსური დირექტორის, მენგ უანჟოუს დაკავებისა და აშშ-სთვის გადაცემისთვის, რის გამოც ნაკლებად სავარაუდოა ჩინეთმა მეტი სტუდენტი გაგზავნოს კანადაში.
ეს ყველაფერი მიახლოებით ასახავს შემაშფოთებელ რეალობას, რომლის პირისპირაც დგას ახლა სი: ჩინეთი სწრაფად კარგავს მეგობრებს, მაშინ როცა ყველაზე მეტად სჭირდება ისინი. ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში, ჩინეთ- ინდოეთის ურთიერთობებმა გამანადგურებელი დარტყმა მიიღო სისხლიანი სასაზღვრო შეტაკების შემდეგ, რომელშიც სულ მცირე 20 ინდოელი ჯარისკაცი დაიღუპა (დაღუპული ჩინელი ჯარისკაცების რიცხვი დაუზუსტებელია). ავსტრალიის დასასჯელად, რომელმაც გაბედა და კორონავირუსის წარმოშობასთან დაკავშირებით საერთაშორისო გამოძიება მოითხოვა, ჩინეთმა ქერის იმპორტზე ტარიფები დააწესა და სადამსჯელო ზომების მიღებით დაემუქრა. 14 ივლისს, ჩინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ უჩვეულოდ უხეში სიტყვებით დაგმო იაპონიის თავდაცვის ახალი სამთავრობო მოხსენება, რამაც ეჭვები გააჩინა სახელმწიფოების დაახლოებაზე, რომელის მიღწევასაც სი ცდილობდა იაპონიის პრემიერ მინისტრ შინზო აბესთან ერთად.
ჩინეთის ლიდერებმა მხოლოდ თავიანთ თავს შეიძლება დააბრალონ ქვეყნის მზარდი საერთაშორისო იზოლაცია. ძალაუფლების გაზვიადებული შეგრძნების დამსახურებით, მათ ბევრი სუსტი სვლა გააკეთეს, რამაც მეგობრული და ნეიტრალური სახელმწიფოები, როგორიც იყო დიდი ბრიტანეთი, კანადა, ინდოეთი და ავსტრალია, გადაიყვანეს ჩინეთის პრინციპული გეოპოლიტიკური მეტოქის – აშშ-ს მხარეზე.
ასე რომ, სანამ ჩინელი ლიდერები ფიქრობენ როგორ უპასუხონ დიდი ბრიტანეთის მიერ „ჰუავეის“ აკრძალვას, იქამდე ორმოს პირველი წესი უნდა გაითვალისწინონ: „თუ ორმოში აღმოჩნდები, თხრა უნდა შეწყვიტო“.

A pedestrian walks past a Huawei product stand at an EE telecommunications shop in central London on April 29, 2019. - British Foreign Secretary Jeremy Hunt has urged caution over the role of China's Huawei in the UK, saying the government should think carefully before opening its doors to the technology giant to develop next-generation 5G mobile networks. His comments come after Prime Minister Theresa May conditionally allowed China's Huawei to build the UK 5G network, information that was leaked to a newspaper from top secret discussions between senior ministers and security officials, a leak that has caused a scandal that has rocked Britain's splintered government. (Photo by Tolga Akmen / various sources / AFP) (Photo credit should read TOLGA AKMEN/AFP via Getty Images)
MINXIN PEI
Project Syndicate – CALIFORNIA
The UK’s decision to ban Huawei from its 5G networks is only the latest diplomatic setback for China. So, as China’s leaders ponder how to respond, they should heed the first rule of holes: when you are in one, stop digging.
The United Kingdom’s decision to ban Huawei from its 5G networks has dealt a painful blow to China. Until recently, China was still counting on the UK to stick to its earlier decision to allow the Chinese telecom giant to supply non-core equipment for the country’s 5G networks.
But two recent developments made such a decision untenable. The first was the United States’ escalation of its war on Huawei. The US instituted a new sanction in May banning suppliers that use American technology from providing semiconductors to Huawei. Because US technology is used to manufacture the advanced semiconductors that Huawei’s products, including 5G base stations, require, the company’s supply will be cut off, making production of its 5G equipment in the future nearly impossible.
The prospect that a key supplier of the UK’s 5G networks would no longer be able to build and maintain its system is a far more serious threat than potential Chinese snooping is. No responsible government can afford to take such a risk. So, Huawei’s days were numbered as soon as the US government pulled the trigger in May. The only question was when Prime Minister Boris Johnson would tell President Xi Jinping the bad news.
The second development, which made it politically easier for Johnson to embrace the Huawei ban, is China’s imposition of its new national security law on Hong Kong. This draconian legislation, which was proposed in late May and passed by China’s rubber-stamp parliament on June 30, has for all practical purposes ended the autonomous status of the former British colony. From the UK’s perspective, China’s action is a blatant violation of the 1984 Sino-British Joint Declaration on Hong Kong, which includes China’s pledge to respect and protect the city’s legal system and civil liberties for 50 years after its reversion to Chinese rule in 1997.
Chinese leaders might think that the UK is too weak to fight back. Clearly, they are wrong. The UK has decided to take a stand on Hong Kong, and Huawei is an easy and obvious target.
China may be tempted to strike back, and would seem to have plenty of leverage. It can squeeze UK firms doing business in China. For example, the British banking giant HSBC is especially vulnerable to bullying, because its operations in Hong Kong account for slightly more than half of its profits and a third of its revenue. China may also want to cut down financial transactions it conducts through London and reduce the number of Chinese students it sends to UK colleges and universities.
But such retaliatory measures, however tempting, would ultimately boomerang. Driving HSBC from Hong Kong would surely ruin the city as a global financial center, because China would be unable to find another global bank to take over its vital role. Given the spiraling tensions between the US and China, it is hard to imagine that China would favor Citi or JPMorgan Chase as a successor to HSBC.
Similarly, restrictions on studying in the UK would hurt China more. Currently, about 120,000 Chinese study in the UK. The challenge for China is that there are few good alternatives if it wants to send students elsewhere. The US is considering restricting Chinese students on national-security grounds. China has threatened Australia that it will reduce the number of Chinese tourists and students. Canadian universities, which now host about 140,000 Chinese students, have limited capacity. With China and Canada embroiled in a diplomatic standoff over the extradition to the US of Huawei’s chief financial officer, Meng Wanzhou, it is unlikely that China will send more students there.
This merely illustrates the daunting reality Xi now faces: China is fast losing friends just when it needs them most. In the last few months alone, China’s relations with India have suffered a devastating blow after a bloody border clash left at least 20 Indian soldiers (and an unspecified number of Chinese soldiers) dead. To punish Australia for daring to call for an international investigation into the origins of the COVID-19 coronavirus, China imposed tariffs on Australian barley and threatened other punitive measures. On July 14, China’s foreign ministry denounced Japan’s recent Defense White Paper in unusually harsh language, raising doubts about the rapprochement Xi has been trying to engineer with Prime Minister Shinzo Abe.
Chinese leaders have only themselves to blame for their growing international isolation. With an inflated sense of their power, they have overplayed a weak hand and driven friendly or neutral countries such as the UK, Canada, India, and Australia into the arms of the US, now China’s principal geopolitical adversary.
So, as China’s leaders ponder how to respond to the UK’s ban on Huawei, they should heed the first rule of holes: when you are in one, stop digging.