ტრადიციულად ამ ქვეყნის შემოსავლები გაზის ექსპორტზე მოდის. ამა წლის პირველ კვარტალში კი ყველაფერი შეიცვალა – ძირითადად ორი მიზეზით.
ორი თვე საკმარისი აღმოჩნდა – ოქროს ექსპორტით, მხოლოდ აპრილსა და მაისში, კრემლის დერჟავამ 3.6 მილიარდი დოლარი გამოიმუშავა. ასეთია ფედერალური საბაჟო სამსახურისა და რუსეთის ცენტრალური ბანკის მონაცემები.
ფედერალური საბაჟოს ინფორმაციით, გაზპრომმა, რომელიც მონოპოლისტია მილსადენებით გაზის მიწოდების სფეროში – ამ ორი თვის განმავლობაში, განახორციელა 2.4 მილიარდი დოლარის ღირებულების გაზის ექსპორტი. ცენტრალური ბანკის მონაცემებით, რუსეთმა გაზის ექსპორტით მეორე კვარტალში 3.5 მილიარდი გამოიმუშავა – ანუ იმაზე ნაკლები, ვიდრე 2 თვის განმავლობაში ოქროს გატანით მიიღო.
არსებობს 2 ძირითადი მიზეზი, რომელთაგან ერთი დამანგრეველია რუსეთის სახელმწიფო ფინანსური სისტემისთვის:
ერთი მხრივ, მკვეთრად გაიზარდა ოქროს ექსპორტი: გასული წლის აპრილ-მაისში რუსეთმა მოახდინა 247 მილიონიანი ექსპორტი. ამჟამინდელი ნახტომი უკავშირდება ოქროს ფასის მნიშვნელოვან მატებას, ასევე, ამა წლის მეოთხე და მეხუთე თვეებში, მოცულობის ზრდას 66.4 ტონამდე.
„ასეთი რამ პირველად ხდება ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში“ – ამბობს მაქსიმ ხუდალოვი, მოსკოვის სარეტინგო სააგენტოდან АКРА. მისი მონაცემებით, 1994 წლიდან გაზის ექსპორტს ყოველთვის მოქონდა უფრო მეტი შემოსავალი მსოფლიოს უდიდეს ქვეყანაში, ვიდრე ოქროსას.
ოქროს ექსპორტის ზრდა უკავშირდება კორონაკრიზისს და რუსეთის წინააღმდეგ მოქმედ სანქციებს. როგორც ერთმა, ისე მეორე ფაქტორმა, ექსპერტთა აზრით, გამოიწვია რუსეთის ბიუჯეტზე წნეხი და ცენტრალური ბანკი, რომელიც ტრადიციულად ახდენს მოცულობით ინვესტირებას სახელმწიფო რეზერვების გაფართოებაში, იძულებული შეიქნა შეერბილებინა თავისი პოლიტიკა.
ცენტრალური ბანკი აჩერებს ოქროს შესყიდვას
„ამდენად, ცენტრალურმა ბანკმა გადაწყვიტა ჯერჯერობით შეწყვიტოს ოქროს შესყიდვა ქვეყნის ძვირფასი ლითონების მარაგების შესავსებად. ამას გარდა, ბევრი ოქროსმომპოვებელი კომპანია საკრედიტო ხელშეკრულებით მოვალეა ბანკებს ოქრო მიყიდოს, რადგან ამ უკანასკნელებისგან იღებენ დაფინანსებას“ – აღნიშნავს ხუდალოვი.
ცენტრალური ბანკის უარი ოქროს სამამულო მწარმოებლებისთვის, ასევე ციმბირში ყინულის დნობის პარალელურად დაწყებული ძვირფასი ლითონების მოპოვების სეზონი, არის ძირითადი მიზეზები ოქროს ექსპორტის მატებისა, თვლის ბანკის „ოტკრიტიე“ ვიცე-პრეზიდენტი ალექსეი ზაიცევი. იმის საკომპესაციოდ, რომ ცენტრალური ბანკი ამოვარდა მყიდველთა სიიდან, ოქროს საბადოები და გადამამუშავებელი ქარხნები საექსპორტო უფლებებით გაუთანაბრეს ბანკებს.
ადრე მათ არ შეეძლოთ პროდუქციის გატანა საზღვარგარეთ, ბანკებს კი, ჯერ ცენტრალურ ბანკთან უნდა შეეთანხმებინათ საერთაშორისო გარიგებები. ახლა ცენტრალური ბანკი ამოვარდნილია ჯაჭვიდან, როგორც მოთხოვნის წყარო.
ოქროს მზარდი ექსპორტი – მნიშვნელოვანი ფაქტორია, მაგრამ გაზის აქცენტი გადამწყვეტ როლს თამაშობს რუსეთის საექსპორტო რეალობაში. ცენტრალური ბანკის შეფასებით, 2020 წლის მეორე კვარტლის შემოსავლები, პირველ სამ თვესთან შედარებით განახევრდა, ხოლო 2019 წლის იმავე პერიოდში შემცირდა 2.6-ჯერ, ანუ 3.5 მილიარდი დოლარით.
გაზის ფასი თავისუფალ ვარდნაში
აპრილ-მაისში გაზპრომმა უცხოელ კლიენტებს 24 მილიარდი კუბური მეტრი გაზი მიაწოდა – 21%-ით ნაკლები, ვიდრე გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში. ამასთან, საექსპორტო ფასი რუსულ გაზზე, მაისში 94.4 (1000 კუბურ მეტრი) დოლარამდე დაეცა, რაც რენტაბელობის დონეზე დაბალია. ნავთობის კვალად გაზზე ფასის ვარდნას ანალიტიკოსები კორონავირუსის გავლენით ენერგომატარებლებზე მოთხოვნის შემცირებას, ევროპის გაზსაცავების გადავსებას (შედარებით თბილი ზამთრის გამო) და ზოგადად გლობალურ დათბობას უკავშირებენ.
„ ველით, რომ გაზის ექსპორტი ევროპაში 2020 წელს დაიწევს 163 მილიარდ კუბურ მეტრამდე, 2018-19 წლების 200 მილიადიან მიწოდებასთან შედარებით“- ამბობს სარეიტინგო სააგენტო FITCH-ის ბუნებრივი რესურსების მიმართულების დირექტორი დმიტრი მარჩენკო. მისი თქმით, 2020 წელს საშუალო საექსპორტო ფასი დაამყარებს ანტირეკორდს – ბოლო 15 წლის განმავლობაში.
„ჩვენი აზრით, ფასი 1000 კუბურ მეტრზე – 120 დოლარი იქნება“- პროგნოზირებს მარჩენკო. ცნობისთვის, 2006-09 წლებში ფასი 294 დოლარს შეადგენდა. კვლევითი ცენტრის VYGON CONSULTING -ის დირექტორის, მარია ბელოვას თქმით, ანტირეკორდი დამყარდა რუბლის კრიზისის დროს, 1999 წელს – 57.5 დოლარი, მაგრამ მაშინ ნავთობის ფასიც, ბარელზე 12.72 დოლარს შეადგენდა
მოულოდნელობა: სად მიდის რუსული ოქრო?
საინტერესოა, ძირითადად სად მიდის რუსული ოქრო. მთავარი იმპორტიორი დიდი ბრიტანეთია, სადაც „ყვითელი მეტალის“ 80% იგზავნება
ჯერ კიდევ 2019 წელს, რუსეთმა გაერთიანებულ სამეფოში ექსპორტი 12-ჯერ, 5.3 მილიარდ დოლარამდე გაზარდა. ეს, მიუხედავად ორმაგი აგენტის, სერგეი სკრიპალისა და მისი ქალიშვილის მკველობის გამო, ორ ქვეყანას შორის გართულებული ურთიერთობისა. 2020 წლის იანვრიდან მაისამდე პერიოდში, დიდი ბრიტანეთზე მოდიოდა 4 მილიარდი დოლარის (საერთო 5.1 მილიარდიდან) ოქროს ექსპორტი.
ამის ერთ-ერთი მიზეზი არის ის, რომ ლონდონი ოქროს ვაჭრობის გლობალური ცენტრია. ამას გარდა, აქ არის წარმოდგენილი ფიზიკური მეტალის უდიდესი საცავები. ლონდოლშივეა განლაგებული ბევრი საერთაშორისო საინვესტიციო ფონდის შტაბ-ბინა, რომელიც ოქროს მიმართულებით სპეციალიზდება. ამ ფონდებში „ყვითელი მეტალის“ შედინებამ წლის პირველ ნახევარში, მსოფლიო ოქროს საბჭოს მონაცემებით, რეკორდულ დონეს მიაღწია – 734 ტონას, ანუ 39.5 მილიარდ დოლარს.
„თუმცა რუსეთიდან ოქროს ექსპორტის ზრდა, ვერ მოახდენს ნავთობიდან და გაზიდან დაკლებული შემოსავლების კომპენსირებას“ – ამბობს ეგორ სუსინი „გაზპრომბანკიდან“. ოქროდან მიღებული მოგება, მხოლოდ 10%-ით შეავსებს ნავთობიდან და გაზიდან შემცირებულ დანაკლისს.
„ნებისმიერ შემთხვევაში, ამის შედეგად შეიცვლება სავაჭრო და საგადამხდელო ბალანსი“- დარწმუნებულია ექსპერტი. საუკეთესო წლებში, რუსეთი გაზის ექსპორტით 60-70 მილიარდ დოლარს გამოიმუშავებდა, ხოლო ოქროს ექსპორტი (თუნდაც დღევანდელი მაღალი ფასის გათვალისწინებით) ვერ გადააჭარბებს – 13 მილიარდ დოლარს.

Handelsblatt – Германия
Традиционно долларовые доходы страны приходятся на экспорт газа. В первом квартале этого года все изменилось — по двум причинам.
Хватило двух месяцев — только за апрель и май кремлевская держава заработала 3,6 миллиарда долларов на экспорте золота. Таковы данные Федеральной таможенной службы и Центробанка РФ.
По данным Федеральной таможенной службы, Газпром — монополист в области экспорта трубопроводного газа — за эти два месяца экспортировал газ на сумму 2,4 миллиарда долларов. По предварительной оценке Центробанка, экспорт газа во втором квартале принес России 3,5 миллиардов долларов — то есть меньше, чем экспорт золота всего за два месяца.
Для этого есть две основные причины, одна из которых разрушительна для государственных финансов России.
С одной стороны, стремительно вырос экспорт золота. В апреле и мае прошлого года Россия экспортировала драгоценный металл на сумму 247 миллионов долларов. Нынешний скачок связан, во-первых, со значительно возросшей ценой на золото, а во-вторых — с объемом экспорта, который увеличился до 66,4 тонн в четвертом и пятом месяцах текущего года.
«Такая ситуация возникла впервые в истории нашей страны», — говорит Максим Худалов из московского рейтингового агентства АКРА. По его данным, экспорт газа по крайней мере с 1994 года приносит крупнейшей стране мира больше доходов, чем золота.
Рост экспорта золота связан с коронакризисом и западными санкциями против России. И то, и другое, по мнению экспертов, привело к тому, что российский бюджет оказался под давлением, и ЦБ, который традиционно много инвестирует в расширение государственных резервов, вынужден был смягчить свою политику.
Центробанк останавливает закупку золота для государственных резервов
Поэтому ЦБ принял решение пока что перестать закупать золото для государственных золотовалютных резервов страны. Кроме того, большинство золотодобывающих компаний из-за кредитных договоров обязаны продавать золото банкам, которые их финансируют, отмечает Худалов.
Полный отказ ЦБ от закупки золота отечественных производителей и полноценно начавшийся сезон золотодобычи после таяния снегов в Сибири — основные причины резкого роста экспорта золота, считает также вице-президент банка «Открытие» Алексей Зайцев. Для компенсации ухода ЦБ как покупателя золотые рудники и перерабатывающие заводы впервые были уравнены в экспортных правах с банками.
Ранее они не могли самостоятельно вывозить золото за границу, а банки вначале должны были согласовывать с ЦБ зарубежные сделки. Но теперь ЦБ выпадает из цепочки как источник спроса.
Растущий экспорт золота — первая причина, но газовый аспект также играет решающую роль в новой экспортной реальности в России. По оценкам ЦБ, доходы Газпрома от экспорта газа во втором квартале 2020 года по сравнению с первым кварталом снизились вполовину, а по сравнению с тем же периодом 2019 года — в 2,6 раза, то есть до 3,5 миллиардов долларов.
Цены на газ в свободном падении
В апреле и мае Газпром поставил зарубежным клиентам 24 миллиарда кубометров газа — на 21% меньше, чем за аналогичный период прошлого года. При этом экспортная цена на российский газ в мае упала до 94,4 доллара за 1000 «кубов», что оказалось ниже уровня рентабельности. В мае 2019 года цена на экспортный газ составляла 183,87 доллара. Причины обвала газовых цен следом за нефтяными аналитики видят в сокращении спроса на энергоносители в связи с пандемией коронавируса, в переполненных газовых хранилищах на Западе из-за относительно теплой зимы, а также в глобальном потеплении.
«Мы ожидаем, что экспорт газа в Европу в 2020 году снизится до 163 миллиардов кубометров — по сравнению с примерно 200 миллиардами в 2018 и 2019 годах», — говорит директор по натуральным ресурсам рейтингового агентства Fitch Дмитрий Маринченко. По его оценке, средняя экспортная цена в 2020 году установит антирекорд последних 15 лет.
«Мы ожидаем, что она составит около 120 долларов за 1000 кубометров», — прогнозирует Маринченко. В 2006-2009 годах среднегодовая цена составляла 294 доллара. По словам директора по исследованиям компании Vygon Consulting Марии Беловой, антирекорд был установлен в разгар рублевого кризиса в 1999 году: 57,5 доллара за 1000 кубометров. Но тогда и цены на нефть составляли 12,72 доллара за баррель.
Неожиданно: куда уходит большая часть российского золота?
Интересно отметить, куда уходит большая часть российского золота. Главный импортер — Великобритания, на которую приходится около 80% российского экспорта «желтого металла».
Еще в 2019 году Россия нарастила экспорт в Соединенное Королевство в 12 раз — до 5,3 миллиарда долларов, и это несмотря на обострение двусторонних отношений после попытки убийства бывшего двойного агента Сергея Скрипаля и его дочери. С января по май 2020 года на Великобританию пришлось около 4 из 5,1 миллиарда долларов.
Одной из причин стал, конечно, тот факт, что Лондон — центр глобальной торговли золотом. Кроме того, именно там находятся крупнейшие хранилища физического металла. Расположены там и штаб-квартиры многих международных инвестиционных фондов, специализирующихся на золоте. Приток «желтого металла» в эти фонды в первом полугодии достиг, по данным Всемирного золотого совета, рекордного уровня: 734 тонны на 39,5 миллиарда долларов.
Рост экспорта золота из России, однако, не сможет компенсировать спада поступлений от экспорта нефти и газа, предупредил Егор Сусин из «Газпромбанка». По его оценке, экспорт золота в этом году составит менее 10% от упущенной прибыли за счет экспорта нефти и газа.
«В любом случае за счет этого вырастут торговый и платежный баланс», — уверен эксперт. Но в лучшие годы Россия зарабатывала на экспорте газа 60-70 миллиардов долларов, а весь экспорт золота (даже по нынешним очень высоким ценам) не превысит 13 миллиардов долларов.