საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონის გადაწყვეტილებამ, ბოლო მოუღო სპეკულაციებს შპილის თანამედროვე სტილით აღდგენის შესახებ.
მაკრონმა მანამდე მიანიშნა, რომ ”თანამედროვე ჟესტის“ მომხრე იყო. ამასთან, მან თქვა, რომ სურს რესტავრაცია 2024 წლისთვის დასრულდეს, როდესაც პარიზი ოლიმპიურ თამაშებს მასპინძლობს.
მისტერ მაკრონის თქმით მთავარია არ მოხდეს “რეკონსტრუქციის შეფერხება და გართულება – ყველაფერი სწრაფად უნდა გაირკვეს”.
მაკრონმა დაამატა, რომ თანამედროვე შპილის არქიტექტორთა საერთაშორისო კონკურსის შედეგად შექმნის პროცესმა, შეიძლება გამოიწვიოს პროცესის გაჭიანურება.
”პრეზიდენტი ენდობა ექსპერტებს და დაამტკიცა მთავარი არქიტექტორის მიერ წარმოდგენილი პროექტის მთავარი მონახაზი, რომლითაც იგეგმება შპილის ორიგინალის იდენტური რეკონსტრუქცია”
განცხადებას მოჰყვა საფრანგეთის ეროვნული მემკვიდრეობისა და არქიტექტურის კომისიის BBშეხვედრა (CNPA).
2019 წლის აპრილში, პარიზის ტაძრის XIII საუკუნის სახურავზე ცეცხლის გაჩენამ, უზარმაზარი დანაკარგის შეგრძნება გააჩინა მსოფლიოში, რასაც მოჰყვა დიდძალი შემოწირულობა.
ორ დღეში ტაძრის აღსადგენად დაახლოებით 900 მილიონი ევრო შეგროვდა.
ტაძრის პირველი შპილი აშენდა მე -13 საუკუნეში, მაგრამ ძლიერი დაზიანების გამო იგი მოხსნეს. მე -18 საუკუნის ბოლოს, მისი ჩანაცვლება მოხდა არქიტექტორ ეჟენ ვიოლეტ-ლე-დიუკის პროექტით და ის განხორციელდა მე -19 საუკუნის შუა ხანებში.
შარშანდელი ხანძრის შემდეგ, დაწყო ცხარე დისკუსია იმის თაობაზე, თუ როგორ უნდა აღედგინათ შპილი.
რეკონსტრუქციის მცდელობაზე პასუხისმგებელ არმიის გენერალ ჟან-ლუი ჟორჟელენს სურდა თანამედროვე ალტერნატივა. მცირე ხნის მანძილზე, ამ იდეას იზიარებდა საფრანგეთის პრეზიდენტიც , რომელმაც განაცხადა, რომ მხარს დაუჭერდა „თანამედროვე ჟესტს“.
ამას მოჰყვა უჩვეულო შეთავაზებები მთელი მსოფლიოს არქიტექტორებისგან – მათ შორის ერთი დიზაინითი სახურავზე აუზი, ხოლო მეორე პროექტით სახურავზე გიგანტური პარკი და სათბური იყო გათვალისწინებული.
მიეხედავად ამისა, ტაძრის მთავარი არქიტექტორი ფილიპ ვილნევი მტკიცედ იცავდა პოზიციას წინა – მე -19 საუკუნის დიზაინის სასარგებლოდ.

The spire of Notre Dame cathedral, which was destroyed in a fire last April, will be restored according to the original Gothic design.
French President Emmanuel Macron announced the decision, putting an end to speculation that the spire would be rebuilt in a modern style.
Mr Macron had previously hinted he was in favour of a “contemporary gesture”.
However he has said he wants the restoration to be completed by 2024, when Paris is hosting the Olympics.
The Elysée said Mr Macron’s main concern was “not delaying the reconstruction and making it complicated – things had to be cleared up quickly”.
It added that the process of designing a modern spire, with an international competition for architects, could have caused unnecessary delays.
“The president trusts the experts and approved the main outlines of the project presented by the chief architect which plans to reconstruct the spire identically,” the Elysée said.
The announcement followed a meeting of France’s national heritage and architecture commission (CNPA).
When the 13th century roof of the Paris cathedral caught fire during restoration works in April 2019 it sparked a vast outpouring of emotion, as well as donations from across the world.
Within two days about €900m ($1bn; £805m) had been raised for the cathedral’s restoration.
The cathedral’s first spire was built in the 13th Century, but due to extensive damage it was removed in the late 18th Century. Its replacement, designed by architect Eugène Viollet-le-Duc, was built in the mid-19th Century.
One architects’ firm drew up plans for a rooftop pool on the cathedral
Since last year’s fire, discussion over how to restore the spire has been tense.
Jean-Louis Georgelin, the army general put in charge of the reconstruction effort, wanted a modern alternative. This idea appeared briefly to have President Macron’s backing, when he said he would be in favour of a “contemporary gesture”.
This sparked a wave of unconventional proposals from architects around the world – including one design with a rooftop pool, and another with a giant park and greenhouse on the roof.
But the cathedral’s chief architect Philippe Villeneuve spoke out strongly in favour of a faithful restoration to the previous, 19th Century design.
In one particularly heated exchange last November, Gen Georgelin told Mr Villeneuve to “shut his mouth” – causing audible gasps in a meeting of the National Assembly’s cultural affairs committee.