საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონის გადაწყვეტილებამ, ბოლო მოუღო სპეკულაციებს შპილის თანამედროვე სტილით აღდგენის შესახებ.
მაკრონმა მანამდე მიანიშნა, რომ ”თანამედროვე ჟესტის“ მომხრე იყო. ამასთან, მან თქვა, რომ სურს რესტავრაცია 2024 წლისთვის დასრულდეს, როდესაც პარიზი ოლიმპიურ თამაშებს მასპინძლობს.
მისტერ მაკრონის თქმით მთავარია არ მოხდეს “რეკონსტრუქციის შეფერხება და გართულება – ყველაფერი სწრაფად უნდა გაირკვეს”.
მაკრონმა დაამატა, რომ თანამედროვე შპილის არქიტექტორთა საერთაშორისო კონკურსის შედეგად შექმნის პროცესმა, შეიძლება გამოიწვიოს პროცესის გაჭიანურება.
”პრეზიდენტი ენდობა ექსპერტებს და დაამტკიცა მთავარი არქიტექტორის მიერ წარმოდგენილი პროექტის მთავარი მონახაზი, რომლითაც იგეგმება შპილის ორიგინალის იდენტური რეკონსტრუქცია”
განცხადებას მოჰყვა საფრანგეთის ეროვნული მემკვიდრეობისა და არქიტექტურის კომისიის BBშეხვედრა (CNPA).
2019 წლის აპრილში, პარიზის ტაძრის XIII საუკუნის სახურავზე ცეცხლის გაჩენამ, უზარმაზარი დანაკარგის შეგრძნება გააჩინა მსოფლიოში, რასაც მოჰყვა დიდძალი შემოწირულობა.
ორ დღეში ტაძრის აღსადგენად დაახლოებით 900 მილიონი ევრო შეგროვდა.
ტაძრის პირველი შპილი აშენდა მე -13 საუკუნეში, მაგრამ ძლიერი დაზიანების გამო იგი მოხსნეს. მე -18 საუკუნის ბოლოს, მისი ჩანაცვლება მოხდა არქიტექტორ ეჟენ ვიოლეტ-ლე-დიუკის პროექტით და ის განხორციელდა მე -19 საუკუნის შუა ხანებში.
შარშანდელი ხანძრის შემდეგ, დაწყო ცხარე დისკუსია იმის თაობაზე, თუ როგორ უნდა აღედგინათ შპილი.
რეკონსტრუქციის მცდელობაზე პასუხისმგებელ არმიის გენერალ ჟან-ლუი ჟორჟელენს სურდა თანამედროვე ალტერნატივა. მცირე ხნის მანძილზე, ამ იდეას იზიარებდა საფრანგეთის პრეზიდენტიც , რომელმაც განაცხადა, რომ მხარს დაუჭერდა „თანამედროვე ჟესტს“.
ამას მოჰყვა უჩვეულო შეთავაზებები მთელი მსოფლიოს არქიტექტორებისგან – მათ შორის ერთი დიზაინითი სახურავზე აუზი, ხოლო მეორე პროექტით სახურავზე გიგანტური პარკი და სათბური იყო გათვალისწინებული.
მიეხედავად ამისა, ტაძრის მთავარი არქიტექტორი ფილიპ ვილნევი მტკიცედ იცავდა პოზიციას წინა – მე -19 საუკუნის დიზაინის სასარგებლოდ.

БИ-БИ-СИ-ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
Шпиль собора Парижской Богоматери, который был разрушен во время пожара в апреле прошлого года, будет восстановлен в соответствии с оригинальным готическим дизайном.
Президент Франции Эммануэль Макрон объявил об этом решении, положив конец спекуляциям о том, что шпиль будет перестроен в современном стиле.
Ранее господин Макрон намекнул, что выступает за «современный жест».
Однако он сказал, что хочет, чтобы реставрация была завершена к 2024 году, когда Париж примет Олимпийские игры.
Елисейский сказал, что главной заботой господин Макрон был «не затягивание реконструкции и делая это сложно — все должно быть быстро прояснилось».
Он добавил, что процесс проектирования современного шпиля с международным конкурсом архитекторов мог бы вызвать ненужные задержки.
«Президент доверяет экспертам и одобрил основные контуры проекта, представленного главным архитектором, который планирует реконструировать шпиль идентично», — сказал Елисейский дворец.
Это заявление последовало за заседанием Национальной комиссии по наследию и архитектуре Франции (CNPA).
Когда в апреле 2019 года во время реставрационных работ загорелась крыша парижского собора 13 века, это вызвало огромный всплеск эмоций, а также пожертвований со всего мира.
В течение двух дней на реставрацию собора было собрано около 900 млн евро ($1 млрд; £805 млн).
Первый шпиль собора был построен в 13 веке, но из-за значительных повреждений его убрали в конце 18 века. Его замена, спроектированная архитектором Эженом Виоле-Ле-Дюком, была построена в середине 19 века.
Одна из архитектурных фирм разработала план бассейна на крыше собора
После прошлогоднего пожара дискуссия о том, как восстановить шпиль, была напряженной.
Жан-Луи Жоржелен, генерал армии, возглавлявший реконструкцию, хотел иметь современную альтернативу. Эта идея, по-видимому, на короткое время получила поддержку президента Макрона, когда он сказал, что будет выступать за «современный жест».
Это вызвало волну нетрадиционных предложений от архитекторов по всему миру — в том числе один проект с бассейном на крыше, а другой с гигантским парком и теплицей на крыше.
Но главный архитектор собора Филипп Вильнев решительно высказался за верную реставрацию прежнего, 19-го века дизайна.
В одном особенно жарком обмене мнениями в ноябре прошлого года ген Жоржелен сказал г — ну Вильневу «закрыть рот», что вызвало громкие вздохи на заседании комитета по культурным вопросам Национального Собрания.