La Vanguardia ესპანეთი
ჩინეთის უჰანში კორონავირუსის აფეთქებამდე დიდი ხნით ადრე, რუსეთი უკვე ეჭვობდა, რომ იყო ადგილი, სადაც ბიოლოგიური იარაღი მუშავდებოდა. საქართველოს დედაქალაქ თბილისის შემოგარენში მდებარე, აშშ-ს მიერ დაფინანსებული ლაბორატორიის ირგვლივ, მოსკოვი არარერთ თეორიას თხზავს.
რუსეთის ხელისუფლების მაღალჩინოსნები და სამთავრობო მედია, ხსენებულ ლაბორატორიას ადანაშაულებს სახიფათო ექსპერიმენტების წარმართვაში და მოითხოვს მის შემოწმებას, რათა დარწმუნდეს, რომ ამ ტერიტორიაზე არ მიმდინარეობს ბიოლოგიური ომისთვის მზადება.
საქართველო, რომელიც 2003 წლის „ვარდების რევოლუციის“ შემდგომ, ცდილობს რუსეთისგან დისტანცირებას და რომელიც 2008 წლის აგვისტოში მეზობელს უკვე ეომა სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე, უარყოფს ამ ბრალდებას და მას“დეზინფორმაციას“ უწოდებს. მეტიც, ლაბორატორიის თანამშრომლები ირწმუნებიან, რომ არსებული ეპიდემიის პირობებში ცენტრს გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება – 18 ივნისისთვის, საქართველოში 888 კორონავირუსით ინფიცირებული და 14 დაღუპულია აღრიცხული: ქვეყანა რეგიონში ამ სენით ყველაზე ნაკლებადაა დაზიანებული.
გასულ უქმეებზე საქართველოში აკრედიტებულ დიპკორპუსთან შეხვედრაზე, პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ მადლობა გადაუხადა აშშ-ს ლაბორატორიის შექმნაში შეტანილი წვლილისთვის, რომელის ამერიკელი სენატორის – რიჩარდ ლუგარის სახელს ატარებს.
„საქართველოში დაავადების ზრდის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია და ჩვენ სრულ საბრძოლო მზადყოფნაში ვიმყოფებით. პანდემიის დასაწყისში დაავადების ეროვნულ ცენტრთან არსებული ლუგარის ლბორტორია 100-დან 150-მდე PCR ტესტირებას ახერხებდა ყოველდღიურად, სადღეისოდ კი, 4 500 ანალიზი კეთდება 24 საათში“ – განმარტა მან. წლის ბოლოსთვის, ქვეყანაში დღიურად 100 000 ტესტირება იგეგმება.
ლაბორატორიის მშენებლობა 2004 წელს დაიწყო და 2013 წელს მთავრობის კონტროლით გაიხსნა. იანვარში ცენტრმა დაიწყო კოვიდ-19-ის კვლევა. როცა ჩინეთმა და რუსეთმა კორონავირუსის შექმნაში ერთმანეთის დადანაშაულება დაიწყეს, რუსული მედია ვაშინგტონის კრიტიკას შეუერთდა. ამ ქვეყნის ზოგიერთი მედია საშუალება კიდევ უფრო შორს წავიდა და კორონავირუსის შექმნა ლუგარის ლაბორატორიას დასწამა. ცენტრის დირექტორმა პაატა იმნაძემ განაცხადა რომ ეს იყო „ ჩვეულებრივი პროპაგანდა“.
ეს ბრალდებები ძირითადად რუსეთში მცხოვრები, 90-იან წლებში საქართველოს უშიშროების მინისტრის, იგორ გიორგაძის განცხადებებს ეფუძნება, რომელმაც 2018 წელს თქვა, რომ C ჰეპატიტზე მიმდინარე საიდუმლო კვლევების დროს, ლაბორატორიაში 30 ადამიანი დაიღუპა. მან აშშ-ს პრეზიდენტ ტრამპს სთხოვა მომხდარის გამოძიება. საქართველომ მისი ვერსია კატეგორიულად უარყოფო.
გასულ კვირას რუსეთის ელჩმა ეუთოში, ალექსანდრ ლუკაშევიჩმა განაცხადა ,რომ ლუგარის ლაბორატორია გამოიყენება „ვირუსული მუტაციებისა და ბიოლოგიური იარაღისთვის“. რუსი კოლეგის საპასუხოდ აშშ-ს ელჩმა ჯეიმს გილმორმა თქვა, რომ „ამგვარი დეზინფორმაცია რუსეთის მხრიდან ძალიან სამწუხაროა.“ ამასთან მან შენიშნა, რომ საქართველოსა და უკრაინის ერთობლივი ძალისხმევით ლაბორატორიაში მიმდინარეობს ახალ დაავადებათა საწინააღმდეგო ვაქცინების კვლევა-შემუშავება.
რუსეთის მთავრობა არარერთხელ გამოთქვამდა ეჭვს ამ ლაბორატორიის საქმიანობისადმი და ობიექტზე დაშვებას ითხოვდა. უკანასკნელად ასეთი სურვილი, მაისის ბოლოს გამოითქვა. „ჩვენს შეშფოთებას იწვევეს ის ფაქტი, რომ ვაშინგტონი არ ასაჯაროებს, თუ კონკრეტულად რა კვლევები მიმდინარეობს რუსეთის საზღვართან ახლოს. რა თქმა უნდა ჩვენ ვერ დავხუჭავთ თვალს ამ საშიშროებაზე, გამომდინარე ნაციონალური უსაფრთხოების ინტერესებიდან“ – განაცხადეს რუსეთის საგარეო უწყებაში. მანამდე მათ აშშ დაადანაშაულეს და აღნიშნეს, რომ ლაბორატორიაში სამხედრო კვლევები მიმდინარეობს.
საქართველოს ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ მიუხედავად ამგვარი ვალდებულების არარსებობისა, მზადააა მიიღოს საერთაშორისო დელეგაცია ბიოლოგიური იარაღის შესახებ არსებული კონვენციის შესაბამისად, მათ შორის რუსი ექსპერტები. 2018 წელს საქართველოში უკვე გაიმართა ანალოგიური საერთაშორისო მიღება, რომელშიც მონაწილეობდა 17 ქვეყნის 22 სპეციალისტი, თუმცა რუსეთმა ეს ღონისძიება „პროპაგანდიტულ სწავლებად“ ჩათვალა და მას არ შეუერთდა. ახლა კი მოითხოვს ლაბორატორიაში დაშვებასა და დოკუმენტაციის გაცნობას, ოღონდ, მხოლოდ და მხოლოდ, რუსი და ქართველი ექსპერტების მონაწილეობით.
როგორც ჩანს, განხეთქილების ვირუსი ლაბორატორიაში არ იბადება და სავარაუდოდ, ამგვარ ვირუსს გაქრობა არ უწერია.

Russia accuses Georgia of conducting dangerous experiments under the auspices of the United States.
Long before the coronavirus outbreak in China’s Wuhan, Russia already suspected one place of developing biological weapons. Since the opening of the US-funded BioLAB, located in the vicinity of the Georgian capital of Tbilisi, Moscow has been building many theories.
Senior officials of the Russian government, as well as government media, suspected the laboratory of conducting dangerous experiments and requested a check to make sure that preparations for biological warfare were not taking place on its territory.
Georgia, which after the” rose revolution ” of 2003 tries to distance itself from Russia, with which it fought in South Ossetia in August 2008, denied these charges, calling them “disinformation”. Moreover, the laboratory staff claims that in the current epidemic, the laboratory’s activities are of great importance. As of June 18, there were 888 cases of coronavirus infection and 14 deaths in Georgia: Georgia is the least affected country in the region.
Over the weekend, during a meeting with the diplomatic corps accredited in Georgia, Prime Minister George Gajaria thanked the United States for its contribution to the creation of the Lugar laboratory, named after us Senator Richard Lugar.
“Georgia has the smallest increase in cases of the disease, and we are on alert. At the beginning of the pandemic, the Lugar laboratory of the National center for disease control conducted from 100 to 150 PCR tests per day, and today up to 4500 tests are performed per day,” he explained. By the end of the year, they want to conduct 100,000 tests a day.
Construction of the laboratory was started in 2004, and in 2013 it was opened under the control of the government of Georgia. In January, the laboratory began investigating the covid-19 virus. When China and the United States began accusing each other of creating the virus, Russian media joined in the criticism of Washington. Some went even further, suggesting that the coronavirus was produced in Lugar’s lab. Director of the center Paata Imnadze said that this is “simple propaganda”.
Some of these charges are based on statements made by the Russian-based Georgian security Minister of the 1990s, Igor Giorgadze, who in 2018 said that 30 people were killed during secret tests for hepatitis C in the laboratory. He asked the President of the United States, Donald trump, to investigate the case. Georgia denied his suspicions.
Russian Ambassador to the OSCE Alexander Lukashevich said last week that the laboratory is being used for medical experiments to create “viral mutations and biological weapons.” In response, US Ambassador James Gilmore said that ” such misinformation on the part of Russia is deplorable.” In addition, he added that thanks to the joint efforts of Georgia and Ukraine, the laboratory is actively conducting “research and development of vaccines” for new diseases.
The Russian government has repeatedly expressed its doubts about the laboratory’s activities and requested access to the facilities. The last time such a request was sent was at the end of may. “The reason for our concern is that Washington does not disclose what kind of research they are conducting near the Russian border. Naturally, we cannot close our eyes to such a threat for reasons of national security,” the Russian foreign Ministry said. Earlier, he accused the US of intending to conduct military research in the laboratory.
The government of Georgia stated that, despite the absence of relevant obligations, it is ready to receive a delegation in accordance with the biological weapons Convention, which also includes Russian experts. In November 2018, they already held a similar international reception, which was attended by 22 experts and observers from 17 countries. However, Moscow, which then called it a “propaganda exercise” and refused to participate, now demands access to objects and documentation with the participation of only Russians and Georgians.
Obviously, the virus of discord is not born in the laboratory; however, it seems that it will never come to an end.