La Vanguardia ესპანეთი
ჩინეთის უჰანში კორონავირუსის აფეთქებამდე დიდი ხნით ადრე, რუსეთი უკვე ეჭვობდა, რომ იყო ადგილი, სადაც ბიოლოგიური იარაღი მუშავდებოდა. საქართველოს დედაქალაქ თბილისის შემოგარენში მდებარე, აშშ-ს მიერ დაფინანსებული ლაბორატორიის ირგვლივ, მოსკოვი არარერთ თეორიას თხზავს.
რუსეთის ხელისუფლების მაღალჩინოსნები და სამთავრობო მედია, ხსენებულ ლაბორატორიას ადანაშაულებს სახიფათო ექსპერიმენტების წარმართვაში და მოითხოვს მის შემოწმებას, რათა დარწმუნდეს, რომ ამ ტერიტორიაზე არ მიმდინარეობს ბიოლოგიური ომისთვის მზადება.
საქართველო, რომელიც 2003 წლის „ვარდების რევოლუციის“ შემდგომ, ცდილობს რუსეთისგან დისტანცირებას და რომელიც 2008 წლის აგვისტოში მეზობელს უკვე ეომა სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე, უარყოფს ამ ბრალდებას და მას“დეზინფორმაციას“ უწოდებს. მეტიც, ლაბორატორიის თანამშრომლები ირწმუნებიან, რომ არსებული ეპიდემიის პირობებში ცენტრს გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება – 18 ივნისისთვის, საქართველოში 888 კორონავირუსით ინფიცირებული და 14 დაღუპულია აღრიცხული: ქვეყანა რეგიონში ამ სენით ყველაზე ნაკლებადაა დაზიანებული.
გასულ უქმეებზე საქართველოში აკრედიტებულ დიპკორპუსთან შეხვედრაზე, პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ მადლობა გადაუხადა აშშ-ს ლაბორატორიის შექმნაში შეტანილი წვლილისთვის, რომელის ამერიკელი სენატორის – რიჩარდ ლუგარის სახელს ატარებს.
„საქართველოში დაავადების ზრდის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია და ჩვენ სრულ საბრძოლო მზადყოფნაში ვიმყოფებით. პანდემიის დასაწყისში დაავადების ეროვნულ ცენტრთან არსებული ლუგარის ლბორტორია 100-დან 150-მდე PCR ტესტირებას ახერხებდა ყოველდღიურად, სადღეისოდ კი, 4 500 ანალიზი კეთდება 24 საათში“ – განმარტა მან. წლის ბოლოსთვის, ქვეყანაში დღიურად 100 000 ტესტირება იგეგმება.
ლაბორატორიის მშენებლობა 2004 წელს დაიწყო და 2013 წელს მთავრობის კონტროლით გაიხსნა. იანვარში ცენტრმა დაიწყო კოვიდ-19-ის კვლევა. როცა ჩინეთმა და რუსეთმა კორონავირუსის შექმნაში ერთმანეთის დადანაშაულება დაიწყეს, რუსული მედია ვაშინგტონის კრიტიკას შეუერთდა. ამ ქვეყნის ზოგიერთი მედია საშუალება კიდევ უფრო შორს წავიდა და კორონავირუსის შექმნა ლუგარის ლაბორატორიას დასწამა. ცენტრის დირექტორმა პაატა იმნაძემ განაცხადა რომ ეს იყო „ ჩვეულებრივი პროპაგანდა“.
ეს ბრალდებები ძირითადად რუსეთში მცხოვრები, 90-იან წლებში საქართველოს უშიშროების მინისტრის, იგორ გიორგაძის განცხადებებს ეფუძნება, რომელმაც 2018 წელს თქვა, რომ C ჰეპატიტზე მიმდინარე საიდუმლო კვლევების დროს, ლაბორატორიაში 30 ადამიანი დაიღუპა. მან აშშ-ს პრეზიდენტ ტრამპს სთხოვა მომხდარის გამოძიება. საქართველომ მისი ვერსია კატეგორიულად უარყოფო.
გასულ კვირას რუსეთის ელჩმა ეუთოში, ალექსანდრ ლუკაშევიჩმა განაცხადა ,რომ ლუგარის ლაბორატორია გამოიყენება „ვირუსული მუტაციებისა და ბიოლოგიური იარაღისთვის“. რუსი კოლეგის საპასუხოდ აშშ-ს ელჩმა ჯეიმს გილმორმა თქვა, რომ „ამგვარი დეზინფორმაცია რუსეთის მხრიდან ძალიან სამწუხაროა.“ ამასთან მან შენიშნა, რომ საქართველოსა და უკრაინის ერთობლივი ძალისხმევით ლაბორატორიაში მიმდინარეობს ახალ დაავადებათა საწინააღმდეგო ვაქცინების კვლევა-შემუშავება.
რუსეთის მთავრობა არარერთხელ გამოთქვამდა ეჭვს ამ ლაბორატორიის საქმიანობისადმი და ობიექტზე დაშვებას ითხოვდა. უკანასკნელად ასეთი სურვილი, მაისის ბოლოს გამოითქვა. „ჩვენს შეშფოთებას იწვევეს ის ფაქტი, რომ ვაშინგტონი არ ასაჯაროებს, თუ კონკრეტულად რა კვლევები მიმდინარეობს რუსეთის საზღვართან ახლოს. რა თქმა უნდა ჩვენ ვერ დავხუჭავთ თვალს ამ საშიშროებაზე, გამომდინარე ნაციონალური უსაფრთხოების ინტერესებიდან“ – განაცხადეს რუსეთის საგარეო უწყებაში. მანამდე მათ აშშ დაადანაშაულეს და აღნიშნეს, რომ ლაბორატორიაში სამხედრო კვლევები მიმდინარეობს.
საქართველოს ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ მიუხედავად ამგვარი ვალდებულების არარსებობისა, მზადააა მიიღოს საერთაშორისო დელეგაცია ბიოლოგიური იარაღის შესახებ არსებული კონვენციის შესაბამისად, მათ შორის რუსი ექსპერტები. 2018 წელს საქართველოში უკვე გაიმართა ანალოგიური საერთაშორისო მიღება, რომელშიც მონაწილეობდა 17 ქვეყნის 22 სპეციალისტი, თუმცა რუსეთმა ეს ღონისძიება „პროპაგანდიტულ სწავლებად“ ჩათვალა და მას არ შეუერთდა. ახლა კი მოითხოვს ლაბორატორიაში დაშვებასა და დოკუმენტაციის გაცნობას, ოღონდ, მხოლოდ და მხოლოდ, რუსი და ქართველი ექსპერტების მონაწილეობით.
როგორც ჩანს, განხეთქილების ვირუსი ლაბორატორიაში არ იბადება და სავარაუდოდ, ამგვარ ვირუსს გაქრობა არ უწერია.

Россия обвиняет Грузию в проведении опасных экспериментов под эгидой США.
Задолго до вспышки коронавируса в китайском Ухане Россия уже подозревала одно место в разработке биологического оружия. С самого открытия финансируемой США биолаборатории, расположенной в окрестностях грузинской столицы Тбилиси, Москва строила множество теорий.
Высокопоставленные чиновники российского правительства, а также правительственные СМИ, заподозрили лабораторию в проведении опасных экспериментов и запросили проверку, чтобы убедиться, что на ее территории не проходит подготовка к биологической войне.
Грузия, которая после «революции роз» 2003 года старается дистанцироваться от России, с которой она воевала в Южной Осетии в августе 2008 года, опровергла данные обвинения, назвав их «дезинформацией». Более того, сотрудники лаборатории утверждают, что в условиях нынешней эпидемии деятельность лаборатории имеет большое значение. По состоянию на 18 июня, в Грузии зафиксировано 888 случаев заражения коронавирусом и 14 смертей: Грузия является наименее затронутой страной в регионе.
В минувшие выходные во время встречи с аккредитованным в Грузии дипломатическим корпусом, премьер-министр Георгий Гаджария поблагодарил Соединенные Штаты за вклад в создание лаборатории Лугара, названной в честь американского сенатора Ричарда Лугара.
«В Грузии наименьший прирост случаев заболевания, мы находимся в боевой готовности. В начале пандемии лаборатория Лугара Национального центра по контролю за заболеваниями проводила от 100 до 150 анализов ПЦР в день, сегодня же в день проводится до 4500 анализов», — пояснил он. К концу года они хотят проводить 100 тысяч анализов в день.
Строительство лаборатории было начато в 2004 году, а в 2013 году она открылась под контролем правительства Грузии. В январе в лаборатории начали исследовать вирус covid-19. Когда Китай и США начали обвинять друг друга в создании вируса, российские СМИ присоединились к критике Вашингтона. Некоторые пошли еще дальше, предполагая, что коронавирус был получен в лаборатории Лугара. Директор центра Паата Имнадзе заявил, что это «простая пропаганда».
Некоторые из этих обвинений основаны на заявлениях живущего в России министра безопасности Грузии 1990-х годов Игоря Гиоргадзе, который в 2018 году заявил, что в ходе секретных анализов на гепатит С в лаборатории погибли 30 человек. Он попросил президента Соединенных Штатов Дональда Трампа провести расследование по этому случаю. Грузия отрицала его догадки.
Российский посол в ОБСЕ Александр Лукашевич на прошлой неделе заявил, что лаборатория используется для проведения медицинских экспериментов с целью создания «вирусных мутаций и биологического оружия». В ответ на это посол США Джеймс Гилмор сказал, что «подобная дезинформация со стороны России является прискорбной». Кроме того, он добавил, что благодаря совместным усилиям Грузии и Украины в лаборатории активно ведутся «исследования и разработка вакцин» от новых болезней.
Правительство России неоднократно выражало свои сомнения в деятельности лаборатории и запрашивало доступ к объектам. Последний раз такой запрос был отправлен в конце мая. «Причина нашей обеспокоенности заключается в том, что Вашингтон не разглашает, какие именно исследования они проводят вблизи российской границы. Естественно, мы не можем закрыть глаза на подобную угрозу из соображений национальной безопасности», — заявили в российском МИДе. Ранее он обвинил США в намерении проводить военные исследования в лаборатории.
Правительство Грузии заявило, что, несмотря на отсутствие соответствующих обязательств, оно готово принять делегацию в соответствии с Конвенцией о биологическом оружии, в которую также входят российские эксперты. В ноябре 2018 года они уже провели аналогичный международный прием, в котором приняли участие 22 эксперта и наблюдателя из 17 стран. Однако Москва, которая тогда нарекла его «пропагандистским учением» и отказалась от участия, сегодня требует получить доступ к объектам и документации при участии исключительно россиян и грузин.
Очевидно, вирус раздора не рождается в лаборатории; однако кажется, что конец ему не придет никогда.